سیل امارات و گسترش تب دنگی در منطقه

سیل امارات و گسترش تب دنگی در منطقه

به گزارش گلونی در اواسط ماه آوریل (مصادف با آخرین روزهای ماه فروردین سال جاری) بارش‌های سنگین موجب بروز سیلی کم سابقه در امارات متحده عربی شد، سیلی که علت بروز آن به باور دانشمندان و کارشناسان تغییرات اقلیمی بود.

تنها چند روز پس از جاری شدن یکی از شدیدترین سیل‌های تاریخ امارات، پزشکان و متخصصان هشدار دادند که آب باقی مانده از سیل می‌تواند زمینه بروز بیماری‌های بسیاری را ایجاد کند.

به طور کلی باران و سیلاب‌ها خطرات بهداشتی زیادی به همراه دارند به طوری‌که بعد از بروز سیل خطر ابتلا به بیماری‌های مسری مانند تیفوئید، تب دنگی، بیماری‌های پوستی، اسهال، عفونت‌های ادراری، کم‌آبی و علائم گوارشی به شدت افزایش می‌یابد.

علاوه بر این، افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن مانند سرطان، بیماری قلبی، سکته، دیابت و آرتریت نیز در برابر این عوارض بیشتر آسیب‌پذیر می‌شوند.

یکی از راه‌های انتشار عفونت‌ها در زمان باران و سیلاب، بیماری‌های منتقل شده توسط ناقل‌هاست. آب‌های راکد ناشی از باران‌های سنگین می‌تواند محل‌هایی برای زاد و ولد پشه‌ها ایجاد کند که زمینه ساز انتقال بیماری‌هایی مانند تب دنگی هستند.

به همین دلیل وزارت بهداشت امارات در فاصله کمتر از از یک ماه پس از سیل مخرب این کشور راهنمایی اضطراری برای کادر درمانی صادر کرد و در مورد افزایش موارد ابتلا به تب دنگی هشدار داد.

در اواخر ماه مِی (نیمه خرداد) امارات اعلام کرد که در یک کارزار ملی برای محدود کردن شیوع تب دنگی، به حذف ۴۰۹ محل زاد و ولد پشه‌های حامل ویروس و کاهش تعداد عفونت‌های بالقوه کشنده کمک کرده است.

یک سال به‌ویژه پربارش در سراسر این کشور منجر به افزایش آب‌های راکد و برکه‌ها و ایجاد تعداد محل‌های زاد و ولد پشه نسبت به حد معمول شده است.

سیل امارات و گسترش تب دنگی در منطقه

تغییرات اقلیمی

در این میان گفته می‌شود که یکی از مقصران اصلی شیوع این بیماری، حتی قبل از وقوع سیلاب‌های شدید ماه آوریل تغییرات اقلیمی هستند.

موارد نادر تب دنگی ثبت شده در دبی در افرادی بدون سابقه سفر خارج از کشور، نمونه‌های جدیدی از تهدید رو به افزایش تغییرات اقلیمی هستند.

ماه‌ها قبل از وقوع طوفان در دبی، یک دونده ماراتن که قبلاً سالم و تندرست بود، بر اثر نیش پشه آئدس مبتلا به تب دنگی شد و پنج روز در بیمارستان دبی بستری بود.

آنگوس رایان، ۳۶ ساله، به‌طور ناگهانی پس از دویدن در نیمه‌ماراتن ۲۱ کیلومتری برج تا برج در ۲۹ ژانویه بیمار شد.

آقای رایان، استرالیایی ساکن پالم جمیرا، این رویداد استقامتی را با همسرش لوسی به پایان رساند، که او هم چند روز بعد به ویروس مبتلا شد.

تب دنگی معمولاً یک دوره نهفتگی پنج روزه دارد. نه آقای رایان و نه همسرش در هفته قبل از بیماری از امارات خارج نشده بودند.

موارد تب دنگی – ویروسی که معمولاً با زیستگاه‌های گرمسیری مرتبط است – در سطح جهانی افزایش یافته و بیمارستان‌های دبی نیز از افزایش غیرمعمول موارد از سال گذشته خبر داده‌اند.

افزایش موارد جهانی

موارد این ویروس در سراسر جهان به‌طور قابل توجهی افزایش یافته است و تعداد بی سابقه ای از این بیماری در عربستان سعودی و عمان گزارش شده است.

بنابرای اعلام سازمان جهانی بهداشت این ویروس در بیش از ۱۰۰ کشور بومی است.

سنگاپور یکی از این کشورهاست که بیش از ۵۰۰۰ مورد ابتلا به تب دنگی از ابتدای سال در آنجا گزارش شده است. این میزان بیش از دو برابر دوره مشابه سال گذشته است. هفت مرگ نیز ثبت شده است.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) نیز هشداری صادر کرده است تا ارائه‌دهندگان خدمات بهداشتی، مقامات بهداشتی عمومی و عموم مردم را از افزایش خطر عفونت‌های ویروس دنگی در ایالات متحده در سال ۲۰۲۴ مطلع کند.

به گفته CDC بروز جهانی دنگی در سال ۲۰۲۴ بیشترین میزان ثبت شده در این سال تقویمی بوده است؛ بسیاری از کشورها گسترش تب دنگی را گزارش می‌کنند.

در سال ۲۰۲۴، کشورهای قاره آمریکا تعداد بی‌سابقه‌ای از موارد دنگی را گزارش کرده‌اند که از بالاترین تعداد ثبت شده در یک سال فراتر رفته است. از ۱ ژانویه تا ۲۴ ژوئن ۲۰۲۴، کشورهای قاره آمریکا بیش از ۹.۷ میلیون مورد دنگی را گزارش کرده‌اند که دو برابر تعداد کل موارد در سال ۲۰۲۳ (۴.۶ میلیون مورد) است.

در ایالات متحده، پورتوریکو وضعیت اضطراری بهداشتی اعلام کرده است (۱,۴۹۸ مورد) و تعداد بیش از حد انتظار موارد دنگی در میان مسافران آمریکایی (۷۴۵ مورد) از ۱ ژانویه تا ۲۴ ژوئن ۲۰۲۴ شناسایی شده است.

پایان پیام

مترجم: مریم قره‌گزلو

برد پرواز پشه آئدس چقدر است و به چه عواملی بستگی دارد؟

کد خبر : 284408 ساعت خبر : 9:20 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=284408
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات