روایت‌های یونانی از مرگ کوروش هخامنشی

روایت‌های یونانی از مرگ کوروش هخامنشی

به گزارش گلونی کوروش هخامنشی بعد از فتح ماد، لودیه و بابل راهی فتح مصر شد که خبر قدرت گرفتن سکاها در شمال شرقی تصمیمات مهم او را تعویق انداخت. در پی این خبر کوروش برای دومین‌بار راهی شمال شرق فلات ایران و فرارودان شد تا قبیله سکایی ماساگت به فرماندهی ملکه تومیریس را سرکوب کند.

کتسیاس در این‌باره می‌گوید که کوروش در حال جنگ با یکی از قبایل سکایی بود که با پرتاب نیزه یک هندی از دنیا رفت. سپاه پارسیان پیکر او را از میدان نبرد بیرون آوردند و کوروش در بستر مرگ شرق قلمرو را به بردیا، پسرش سپرده و کمبوجیه، پسر دیگر را جانشین خود ساخت. البته گفتنی است که روایت کتسیاس تا حد زیادی تحت تاثیر زمانه‌اش یعنی دوران پادشاهی داریوش دوم بوده است.

روایت‌های یونانی از مرگ کوروش هخامنشی

کسنفون اما درباره مرگ کوروش اینطور روایت می‌کند که کوروش پس از فتح بابل روانه فتح سوریه و مصر می‌شود. شبی در خواب درمی‌یابد که مرگش نزدیک است و به درگاه اهورامزدا رفته، عبادت و قربانی می‌کند. بعد از آن حکومت را پسرش کمبوجیه سپرده و بخشی از قلمرو را نیز به پسر دیگرش بردیا می‌بخشد. در نهایت باید بدانیم که این روایت واقعیت ندارد.

یک یونانی دیگر به نام دیودور روایت کرده است که ملکه سکاها کوروش را اسیر کرد و میخ کشید. مورخی دیگر اذعان دارد که سکاها به نحوی پارسیان را تار و مار کردند که حتی یک نفر از آن‌ها باقی نماند. که البته خود این روایت نیز نادرست است.

پایان پیام

نویسنده: کیمیا قنبری

تاریخ هخامنشیان به زبان ساده؛ از کوروش تا شاهان ساسانی

کد خبر : 283618 ساعت خبر : 1:24 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=283618
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات