ابلاغ مراتب ثبت یک اثر طبیعی به استاندار خراسان شمالی

ابلاغ مراتب ثبت یک اثر طبیعی به استاندار خراسان شمالی

مراتب ثبت یک اثر طبیعی در فهرست میراث طبیعی ملی ایران از سوی قائم‌مقام وزیر و معاون میراث‌فرهنگی کشور به استاندار خراسان شمالی ابلاغ شد.

به گزارش گلونی به نقل از میراث‌ آریا، علی دارابی قائم مقام وزیر و معاون میراث‌فرهنگی کشور در نامه ای به محمدرضا حسین‌نژاد استاندار خراسان شمالی مراتب ثبت غار گسگ قنبرباغی به شماره ۱۲۳۴ در شهرستان بام و صفی‌آباد در فهرست میراث طبیعی ملی کشور ابلاغ کرد.

برابر مواد ۵۵۸ لغایت ۵۶۹ قانون مجازات اسلامی، تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده هرگونه دخل و تصرف یا اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت اثر شود، جرم محسوب شده و مرتکب مشمول مجازات‌های قانونی خواهد شد و مرمت و بازسازی اثر تاریخی صرفاً با تأیید و نظارت وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خواهد بود.

غار گسک قنبرباغی که به نام غار یرقیستان نیز خوانده می‌شود، در ارتفاعات کوه یارم جان واقع شده است. یِرقی کلمه‌ای ترکی است و به معنای نوعی درخت است که از آن برای ساخت دسته بیل توسط بومیان منطقه استفاده می‌شود.

شاید به‌خاطر وجود استالاگمیت‌های فراوان صاف و بلندی که به شکل دسته بیل یا مشابه آن در این غار موجود است، نام آن را یِرقیستان گذاشته‌اند.

همچنین در بخش میراث و صنایع دستی پایگاه خبری گلونی بخوانید:

روستای خور به عنوان روستای ملی تراش عقیق ثبت شد

ثبت اثر طبیعی ملی درختان فسیلی شیخ محمدلو در استان اردبیل

صدور سند طولانی ترین قنات جهان به نام مسن ترین مقنی استان یزد

پیشنهاد افزودن درس میراث فرهنگی به دروس مدرسه و دانشگاه

ابلاغ مراتب ثبت ۲ اثر منقول به استاندار خراسان شمالی

پایان پیام

کد خبر : 284427 ساعت خبر : 10:37 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=284427
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات