گلونی

تهران از ونکوور آسیب‌پذیر تر است

تهران از ونکوور آسیب‌پذیر تر است

تهران از ونکوور آسیب‌پذیر تر است

تهران از ونکوور آسیب‌پذیر تر است

به گزارش گلونی نشست «ترویج علم و تغییر اقلیم» در مرکز تحقیقات سیاست‌های علمی کشور برگزار شد و دانشیار دانشکده عمران دانشگاه صنعتی شریف حرف‌های خوبی درباره تغییر اقلیم زد.

ساناز مقیم گفت: «مطالعات نشان می‌دهد به ازای هر یک درجه گرم شدن، بارندگی افزایش نیافته و در بعضی مناطق زمین کاهش هم داشته‌ایم. ضمن اینکه نوع بارندگی عوض شده؛ پیش از این شبیه برف و یخ بود، ولی اکنون به شکل باران است، این دو تغییر؛ یعنی افزایش دما و افزایش و کاهش بارندگی و نوع بارندگی به شکل مستقیم موجب بروز پیامدهایی مانند طوفان، بادهای شدید، سیل و خشکسالی می‌شود که تاثیرات زیاد و محسوسی در حوزه‌های مختلف دارد.»

خانم مقیم در ادامه نشست گفتند: «بروز امواج گرمایی، امواج سرمایی، ذوب شدن یخ‌ها، خشکسالی، جنگل‌زدایی، باران‌های موسمی و تبعات آن از جمله مخاطرات تغییر اقلیم است.»

و گفتند: «اگر نتوانیم افزایش درجه حرارت را کنترل کنیم، هر ۲ درجه افزایش در طول ۱۰ سال می‌تواند موجب نابودی ۲۰ تا ۳۰ درصد گونه‌های زیستی شود. همچنین در ایران از بین رفتن جزیره‌های مرجانی در جنوب کشور، فرسایش خاک و وقوع طوفان‌های شن، رانش و فرونشست زمین از این مخاطرات است.»

و گفتند: «برای مقایسه تهران با دیگر شهرهای جهان، داده‌های ۲ ایستگاه هواشناسی در تهران (مهرآباد و شمیران) و ۲ ایستگاه در شهر ونکوور را بررسی و مقایسه کردیم و در نتیجه متوجه شدیم احتمال وقوع موج گرمایی و موج سرمایی در تهران از ونکوور بیشتر است.»

خانم مقیم در این نشست نکته‌های مهم دیگری هم گفتند. من و شما بعضی از این نکته‌ها را خواندیم، کمی به اطلاعاتمان اضافه شد و کمی افسوس خوردیم؛ اما آیا آن کسانی که بعد از برگزاری این نشست‌ها باید برخیزند و کاری بکنند هم به این نکته‌ها توجه کردند؟ آیا می‌دانند نابودی ۲۰ تا ۳۰ درصد گونه‌های زیستی یعنی چه؟ آیا به اندازه کافی به گونه‌های گیاهی، جانوری و در نهایت به انسان اهمیت می‌دهند؟ البته راضی نیستیم آن‌قدر اهمیت بدهند که برای تکمیل تحقیقات، خودشان هم به ونکوور سفر کنند و دیگر برنگردند! از همین تهران کمی اهمیت بدهند هم کفایت می‌کند.

پایان پیام

روح الله احمدی

گرمایش جهانی چگونه باعث ازدیاد گونه های مهاجم می‌شود؟

خروج از نسخه موبایل