على جان بمان و ما را با خودت به این سفر زیبا ببر

على جان بمان و ما را با خودت به این سفر زیبا ببر

به گزارش گلونی دکتر تورج دریایی نوشت:

درست بیست و پنج سال پیش، پس از سال‌ها دوری، به ایران بازگشتم. در آن زمان علی دهباشی عزیز اثر مهمی در زندگی من نهاد و مرا با اهل قلم و دوستان فرهنگی ایران، دوباره آشنا کرد.

او گاه مرا با خود پیش اساتید و هنرمندان می‌برد تا آشنایی و پیوندهای جدید ایجاد شود و گاه تلفنی ما را آشنا می‌کرد. از اولین سال دیدار ما علی لطف کرد و گفت نوشته‌هایت را در مجله «بخارا» چاپ خواهیم کرد.

این کار او باعث شد که من بیشتر نوشته‌های فارسی‌ام در مجله «بخارا» جای داشته باشد و هزاران هزار نفر با کار و تحقیقم آشنا شوند. مهم اینجاست که من فقط یکی از ده‌ها و شاید صدها نفری هستم که در این چند دهه به خاطر آشنایی با علی دهباشی توانسته‌ایم کاری انجام دهیم، نوشته‌های‌مان مد نظر عموم قرار گیرد و شناخته شویم. اما بیش از هر چیزی باید از علی دهباشی برای خستگی‌ناپذیری در ترویج فرهنگ و تمدن ایران‌زمین قدردانی کرد.

مجله «بخارا»ی دهباشی فقط یک مجله نیست بلکه یک دایرة‌المعارف بزرگ فرهنگی دوران است که ما را با آنچه در این چند دهه در فرهنگ ایران و سراسر جهان گذشته مطلع می‌کند. با «بخارا»ی دهباشی ما می‌توانیم در هر کجای جهان که هستیم با اخبار فرهنگی، کتاب‌ها و افراد مهم زمانه آشنا شویم.

این مرتبط کردن محققان و نویسندگان و هنرمندان یکی از کارهای مهمی است که علی دهباشی برای ما انجام داده است. ترویج فرهنگ در این دوران کار کمی نیست و استقامت و شهامتی می‌خواهد که کمتر کسی در این زمانه به مانند علی دهباشی داشته است.

على جان، بمان و ما را همچنان با خودت به این سفر زیبا ببر تا از فرهنگ ایران‌مان سیراب شویم. من می‌دانم که عاشق این تمدنی. عاشق بمان.

پایان پیام

کد خبر : 284142 ساعت خبر : 12:39 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=284142
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات