وظیفه بیمارستان ها و مراکز درمانی درباره تب دنگی

وظیفه بیمارستان ها و مراکز درمانی درباره تب دنگی

به گزارش گلونی به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت، تب دنگی (Dengue) یک بیماری ویروسی است که از پشه آئدس (Aedes) به انسان منتقل می‌شود. علائم این بیماری معمولاً شبیه آنفولانزاست، اما می‌تواند به تب دنگی شدید (تب هموراژیک دنگی) که یک وضعیت حاد و تهدید کننده زندگی است نیز منجر شود.

در این فیلم شادی رضایی، سوپروایزر کنترل عفونت بیمارستان فارابی توضیحاتی درباره علائم این بیماری، راه‌های پیشگیری از آن و نکات مهم برای کادر درمان را بیان می‌کند.

نماشای گلونی را دنبال کنید

از علائم اصلی تب دنگی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– تب بالا

– سر درد شدید

– درد پشت چشم

– درد عضلات و مفاصل

– حالت تهوع و استفراغ

– بثورات پوستی

برای پیشگیری از نیس پشه آئدس در مناطق آلوده، باید از لباس‌های آستین بلند و شلوار بلند استفاده کرد. همچنین از مواد و اسپری‌های دافع پشه استفاده کرده و از خوابیدن در فضای باز بدون پشه بند خودداری کنید.

برای جلوگیری از تولید مثل پشه آئدس باید آب‌های راکد موجود در محیط مانند آب زیر گلدان‌ها، آب داخل مخازن تخلیه کولرهای گازی و آب راکد موجود در زباله ها مانند لاستیک‌ها و قوطی‌های فلزی را تخلیه کرد. زیرا پشه آئدس در آب‌های راکد تخم گذاری می‌کند.

همچنین در صورت داشتن علائم تب دنگی باید هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کرد. کارکنان و کادر درمان بیمارستان‌ها و مراکز درمانی به خصوص بخش‌های بین الملل (IPD) در صورت مواجه با بیماری که سابقه سفر به مناطق آلوده به پشه آئدس را داشته و علائم تب دنگی را دارد باید هرچه سریعتر موارد را به واحد کنترل عفونت بیمارستان یا مرکز خود اعلام کنند.

درباره تب دنگی در گلونی بیشتر بخوانید

پایان پیام

کد خبر : 284532 ساعت خبر : 4:29 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=284532
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات