گلونی

اولین ثبت تصویر پرنده میوه خور در استان خراسان شمالی

اولین ثبت تصویر پرنده میوه خور در استان خراسان شمالی

اولین ثبت تصویر پرنده میوه خور در استان خراسان شمالی

اولین ثبت تصویر پرنده میوه خور در استان خراسان شمالی

اولین ثبت تصویر پرنده «میوه خور» در استان خراسان شمالی انجام شد. ثبت تصویر: محیط بان علی حیدری.

به گزارش گلونی به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست جاجرم گفت: «محیط بانان شهرستان جاجرم موفق به مشاهده و ثبت گونه‌ای پرنده از راسته گنجشسانان به نام «میوه خور» در محدوده پناهگاه حیات وحش میاندشت گردیدند.

احمد صفرزاده با بیان اینکه این نخستین مشاهده و ثبت این گونه ارزشمند در محدوده شهرستان جاجرم و استان خراسان شمالی است افزود: «میوه خور پرنده‌ای کوچک جثه به اندازه ۲۳ سانتی‌متر از خانواده میوه خوریان و راسته گنجشسانان است که از پراکنش کمی در سطح کشور برخوردارو غالبا در جنوب کشور یافت می‌شود.»

صفرزاده گفت: «ظرفیت‌های زیستگاهی، بکارگیری محيط‌بانان متخص و تجهیز محیط‌بانان به دوربین‌های عکاسی مدرن از جمله مواردی است که طی چند سال اخیر باعث شده است ظرفیت‌های مناطق آشکار و در معرض دید علاقمندان به طبیعت و حیات وحش قرار گیرد.»

گفتنی است میوه‌خور در جنگل‌های حاشیه رودخانه‌های استان خوزستان و به طور محلی در امتداد سواحل خلیج فارس، هرمزگان و استان سیستان و بلوچستان و استان تهران تابستان‌گذرانی می‌کند. همچنین تعداد اندکی زمستان‌ها در استان‌های هرمزگان و احتمالاً خوزستان و فارس دیده می‌شوند. گزارش‌هایی از مشاهده این پرنده در پارک ملی کویر موجود است.

مناطق نیمه بیابانی با بوته‌ها و درختان پراکنده، نخلستان‌ها، درختزارها، باغ‌های میوه و دره‌های رودخانه‌دار واقع در حاشیه مناطق بیابانی و نیمه بیابانی با پوشش بوته‌ای تنک زیستگاه مناسبی برای این پرنده محسوب می‌شود.

پایان پیام

خروج از نسخه موبایل