حادثه آفرینی ۱۶۰۰ آسانسور در پی قطعی برق

حادثه آفرینی ۱۶۰۰ آسانسور در پی قطعی برق

به گزارش گلونی یکی از شایع‌ترین رخدادها در زمان قطعی برق، حوادث مربوط به آسانسورهاست.

جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران درباره قطعی برق در این روز‌ها، از حادثه آفرینی ۱۶۰۰ آسانسور در شهر تهران در شش روز خبر داد.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران اظهار کرد: «این روز‌ها به دلیل قطعی برق تعداد زیادی از شهروندان در آسانسور‌ها مانده‌اند. در شش روز گذشته که روز‌های تاریخی در این سازمان بود و یک هزار و ۶۰۰ مورد حادثه آسانسور داشتیم. یک ایستگاه ما در حوالی میدان آزادی در یک روز فقط ۳۰ مورد عملیات برای حادثه آسانسور داشتند و در یک ایستگاه در شرق تهران هم ۲۵ مورد این چنینی داشت.»

وی افزود: «وقتی که نوسانات برقی و قطعی برق داریم، حوادثی در پی آن رخ می‌دهد.

در بعضی از مواقع حتی برق هم قطع نمی‌شود، ولی یک شوک الکتریکی باعث می‌شود تا کابین آسانسور متوقف شود و اصطلاحا گیر کند.

هر دستگاه آسانسوری یک توان مشخصی برای جابه‌جا کردن افراد دارد. مقدار بیشتر از حد، اگر کلید‌ها زیاد فشار داده شود، تکان زیادی وارد شود، سرویس به موقع انجام نشود و یا برق قطع شود، باعث گیر کردن آسانسور می‌شود».

ملکی گفت: «آسانسور‌های جدید سیستمی دارند که برق هم قطع شود تا نزدیک‌ترین طبقه می‌رود، ولی در بیشتر آسانسور‌ها این سیستم وجود ندارد.

در مواقعی که آسانسور گیر می‌کند باید آرامش خود را حفظ کنیم، نگران کمبود اکسیژن نباشیم و قرار نیست که در این وضعیت آسانسور سقوط کند، ولی اگر داخل ساختمانی تنها هستید ریسک نکنید و سوار آسانسور نشود.

اگر شخصی در آسانسور گیر کرد ابتدا بدون بالا و پایین پریدن زنگ آسانسور را بزنید و اگر تلفن آنتن نداشت و زنگ هم خراب بود، چند ضربه به درب و قسمت فلزی آن بزنید و سعی نکنید خودتان که در آسانسور هستید خود را از این وضعیت خارج کنید و از افراد بیرون از آسانسور کمک بخواهید».

به نکات زیر نیز توجه کنید:

توصیه می‌شود در صورتی که در آسانسور قرار داشتید و با قطعی برق مواجه شدید، به نکات زیر نیز توجه کنید:

با توجه به قطعی برق در این روزها، در ساعت احتمالی یا مشخص شده قطعی برق از آسانسور و پله برقی استفاده نکنید.

به یاد داشته باشید تلاش برای باز کردن درب آسانسور به هر طریقی توسط خود افراد توصیه نمی‌شود و بهتراست با شماره‌های ذکر شده تماس بگیرید.

فراموش نکنید که اعزام مکرر نیروهای آتش‌نشانی برای کمک به افرادی که در آسانسورها گرفتار شده‌اند، ممکن است یک حادثه پرخطر همزمان را با دیر اعزام شدن و نرسیدن نیروهای امداد آتش‌نشانی روبه رو کند.

پس در صورتی که شماره تماسی در کابین آسانسور نبود و کسی از داخل ساختمان به کمک شما نیامد و زمان قطع برق طولانی شد، در آخرین مرحله با شماره ۱۲۵ تماس بگیرید.

پایان پیام

نویسنده: آرزو قدوسی

خرید از سایت‌های معتبر با کد تخفیف گلونی
کلیک کنید

کد خبر : 234872 ساعت خبر : 1:27 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=234872
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات