مردونیه که بود؟

مردونیه که بود؟

به گزارش گلونی در یادداشت «شش همدست داریوش هخامنشی در جریان قدرت‌یابی چه کسانی بودند؟» در گلونی اشاره کردیم که پدر مردونیه گوبریاس نام داشت و گوبریاس پدر زن و از معتمدان داریوش هخامنشی بود که توانست با خواهر داریوش ازدواج کرده و شورش عیلام را نیز سرکوب کند.

مردونیه نیز خود توانست فرمانده سپاه خشایارشا هخامنشی در نبرد با یونانیان شود. در این یادداشت قصد داریم تا بیشتر درباره این شخصیت تاریخی بدانیم.

لازم به ذکر است که نام مردونیه در تاریخ هخامنشیان چندبار برای اشخاص مختلف تکرار شده و به کار رفته. ما در این یادداشت اختصاصا به مردونیه‌، پسر گوبریاس و فرمانده سپاه هخامنشی در نبرد با یونانیان که اشراف‌زاده‌ای پارسی بود، خواهیم پرداخت.

هرچند جالب است بدانیم که نام پدر گوبریاس در کتیبه بیستون نیز مردونیه ذکر شده است که این مسئله خود نشانگر سنت تکرار اسم‌ها با فاصله یک یا دو نسل در آن زمانه است.

بعد از سرکوب شورش‌ها، برای تحکیم وحدت بین بزرگان پارسی و پاسداشت زحمات گوبریاس داریوش دختر خود را به عقد پسر وی، مردونیه در می‌آورد. هرودوت نام دختر داریوش را ارتوزوستره ضبط کرده است و در یکی از الواح باروی تخت جمشید نیز به جیره‌ی پرداختی به دختر داریوش اشاره شده است.

مردونیه در ابتدای کار خود توانست تمام دولت‌شهرهای ایونی در سواحل آسیای غربی را مطیع حکومت هخامنشی ساخته و سپس تراکیه، مقدونیه و جزیره تاسوس را نیز فتح کند.

با این حال، بعد از چندی وی با شکست‌هایی چند مواجه شد و همین شکست‌ها موجب گشت تا پادشاه زمان یعنی خشایارشا فرد دیگری را جایگزین او کند. با این وجود، مردونیه توانست مجددا آتن را فتح کند اما بخت با او یار نبود و در نهایت، در نبرد پلاته با اسپارتی‌ها کشته شد.

پایان پیام

نویسنده: کیمیا قنبری

کد خبر : 283561 ساعت خبر : 2:51 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=283561
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات