مقبره اسکندر مقدونی کجاست؟

مقبره اسکندر مقدونی کجاست؟

به گزارش گلونی اسکندر مقدونی در سیزدهم ژوئن ۳۲۳ پیش از میلاد در بابل در حالی از دنیا رفت که علت مرگ او هنوز بر ما آشکار نشده است. او وصیت کرده بود جسدش را در معبد آمون در شمال شرق مصر و در منطقه بیابان لیبی دفن کنند.

با این وجود، پردیکاس که دوست، محافظ و رئیس سواره‌نظام او بود، دستور داد تا جسد را به مقدونیه ببرند. اما در کمال تعجب بطلمیوس پیکر اسکندر را در خالیکه در راه مقدونیه بود، از سوریه دزدید و به مصر فرستاد. این پیکر که در بابل مومیایی شده بود، بار دیگر به دستور بطلمیوس در مصر مومیایی شد.

سال‌ها بعد، آگوستوس اول، امپراتور روم پس از مرگ کلئوپاترا به مصر رفت و از مقبره اسکندر دیدن کرد و بر روی قبر وی گل و یک تاج طلایی قرارداد. در سده چهارم میلادی اما محل دفن اسکندر مقدونی دیگر قابل شناسایی نبود. تعدادی از نویسندگان و تاریخ نگاران نیز مدعی شده‌اند که قبر اسکندر را دیده‌اند. با این حال، مکان آن را ذکر نکرده‌اند.

مقبره اسکندر مقدونی کجاست؟

در این میان، تابوت‌دانی با وزن ۱۵ تن در اواخر قرن چهارم پیش از میلاد از سنگ مرمر ساخته شده و در سال ۱۸۸۷ میلادی در نزدیکی گورستانی در صیدای لبنان کشف شده که نمی‌دانیم چرا و به دست چه کسانی سفارش داده شده است.

تعدادی این تابوت را متعلق به ابدالونیموس پادشاه صیدا می‌دانند که به دست اسکندر منصوب شده بود و عده‌ای دیگر آن را متعلق به شهرب ایرانی بابل. در هر حال، روی این تابوت‌دان نقش پارسی‌ها و مقدونیان حک شده و بازتاب‌کننده سیاست اسکندر مبنی بر آمیزش گروه‌ها و اقوام گوناگون است.

درباره مقبره شخص اسکندر همچنان محققان به نتیجه قطعی نرسیده و آن را پیدا نکرده‌اند. افسانه‌ها می‌گویند که اسکندر در سردابی زیر یک کلیسا دفن شده اما سندی برای اثبات این افسانه در دست نیست.

پایان پیام

نویسنده: کیمیا قنبری

ماجرای زندگی اسکندر مقدونی در میان ملل گوناگون

کد خبر : 284139 ساعت خبر : 12:33 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=284139
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات