۳ هزار و دویست عکس دوره ناصری در اینترنت منتشر شد

۳ هزار و دویست عکس دوره ناصری در اینترنت منتشر شد

به گزارش گلونی فردی ناشناس ۷۴ آلبوم شامل ۳۲۰۰ عکس عموماً تاکنون منتشرنشده از مجموعه کاخ گلستان (دوره ناصری) را منتشر کرده است که در این لینک قابل دریافت است.

پس از این اتفاق مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان چنین واکنش نشان داد:

«به گزارش روابط‌ عمومی مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان، اخیراً بخش کوچکی از آلبوم عکس‌های تاریخی کاخ گلستان به صورت مجازی منتشر شده است که به «آلبوم‌های سایه» شهرت دارند.

آلبوم‌های سایه در واقع آلبوم‌های اسکن‌شده از روی نسخه اصل هستند که به منظور خدمات‌دهی به پژوهشگران و دانشگاهیان تهیه شده است. بنابراین شیء یا آلبومی مفقود نشده است، بلکه نسخه دیجیتالی آلبوم‌ها منتشر شده است.

برخی از این عکس‌ها، بارها با توجه به تقاضای پژوهشگران داخلی و حتی خارجی، در اختیار آنان قرار گرفته است و موضوع غیرقابل انتشار نبوده است.

در راستای خدمت‌رسانی بهتر به جامعه دانشگاهی و پژوهشی و در راستای شعار امسال ایکوم که «موزه‌ها برای آموزش و پژوهش» است، مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان تصمیم به انتشار عمومی «آلبوم‌های سایه» گرفته و مراحل دسته‌بندی عکس‌ها و تغییر نام پوشه‌ها در حال انجام است.

با این وجود، انتشار شتابزده و غیرنهایی بخشی از این آرشیو عظیم در دست بررسی است.

یادآوری می‌شود طی سالیان اخیر، انتشار دیجیتالی اسناد و تصاویر در موزه‌های دنیا رونق گرفته است و این موضوع، علاوه بر افزایش ارزش و اعتبار یک موزه نزد مخاطبان، افزایش بازدیدکنندگان آن را در پی دارد.»

عکس دوره ناصری

پایان پیام

سیزده به در به قلم ناصرالدین شاه

کد خبر : 284111 ساعت خبر : 4:26 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=284111
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات