فراخوان نشریه گزارش های باستان شناسی منتشر شد

فراخوان نشریه گزارش های باستان شناسی منتشر شد

نشریه گزارش‌­های باستان­‌شناسی با انتشار فراخوانی از علاقه‌مندان و فرهیخ­تگان دعوت کرد تا گزارش‌­های میدانی خود را برای انتشار در نشریه طبق شیوه­‌نامه پیوست به پژوهشکده باستان­‌شناسی ارسال کنند.

به گزارش گلونی به نقل از میراث‌آریا، از سال ۱۳۲۹ تا سال ۱۳۳۸ خورشیدی «اداره کل باستان­‌شناسی» نشریه «گزارش های باستان شناسی» را در چهار مجلد به چاپ رساند که حاوی گزارش‌­های ارزنده‌­ای از کاوش های باستان­‌شناسی در تخت‌­جمشید، پاسارگاد، حسنلو و شماری دیگر از محوطه‌های باستانی ایران بود.

انتشار این مجلدها در همان دهه متوقف شد، اما در سال ۱۳۷۶ با هدف ایجاد زمینه ای برای انتشار گزارش برنامه­‌های میدانیِ باستان‌­شناختی مجدداً انتشار آن توسط پژوهشکده باستان‌­شناسی از سر گرفته شد و طی یک دهه، هفت شماره از آن منتشر شد.

سپس در سال ۱۳۹۱ آخرین شماره آن با عنوان شماره ۸ منتشر شد. شماره هفتم گزارش‌­های باستان­‌شناسی در برگیرنده مقاله­‌های ارائه­‌ شده در «نهمین گردهمایی سالانه باستان­‌شناسی ایران» و شماره هشتم در برگیرنده برخی از مقاله­‌هایی بود که در سال ۱۳۸۶ در «همایش بین­‌المللی باستان‌شناسی ایران؛ حوزه غرب» ارائه شده بود.

به­‌رغم فراز و فرودهایی که گزارش­‌های باستان­‌شناسی داشت، مقالاتی که طی سال­ ها در این مجلدها به چاپ رسید باعث گردش اطلاعاتِ دست‌­اول برنامه­‌های میدانی شد و به ­فراوانی مورد ارجاع جامعه باستان­‌شناسی قرار گرفت.

اکنون ۱۱ سال از انتشار آخرین شماره گزارش­‌های باستان‌­شناسی می­‌گذرد و علی­رغم اهمیت این مجموعه، مدت‌­ها بود که به دست فراموشی سپرده شده بود. پژوهشکده باستان­‌شناسی پس از وقفه‌­های چندی که در انتشار گزارش‌های باستان­‌شناسی ایجاد شده است، تلاش می­‌کند تا با انتشار شماره­ای تازه، انتشار آن را از سر گیرد.

حجم اطلاعاتی که در طول سال در نتیجه پژوهش­‌های میدانی تولید می‌­شود بسیار چشمگیر است و پژوهشکده باستان­‌شناسی به عنوان متولی طرح­‌ریزی و مدیریت پروژه­‌های پژوهش میدانی باستان‌­شناسی ایران وظیفه ذاتی خود می­‌داند که زمینه­‌های انتشار گزارش پژوهش‌­های باستان‌­شناسی را فراهم کند.

از این ­رو، از علاقه مندان و فرهیخته­‌گان دعوت می­‌شود گزارش­‌های میدانی خود را برای انتشار طبق شیوه‌­نامه پیوست به پژوهشکده باستان­‌شناسی ارسال کنند.

پایان پیام

کد خبر : 284244 ساعت خبر : 11:13 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=284244
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات