از کاساندانه، همسر کوروش کبیر هخامنشی، چه می‌دانیم؟

از کاساندانه، همسر کوروش کبیر هخامنشی، چه می‌دانیم؟

کاساندانه دختر یکی از بزرگان خاندان هخامنشی به نام فرناسپ بود و ازدواجش با کوروش نشانگر آن است که کوروش، شاه پارسی در پی برقراری اتحاد با بزرگان پارس، خاندان‌ها و شاخه‌های مختلف یک قبیله بوده است.

به گزارش گلونی مطلب دیگری که ما امروزه درباره کاساندانه می‌دانیم مرتبط با فوت او است. امروز بر ما روشن است که کوروش برای فوت همسرش مراسم یادبودی برپا می‌کرده است.

برخی گمان دارند که برج زندان سلیمان در پاسارگاد مقبره این زن درباری است. اما این فرض نقدهایی به همراه داشته و استدلال‌های محکمی از آن پشتیبانی نمی‌کند.

درباره همسر کوروش کبیر هخامنشی

بر اساس یک سند بابلی به نام رویدادنامه‌ی نبونئید ما متوجه‌ایم که در سال ۵۳۸ قبل از میلاد مسیح و در روز بیست و هفتم از ماه ادار (ماه آخر سال) تا روز سوم ماه نیسان (یعنی نخستین ماه سال بعد) یک مراسم سوگواری به بهانه درگذشت ملکه کاساندانه در بابل برگزار می‌شده است.

به همین علت هم کوروش، شاه هخامنشی هرساله در مراسم سال نو و آیین تاج‌گذاری‌ که در بابل برگزار می‌شده، غیبت می‌کرده است. همان‌طور ‌که از توضیخات اخیر برمی‌آید، علت این غیبت احتمالا فوت همسر وی بوده است.

با این حال، باید بدانیم کوروش مراسم مهم سال و آیین تاج‌گذاری‌ را به کلی رها نکرده و پسرش، کمبوجیه جای خالی پدر را در این مراسم پر و به برگزاری جشن سال نو در بابل اهتمام می‌ورزیده است.

آن طور که از اسناد باروی تخت جمشید و از پرداخت‌های ثابت به آرامگاه کمبوجیه، پسر کوروش که بعد از پدر بر تخت امپراتوری هخامنشی نشست و همسرش فایدیمه برمی‌آید، به نظر می‌رسد که برگزاری مراسم یاد بود برای همسران شاه و دیگر زنان درباری در میان پارسیان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده است.

هرودوت درباره تولد کوروش کبیر هخامنشی چه می‌گوید؟

پایان پیام

نویسنده: کیمیا قنبری

کد خبر : 283489 ساعت خبر : 10:00 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=283489
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات