فیلم آناتومی یک سقوط؛ روایتی از درون‌پاشی یک خانواده

آناتومی یک سقوط، روایتی از درون‌پاشی یک خانواده

به گزارش گلونی اگر به لیست برندگان هفتاد و ششمین جشنواره فیلم کن در سال ۲۰۲۳ نگاهی بیندازید قطعا توجه‌تان به اثری فرانسوی با نام Anatomy of a Fall جلب خواهد شد که با کارگردانی ژوستین تریه توانست نخل طلا و نخل سگ این دوره از جشنواره را از آنِ خود کند.

خانواده‌ای سه نفره (پدر، مادر و پسر) پس از مهاجرت به فرانسه در کلبه‌ای میان برف و بوران زندگی می‌کنند که در همان ابتدای داستان، جسد پدر میان برف‌های کنار کلبه پیدا می‌شود و از اینجا پرونده قتلی باز شده که متهم اصلی آن ساندرا یعنی همسر مقتول است.

آناتومی یک سقوط داستانی دلهره‌آور پیرامون این سقوط است که پس از آن دادگاه و جامعه خبری به دنبال تشریح  و پیدا کردن متهم حادثه برمی‌آید.

در این فیلم گرچه خبری از اتفاقات مهیج و عجیب نیست اما مخاطب هر لحظه با جلو رفتن روند قصه به دنبال پیدا کردن روایتِ درست و حقیقت این سقوط است.

فیلم با نمای پله‌های زیر شیروانی و سگ خانواده آغاز می‌شود که در ادامه بیننده متوجه اهمیت آن خواهد شد. ساندرا در ابتدای قصه به عنوان نویسنده‌ای موفق معرفی می‌شود که با دختری دانشجو در حال مصاحبه برای نگارش پایان‌نامه است که در این میان صدای بلند موزیک پخش‌شده توسط ساموئل (همسر ساندرا) مانع ادامه گفتگو شده و دانشجو مجبور به ترک خانه می‌شود. این صحنه پراهمیت‌ترین بخش داستان است چراکه مخاطب بارها تا آخر فیلم آن را با خود مرور می‌کند.

ساندرا مهم‌ترین شخصیت داستان فیلم است که در پرونده قتل همسرش و در جایگاه متهمِ دادگاهِ جنایی، باید بتواند خود را تبرئه کند. قصه و مخاطب در این اثر به دنبال پاسخ یک سوال است، آیا ساندرا قاتل است یا نه؟ که برای رد یا تایید این مسأله هریک از شخصیت‌ها از زاویه دید خود به بازگویی و قضاوت این حادثه می‌پردازند.

در آناتومی یک سقوط نویسنده با نگاهی آسیب‌شناسانه و موشکافانه به دنبال بیان روابط یک زوج نویسنده است که هر کدام علت شکست در زندگی فردی خود را، حضور و عدم درک دیگری می‌داند. فیلمنامه‌نویس درواقع با دست‌آویز قرار دادن یک قتل به دنبال واکاوی و آشکار ساختن رابطه نابود شده این زوج است که به بهانه پیدا کردن قاتل، همه ماجرا را از زمان قتل به قبل، در دادگاه بازنمایی می‌کند که با این تفسیر (سقوطِ) بیان شده در عنوان را استعاره‌ای از انحطاط و سقوط روابط در این خانواده می‌توان دانست.

موضوع مهمی که در این فیلم به آن اشاره می‌شود این است که هر فرد هرچند از زندگی خانوادگی خوبی بهره‌مند باشد اما نیاز دارد که از درون به خود افتخار کرده و از نظر فردی نیز در اجتماع حرفی برای گفتن داشته باشد وگرنه در ابتدا از درون فرو می‌پاشد و بعد نیز خانواده دچار فروپاشی می‌شود.

قصه آناتومی یک سقوط به طور کامل با دیالوگ پیش می‌رود اما این محوریت داشتن گفتگو در اثر به هیچ‌وچه مخاطب را خسته یا دلسرد نمی‌کند چراکه نقطه قوت این فیلم به طور کامل نشأت گرفته از فیلمنامه‌ای است که در وهله اول به درستی توانسته شخصیت‌ها را پرداخت کند و بعد با دیالوگ‌های عمیق و قابل درک دنیای فیلم را برای مخاطب روشن کند.

پایان پیام

نویسنده: هانیه شریعتی

کد خبر : 283884 ساعت خبر : 12:30 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=283884
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات