پشه آئدس چگونه تب دنگی را منتقل می‌کند

پشه آئدس چگونه تب دنگی را منتقل می‌کند

به گزارش گلونی پشه آئدس به روش‌هایی باعث انتقال بیماری می‌شود:

انتقال از طریق نیش پشه 

ویروس دنگی از طریق نیش پشه‌های ماده آلوده، عمدتاً پشه Aedes aegypti به انسان منتقل می‌شود.

گونه‌های دیگر از جنس Aedes نیز می‌توانند به‌عنوان ناقل عمل کنند، اما نقش آن‌ها معمولاً در مقایسه با Aedes aegypti ثانویه است.

با این حال، در سال ۲۰۲۳، افزایش انتقال محلی دنگی توسط Aedes albopictus (پشه ببر) در اروپا مشاهده شده است.

پس از تغذیه از یک فرد آلوده، ویروس در روده میانی پشه تکثیر می‌شود و سپس به بافت‌های ثانویه، از جمله غدد بزاقی، منتشر می‌شود.

مدت زمان هضم ویروس تا انتقال آن به میزبان جدید به‌عنوان دوره کمون بیرونی (EIP) شناخته می‌شود که حدود ۸ تا ۱۲ روز طول می‌کشد، زمانی که دمای محیط بین ۲۵ تا ۲۸ درجه سانتی‌گراد باشد.

تغییرات در دوره کمون بیرونی نه‌تنها تحت تأثیر دمای محیط بلکه به عوامل متعددی مانند میزان نوسانات دمای روزانه، ژنوتیپ ویروس و غلظت اولیه ویروس نیز بستگی دارد که این عوامل می‌تواند مدت زمانی که پشه می‌تواند انتقال ویروس را آغاز کند تغییر دهد.

پس از آلوده شدن، پشه می‌تواند تا پایان عمر خود ویروس را منتقل کند.

انتقال از انسان به پشه 

پشه‌ها می‌توانند از طریق افرادی که ویروس دنگی در خون آن‌ها وجود دارد، آلوده شوند. این شامل افرادی است که عفونت علامت دار دنگی دارند، افرادی که هنوز علائم بیماری را ندارند (پیش‌علائم) و همچنین افرادی که هیچ نشانه‌ای از بیماری ندارند (بدون علامت).

انتقال از انسان به پشه می‌تواند تا ۲ روز قبل از بروز علائم بیماری و تا ۲ روز پس از بهبود تب رخ دهد.

خطر عفونت در پشه به‌طور مستقیم با میزان ویروس در خون و تب بالا در بیمار مرتبط است؛ در مقابل، سطح بالای آنتی‌بادی‌های خاص ویروس دنگی با کاهش خطر عفونت پشه مرتبط است. بیشتر افراد به مدت ۴ تا ۵ روز ویروس در خون دارند، اما این مدت می‌تواند تا ۱۲ روز نیز ادامه یابد.

پشه آئدس چگونه تب دنگی را منتقل می‌کند

انتقال از مادر به جنین

روش اصلی انتقال ویروس دنگی بین انسان‌ها شامل ناقلین پشه است. با این حال، شواهدی از امکان انتقال از مادر باردار به جنین خود وجود دارد.

در عین حال، میزان انتقال عمودی کم به نظر می‌رسد و خطر انتقال عمودی به‌طور معمول با زمان ابتلا به دنگی در دوران بارداری مرتبط است.

انتقال عمودی شامل انتقال از طریق خون جفت در دوران بارداری، کانال زایمان طی روند زایمان و از طریق شیر مادر در هنگام شیردهی پس از زایمان است.

هنگامی که مادری در دوران بارداری به دنگی مبتلا شود، ممکن است دچار زایمان زودرس، وزن کم هنگام تولد نوزاد و استرس جنینی شوند.

سایر روش‌های انتقال 

موارد نادری از انتقال از طریق محصولات خونی، اهدای عضو و انتقال خون ثبت شده است. به‌طور مشابه، انتقال ویروس از طریق تخمک‌گذاری (از پشه مادر به پشه‌های تخم ریزی شده) در میان پشه‌ها نیز گزارش شده است.

پایان پیام

مترجم: مریم قره‌گزلو

تب دنگی چگونه گسترش پیدا می‌کند؟

کد خبر : 284494 ساعت خبر : 11:04 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=284494
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات