کتاب ابله؛ فرایند خلق یکی از معروف ترین شخصیت های داستانی

کتاب ابله؛ فرایند خلق یکی از معروف ترین شخصیت های داستانی

به گزارش گلونی کتاب «ابله: دفتر یادداشت های داستایفسکی» بخشی از مجموعه‌ای چهار جلدی است که به روند نوشتن رمان‌های داستایفسکی براساس یادداشت‌های به‌جامانده از او اختصاص دارد.

در کانال مرکز فرهنگی شهرکتاب درباره این کتاب آمده است:

ادبیات کلاسیک قرن نوزدهم روسیه چند رمان مهم و محبوب و تأثیرگذار به تاریخ ادبیات جهان هدیه داده که یکی از آن‌ها رمان «ابله» داستایفسکی است.

کتاب «دفتر یادداشت‌های داستایفسکی: ابله» به ما می‌گوید که این رمان بزرگ چگونه به‌تدریج در ذهن نویسنده‌اش شکل گرفته و کامل شده و در فرایند شکل‌گیری و نگارش چقدر تغییر کرده و بازنویسی شده و متن نهایی آن چه تفاوت‌هایی با طرح اولیه‌اش دارد.

در کتاب «دفتر یادداشت‌های داستایفسکی: ابله» شاهد فرایند خلق یکی از معروف‌ترین شخصیت‌های داستانی جهان، یعنی پرنس میشکین، هستیم.

پرنس میشکین، شخصیت اصلی رمان «ابله»، شخصیتی غریب و فراموش نشدنی و مظهر نیکی و زیبایی و معنویت و سادگی و پاکی است.

اما کسانی که رمان «ابله» را خوانده‌اند، با خواندن کتاب «دفتر یادداشت‌های داستایفسکی: ابله» درمی‌یابند که این شخصیت در آغاز و در طرح اولیه داستایفسکی از این رمان، چقدر با کسی که ما به نام پرنس میشکین می‌شناسیم و او را در متن نهایی رمان «ابله» ملاقات کرده‌ایم فرق داشته است و داستایفسکی چقدر شخصیت او را تغییر داده تا به پرنس میشکین فعلی رسیده است.

رمان «ابله» به‌طور کلی، طبق آنچه کتاب «دفتر یادداشت‌های داستایفسکی: ابله» نشان می‌دهد، رمانی بوده که در فرایند طرح‌ریزی و نگارش و رسیدن به شکل نهایی، بسیار تغییر کرده است.

با خواندن یادداشت‌های داستایفسکی درباره این رمان ماهیت این تغییرات را درمی‌یابیم و پی می‌بریم که طرح اولیه آن چه بوده و این طرح چه مسیر پیچیده‌ای را طی کرده تا به شکل مطلوب نویسنده برسد و داستایفسکی را راضی کند.

کتاب «دفتر یادداشت‌های داستایفسکی: ابله»، علاوه بر متن یادداشت‌هایی که داستایفسکی حین کلنجار رفتن با رمان «ابله» و نوشتن و باز نوشتن آن نوشته است، حاوی مقدمه‌ای خواندنی از ادوارد واسیولک، ویراستار ترجمه انگلیسی کتاب، و نیز یادداشتی از کاترین استرلسکی، مترجم انگلیسی متن یادداشت‌ها از زبان روسی، است.

در مقدمه ادوارد واسیولک بر کتا‌ب «دفتر یادداشت‌های داستایفسکی: ابله» اطلاعاتی ارزنده درباره چگونگی نوشته شدن رمان «ا‌بله» و حال‌وهوای جسمی و روحی داستایفسکی در حین نگارش این رمان آمده است.

برای تهیه کتاب بر روی لینک کلیک کند

معرفی سایر کتاب‌ها را اینجا بخوانید

پایان پیام

کد خبر : 283727 ساعت خبر : 11:29 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=283727
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات