هوش مصنوعی عضو هیئت مدیره

هوش مصنوعی عضو هیئت مدیره

به گزارش گلونی دکتر یونس شکرخواه در کانال خود نوشت:

هوش مصنوعی هیئت مدیره شرکت‌ها را مجبور می‌کند تا نحوه عملکرد خود را تغییر دهند، حالا تهاجمی‌ترین شرکت‌ها، ربات‌های هوش مصنوعی را به عنوان ناظر در هیئت مدیره خود منصوب می‌کنند و فناوری را در مرکز کار استراتژی هیئت مدیره خود قرار ‌‌می‌دهند.

چرا مهم است: بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان به طور فزاینده‌ای در قبال هوش مصنوعی وسواس دارند – و به طور مکرر در تماس‌های درآمدی ۲۰۲۴ به آن اشاره می‌کنند – اما اکثر هیئت‌های مدیره فاقد تخصص لازم برای هدایت مؤثر استراتژی‌های هوش مصنوعی هستند.

استفاده‌ از هوش مصنوعی می‌تواند از هیئت‌ها برای تصمیم‌گیری آگاهانه‌تر حمایت کند.

تصویر بزرگ: سرعت نوآوری هوش مصنوعی مدیران را وادار می‌کند تا استراتژی‌های هوش مصنوعی را سریع‌تر از فناوری‌های قبلی توسعه دهند و هیئت مدیره اکنون بخشی از این موج تغییر است.

نمونه موردی: یکی از شرکت‌های دولتی امارات -شرکت بین‌المللی هلدینگ- ایدن اینسایت (Aiden Insight) را به عنوان «ناظر هوش مصنوعی» به هیئت مدیره خود افزوده است.

ایدن اینسایت پرسونای بوردنویگیتور (BoardNavigator) است که توسط شرکت جی‌۴٢ تولید شده است – شرکت هوش مصنوعی جی‌۴٢ منطقه خلیج فارس که اخیراً یک سرمایه‌گذاری ١.۵ میلیارد دلاری از مایکروسافت دریافت کرده می‌گوید بوردنویگیتور محصول اوپن‌ای‌آی آزور (Azure) و مایکروسافت است.

چگونه کار می‌کند: جی٢۴ قول می‌دهد که ایدن اینسایت بینش‌های به موقع را در طول جلسات کاری هیات مدیره در اختیار بحث‌ها و تصمیم‌های راهبردی بگذارد که تجزیه و تحلیل مداوم داده‌ها، نظارت اخلاقی و انطباق، از جمله آن‌هاست. این ابزار داده‌های یک شرکت را با داده‌های روند بازار خارجی برای ارائه مشاوره ترکیب می‌کند.

زمینه: نرم افزارهای غیرهوش مصنوعی سال‌هاست که در حال تغییر حاکمیت هیئت مدیره بوده‌اند – به ویژه از طریق «پورتال‌های هیئت مدیره» ارائه شده توسط شرکت‌هایی مانند نزدک، که یک محیط امن برای تصمیم‌گیری و اقدام هیئت مدیره ایجاد می‌کند.

محرک اخبار: انجمن ملی مدیران شرکتی، در ١۶ آوریل، یک کمیسیون ٢۴ نفره ایجاد کرد تا اصول هوش مصنوعی را برای راهنمایی ٢٣٠٠٠ عضوی که در هیئت مدیره حضور دارند، توسعه دهد.

بر اساس اعداد: تنها ١٣ درصد از شرکت‌های اس‌&پی ۵٠٠ (S&P 500) حداقل یک مدیر با تخصص مرتبط با هوش مصنوعی دارند.

فقط ٨ شرکت در اس‌&پی ۵٠٠ دارای سیستم‌های رسمی نظارت بر هیئت‌مدیره هوش مصنوعی بوده‌اند و تنها یکی از هفت هیئت‌مدیره فورچن ۵٠٠ (Fortune 500) کمیته علمی یا فناوری گسترده‌تری دارند.

کریل اوتیموف (Kiril Evtimov) مقام ارشد فناوری در گروه جی۴٢ در بیانیه‌ای می‌گوید: استفاده از هوش مصنوعی در اتاق هیئت مدیره یک تغییر بازی است.

فریسو ون در اوورد، معاون ارشد ان‌ای‌سی‌دی (NACD) به اکسیوس (Axios) می‌گوید: مدیران عامل گاهی اوقات آنقدر موضوع را به خوبی درک نمی‌کنند که بتوانند علایق مختلف درون سازمان را سازماندهی کنند.

استیو سینگ، مدیر عامل گروه ونچر مدرونا (Madrona Venture Group) به اکسیوس می‌گوید: این دیوانه‌وار است که یک هیئت مدیره هر ۹۰ روز یک بار با فایل‌های پی‌دی‌اف به‌روزرسانی‌ها را دریافت کند، در حالی که هوش مصنوعی ‌می‌تواند یک مشکل درآمدی را دو هفته یکبار تشخیص دهد.

سینگ که از اعضای هیئت مدیره کلری (Clari) -پلتفرم مدیریت درآمد توسط مدیران اجرایی و هیئت‌مدیره – می‌گوید: «به زودی ایحنت‌هایی به نمایندگی از هیئت مدیره با هوش‌مصنوعی مولد، کار خواهند کرد و درآمدزایان شرکت را تشویق خواهند کرد و به هیئت مدیره یک لایه دائمی اضافه خواهد کرد که برای سازمان ارزش‌تحلیلی خواهد داشت.»

بین سطرها: کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که به لطف هوش‌مصنوعی و سایر گرایش‌های مبتنی بر فناوری، مدیران باید به جای یک بار در ماه یا هر سه ماه، بیشتر از اعضای هیئت مدیره خود بشنوند.

بله، اما: تمام این تسریع در کار هیئت‌مدیره می‌تواند خطوط بین مدیریت عملیاتی یک شرکت و نظارت هیئت‌مدیره را از بین ببرد.

قرار دادن یک ربات هوش‌مصنوعی در هیات مدیره همچنین سوالات جدیدی در مورد مسئولیت اقدامات هوش‌مصنوعی ایجاد می‌کند.

آلیسا کول، مدیر عامل شرکت مشاوره گاورن‌سنتر (Govern Center) استدلال می‌کند که مسئولیت بر عهده توسعه‌دهندگان هوش مصنوعی است و «به طور موثر کل مفهوم بیمه مسئولیت هیئت‌مدیره را تغییر می‌دهد.»

فلاش‌بک: ۴۵ درصد از پاسخ‌دهندگان به نظرسنجی فناوری مجمع جهانی اقتصاد در سال ٢٠١۵ پیش بینی کردند که اولین مدیران هیئت‌مدیره هوش‌مصنوعی تا سال ٢٠٢۵ ظاهر می‌شوند.

نتیجه نهایی: مدیران اجرایی و هیئت‌مدیره‌های آن‌ها باید همکاری تنگاتنگی داشته باشند تا فرصت‌های هوش مصنوعی را شناسایی و از آن‌ها استفاده کنند و برخی از این مکالمات با عوامل هوش مصنوعی خواهد بود.

همچنین در بخش رسانه بخوانید:

مدیرعامل گوگل: صنعت هوش مصنوعی پر از هیاهو و کلاهبرداری است

هوش مصنوعی تهدیدی علیه روزنامه‌نگاران و صنعت خبر

مرور الگوریتم پاداش و مجازات گوگل

پایان پیام

کد خبر : 283550 ساعت خبر : 4:40 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=283550
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات