مروری بر نمایشنامه ردگونه شاهزاده پارتی

مروری بر نمایشنامه ردگونه شاهزاده پارتی

به گزارش گلونی ردگونه شاهزاده پارتی، نام نمایشنامه‌ای فرانسوی است که نویسنده آن پیر کورنی نام دارد. پیر کورنی این نمایشنامه را در ۱۶۴۴ میلادی نوشته و آن را در کارنامه خود اثر مهمی می‌داند.

ایده این نمایشنامه خیالی که برداشتی از زندگی خاندان سلوکیان است، تا حدی از داستان‌های مربوط به خانواده مهرداد اول اشکانی گرفته شده است. و این داستان به خصوص مربوط به شاهزاده روزگون (به معنی روشن همانند روز) دختر مهرداد اول است.

داستان‌ها می‌گویند که دختر مهرداد اول، روزگون، مشغول شستن موهای خود بوده که اقامتگاه شاهی مورد حمله قرار می‌گیرد. روزگون نیز با موهای خیس بر اسب خود پریده و نیروهای اشکانی را با همان صورت فرماندهی می‌کند.

حال داستان نمایشنامه ردگونه؛ شاهزاده پارتی از جایی آغاز می‌شود که شوهر دوم کلئوپاترا یعنی آنتیوخوس هفتم به دست اشکانی ها کشته شده و شوهر اول او یعنی دمتریوس دو م از این جهت که همسرش در غیاب او دست به ازدواج مجدد زده، در پی انتقام است و با شاهزاده‌ای اشکانی به نام روزگون ازدواج می‌کند.

ازدواج روزگون و دمتریوس دوم حسادت کلئوپاترا را برمی‌انگیزد و بر آن می‌شود که دمتریوس را کشته و تاج شاهی را به یکی از پسرانش که خاضرند، روزگون را به قتل برسانند، بدهد. این درحالی است که هردو پسر دمتریوس نیز مهر‌روزگون را بر دل دارند.

در پایان، کلئوپاترا بعد از کشتن یکی از پسران و تلاش برای مسموم کردن دیگری و همچنین روزگون با جام شراب مسومی به زندگی خود پایان می‌دهد.

پایان پیام

نویسنده: کیمیا قنبری

کد خبر : 284411 ساعت خبر : 3:11 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=284411
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات