سبحان قلی کهنبانی عکاس پیشکسوت ایرنا درگذشت

سبحان قلی کهنبانی، عکاس پیشکسوت ایرنا درگذشت

به گزارش گلونی از ایرنا سبحان قلی کهنبانی، عکاس پیشکسوت ایرنا که عکس‌های ماندگارش از رخدادهای مهم تاریخی همچون انقلاب اسلامی و دفاع مقدس از حافظه بصری ایرانیان فراموش نمی‌شود، ظهر روز یکشنبه به دلیل نارسایی کلیه درگذشت.

سبحان قلی کهنبانی، عکاس پیشکسوت ایرنا در سال های اخیر از بیماری رنج می‌برد.

او در سن ۷۶ سالگی درگذشت.

سهیل کهنبانی فرزند این عکاس در گفتگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با تایید خبر درگذشت پدرش گفت: پدر در سال‌های اخیر با بیماری نارسایی کلیه درگیر بود ولی همچنان به هنر عکاسی علاقه‌ داشت و با دوربین نگاتیوی دوران جوانی‌اش به عکاسی می پرداخت.

وی افزود: در سال‌های اخیر که بینایی چشمان پدر کاهش یافت به ناچار از عکاسی فاصله گرفت.

سهیل کهنبانی گفت: یکی از علاقه‌مندی‌های پدر انتقال تجربیات خود به جوانان بود و از هر راهی برای تقویت رابطه ‌خود با نسل جوان بهره می‌برد و سفرهای مختلفی را به شهرستانهای ایران برای شرکت در کارگاه های آموزشی داشت.

علی فریدونی عکاس پیشکسوت ایرنا هم در تشریح کارنامه حرفه‌ای سبحان گفت: تصاویری که کهنبانی از انقلاب و دفاع مقدس ثبت کرد نقش مهمی در جاودانه شدن این رخداد تاریخی داشت. تصاویر او گویای واقعیت روزهای پرالتهاب انقلاب بود؛ عکس هایی که نشان از بصیرت این عکاس در شناخت مناسبات سیاسی زمانه خود داشت.

فریدونی افزود: کهنبانی متعلق به نسلی است که فداکاری و ایثار در کار را بخش جدا نشدنی از حرفه روزنامه نگاری می‌دانست و قبل از انقلاب و بعد از آن تنها هدف آنها اطلاع رسانی صحیح برای روشن شدن افکار عمومی فارغ از مناسبات جناحی و سیاسی بازی بود.

فریدونی در ستایش قدرت خلق تصویر کهنبانی گفت: عکس‌های سبحان قلی از ورود حضرت امام (ره) به بهشت زهرا (س) منحصر به فرد است.

این عکاس با دوربین‌های بسیار بزرگ «هاسلبلاد» آن زمان که حمل آن کار بسیار سختی بود توانست در میان آن حجم عظیم از جمعیت عکس‌هایی را بگیرد که شاهکار به حساب می‌آید و هرسال در روزهای دهه فجر حجم عظیمی از عکس های او زینت بخش مطبوعات و خبرگزاری‌هاست.

سبحان قلی کهنبانی عکاس پیشکسوت ایرنا درگذشت

سبحان قلی کهنبانی
سبحان قلی کهنبانی

فریدونی افزود: مهارت کهنبانی به نحوی بود که توانست لحظه قطعی را در تصاویرش ثبت کند.

زمانی که امام (ره) در سخنرانی بهشت زهرا (س) مشت خود را گره کرد، کهنبانی به بهترین حالت ممکن این اقتدار را در قاب تصویر ماندگار کرد.

فریدونی با اشاره به انضباط و سختکوشی این عکاس گفت: ویژگی‌های رفتاری کهنبانی می‌تواند الگوی جوانان امروز باشد. وی تا لحظه بازنشستگی هیچ وقت از کار گله نکرد و دوستی با دیگر همکاران را جایگزین رقابت های غیرمعمول می کرد و همین امر سبب شد که در کارش همیشه موفق باشد.

مرحوم کهنبانی در خاطره‌ای از ثبت رویدادهای منتهی به انقلاب گفته است: از خانه که در محله امام حسین بود به خبرگزاری می‌آمدم و چون محل تظاهرات ضد شاه در خیابان های محل تردد من بود با دوربینم از تظاهرات عکاسی می‌کردم.

مردم درهای خانه هایشان را باز گذاشته بودند تا به انقلابیان پناه بدهند.

همه جور آدمی میان تظاهرات کنندگان بود؛ کرواتی، بی حجاب و با حجاب. همه با هم شعار می دادند: «مرگ بر شاه»، «ای شاه خائن برو از ایران»، «ما شاه نمی‌خواهیم».

از فردی خواستم که بر روی پشت بام خانه‌اش بروم و از مردم در خیابان عکس بگیرم.

زمانی که بالای پشت بام رفتم حجم عظیمی از مردم را دیدم.

عکس‌های آن روز من به تمام مطبوعات جهان مخابره شد.

سبحان قلی کهنبانی، در سال ۱۳۴۱ به استخدام خبرگزاری ایرنا که آن زمان پارس نام داشت، درآمد.

به گفته فرزند آن مرحوم، پیکر این هنرمند پیشکسوت ظهر دوشنبه در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) به خاک سپرده می‌شود اما مراسم سوگواری به منظور رعایت شیوه‌نامه های بهداشتی تنها با حضور خانواده و نزدیکان وی برگزار خواهد شد.

پایان پیام

کد خبر : 192166 ساعت خبر : 11:02 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=192166
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات