کتاب سابقا کمونیست ها به ‌قلم جمعی از نویسندگان

کتاب سابقا کمونیست ها به ‌قلم جمعی از نویسندگان

به گزارش گلونی کتاب «سابقا کمونیست ها» شش روشنفکر داستان کمونیست شدن و بازگشتشان از آن را بازگو می‌کنند. آنان، در آغاز، از فاصله‌ای دور به کمونیسم می‌نگریستند و استعدادهای خود را فروتنانه وقف تحققش کردند.

در کانال مرکز فرهنگی شهرکتاب درباره این کتاب آمده است:

در فاصله انقلاب اکتبر تا امضای پیمان عدم تجاوز استالین-هیتلر، بسیاری از نویسندگان، چه در امریکا و چه در اروپا، واله و شیدای کمونیسم شدند.

این روشنفکران اصلاً شبیه نوکیشان معمولی نبودند و در واقع غیرعادی‌ترین کمونیست‌های جهان به شمار می‌آمدند.

آنان صاحب بالاترین استعدادها و توانایی‌ها برای فهم روح زمانه خود بودند و درکشان از امیدها و ناامیدی‌های آن دوران از دیگران دقیق‌تر بود.

ایمان تند و گاه نامتعارف آنان به کمونیسم شباهتی به احساسات میلیون‌ها انسانی که حکومت شوروی را حامی کارگران می‌دانستند نداشت.

در این کتاب، شش روشنفکر داستان کمونیست شدن و بازگشتشان از آن را بازگو می‌کنند. آنان، در آغاز، از فاصله‌ای دور به کمونیسم می‌نگریستند و استعدادهای خود را فروتنانه وقف تحققش کردند.

بی‌اعتنایی‌های انقلابیون حرفه‌ای و نیش‌وکنایه‌های مخالفان دلسردشان نکرد تا اینکه سرانجام به اختلاف و تضاد میان تصویرشان از «ملکوت خداوند» و واقعیت رژیم کمونیستی پی بردند.

نقطه اشتراک این شش نویسنده، که شخصیت‌هایی بسیار متفاوت دارند، این است که همگی، پس از درگیری‌های درونی عذاب‌آور، کمونیسم را انتخاب کردند؛ زیرا ایمان خود را به دمکراسی از دست داده و به جایی رسیده بودند که حاضر شدند «آزادی‌های بورژوایی» را در پای مبارزه با فاشیسم قربانی کنند.

این گرایش به کمونیسم ریشه در سرخوردگی و ناامیدی از ارزش‌های غربی داشت.

برای تهیه کتاب بر روی لینک کلیک کند

معرفی سایر کتاب‌ها را اینجا بخوانید

پایان پیام

کد خبر : 283904 ساعت خبر : 2:53 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=283904
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات