صدور سند طولانی ترین قنات جهان به نام مسن ترین مقنی استان یزد

صدور سند طولانی ترین قنات جهان به نام مسن ترین مقنی استان یزد

نخستین سند الکترونیکی کاداستری قدیمی‌ترین و طولانی ترین قنات جهان به نام مسن‌ترین مقنی استان یزد صادر شد.

به گزارش گلونی به نقل از میراث‌آریا، قدیمی‌ترین و طولانی‌ترین قنات در جهان، به نام قنات زارچ در استان یزد واقع‌شده است، این قنات با سه هزار سال سابقه در حریم قنات زارچ ساخته‌شده و تعدادی از میله‌های آن در محل مسجد جامع یزد قرار دارد.

مظهر این قنات در شهر زارچ واقع‌شده و دارای سه شاخه یا تونل زیرزمینی جدا از هم است که تونل‌های آن، شور، ابراهیم خویدکی و شیرین نام دارد.

مبدأ شته شور آن در سه کیلومتری قسمت شمالی مزرعه ملاباشی بخش ۵ قرار دارد، مبدأ رشته دوم به نام ابراهیم خویدکی در فاصله چهار کیلومتری رشته اولی قرار دارد و تا بخش‌های از بخش ۳ شهر یزد ادامه می‌یابد.  رشته سوم معروف به رشته شیرین است که مبدأ آن میدان جلو مزرعه سید میرزا بخش ۵ است و تا بخش‌هایی از شهر یزد ازجمله امیرچقماق، لرد فهادان و کوشک نو ادامه می‌یابد و هر سه رشته در بخش‌هایی از شهر یزد ازجمله سیدگلسرخ، کسنویه، محمودآباد و … تلاقی پیدا می‌کنند.

نخستین سند این قنات تاریخی که در سال ۱۳۸۴ به شماره ۱۴۸۳۰ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است در رشته شیرین این مجموعه به نام مسن‌ترین مقنی استان یزد یعنی غلامرضا سرداری زارچی صادر شد.

قنات باغ زارچ در سال ۲۰۱۶ با طول ۹۰ کیلومتر، به عنوان طولانی‌ترین قنات جهان با عنوان «قنات ایرانی» در کنار مجموعه قنات‌های کشور ایران در نشست استانبول در تاریخ ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶ میلادی به ثبت جهانی یونسکو رسیده است.

پایان پیام

کد خبر : 284313 ساعت خبر : 1:17 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=284313
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات