از تکفیر تا شرابخانه؛ جامعه نیازمند تعادل است

از تکفیر تا شرابخانه؛ جامعه نیازمند تعادل است

به گزارش گلونی نحوه نو شدن جامعه و حرکت ایران به سوی مدرن شدن و ارتباط با جهان، بحث داغ روزگار معاصر ماست.

زنده‌یاد دکتر محمود افشار یکی از افرادی است که در این باره بسیار نوشته است و گوشزد کرده است. به عنوان نمونه در مقالات او چنین آمده است:

«در این مملکت دو دسته افراطی و تفریطی پیدا شده‌اند: یکی آنها که می‌گویند نباید به هیچ‌چیز دست زد، حتی طرز زندگانی پنجاه سال پیش را هم نسبت به امروز ترجیح می‌دهند، با هر تغییر و اصلاحی مخالف‌اند، اگر یک دسته از جوان‌های حساس و ترقی‌خواه به لحاظ حفظ الصحه و راحتی مختصر تغییری در کلاه بدهند حاضر برای اذیت و تکفیر آنها هستند.

از تکفیر تا شرابخانه؛ جامعه نیازمند تعادل است

یک دسته دیگر هم بعضی از آن تندروهای افراطی می‌باشند که می‌خواهند دوروزه ایران را زیر و رو کنند. مثلاً می‌خواهند در سر هر گذر قهوه‌خانه شیکی باز شود و همیشه یک عده کثیر زن و مرد در میان ابرهای دود غوطه‌ور باشند، یا در هر خیابان چندین شرابخانه دایر گردد و مرد و زن تا دل شب و تا سپیده‌دم بنوشند و برقصند …

ما با هیچ‌یک از این دو دسته نمی‌توانیم موافقت کنیم. اعتقاد ما بر این است که از یک سو باید آداب و عادات خوب باستانی خود را نگاه داریم و از دیگر سو قسمت خوب تمدن غرب را هم قبول نماییم، در نتیجه ما عقیده داریم که دولت باید از این بی‌نقشی حاضر بیرون آمده سیاست اجتماعی معتدلی را تعقیب نماید. به نظر ما وضع امروزی مملکت درخور بیش از این نیست.

دکتر محمود افشار
تیرماه ۱۳۰۴»

[گنجینۀ مقالات، دکتر محمود افشار، تهران: انتشارات دکتر محمود افشار، چاپ دوم ۱۴۰۰، ج ۱، ص ۶۱]

بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار؛ تعمیم زبان فارسی، تحکیم وحدت ملّی و تمامیت ارضی

پایان پیام

جشن تیرگان روزی که آرزوها رنگ روشنی گرفت

کد خبر : 284442 ساعت خبر : 2:58 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=284442
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات