گلونی

شب متافیزیک شعر برگزار می‌شود

شب متافیزیک شعر برگزار می‌شود

شب متافیزیک شعر برگزار می‌شود

شب متافیزیک شعر برگزار می‌شود

به گزارش گلونی به مناسبت انتشار کتاب «متافیزیک شعر»، اثر مهدی مظفری ساوجی، که از سوی انتشارات دیدآور منتشر شده، هفتصد و هفدهمین شب مجله بخارا به رونمایی از این کتاب اختصاص یافته است.

این نشست در ساعت پنج بعدازظهر سه‌شنبه چهاردهم آذر ۱۴۰۲ در تالار فردوسی خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار خواهد شد.

کتاب «متافیزیک شعر»، به وسیله انتشارات دیدآور، در شمارگان ۴۴۰ نسخه، به شکل زرکوب، در سه جلد وزیری، و ذیل عناوین «سِفرِ تکوین»، «سِفرِ تکامل»، و «سِفرِ خروج» منتشر شده است. مؤلف در فصل‌هایی از این کتاب، به این نکته اشاره کرده است که شعر و فلسفه، از آنجا که هر دو مبتنی بر خلقِ جدید و خرقِ عادت‌اند، زبانی که برای بیانِ خویش برمی‌گزینند، از جنسِ زبانِ رایج و روزمرّه نیست که حوایجِ عرفی و عادّی را برطرف کند.

اگرچه اجزا و عناصرِ کشف و شهودِ هر کدام، در ادراک و انعکاسِ جهان، مُغایر و مُباین با دیگری است؛ شعر، متّکی بر تخیّلِ خلّاق است و فلسفه، مبتنی بر تعقّلِ خلّاق.

مظفری ساوجی در همان سطرهای نخست کتاب، التفات مخاطب را به این سخن افلاطون در رساله «فایدروس» معطوف می‌کند که در هنر پزشکی باید طبیعت تن را بشناسی و در هنر سخنوری، طبیعت روح را. بینشی که اگر چه بیش از دو هزار و پانصد سال از عمر آن می‌گذرد، اما هنوز تازگی خود را حفظ کرده و همچنان از جمله راه‌های اصلی وصول به شعر و ادرکات معطوف به هستی‌شناسی، معرفت‌شناسی، پدیدارشناسی و هرمنوتیکال این هنر است.

سخنرانان این شب: میر جلال‌الدین کزازی، بهاءالدین خرمشاهی، مسعود کیمیایی، شمس لنگرودی، احمد پوری، ابوالفضل جلیلی، مهدی مظفری ساوجی و علی دهباشی خواهند بود.

آدرس: خیابان نجات‌اللهی (ویلا)، چهارراه ورشو، خانهٔ اندیشمندان علوم انسانی، تالار فردوسی.

اخبار رسانه در گلونی را از این لینک بخوانید

پایان پیام

خروج از نسخه موبایل