پرستوهای دریایی در غرب تالاب انزلی ۱۰۰ آشیانه ساختند

پرستوهای دریایی در غرب تالاب انزلی ۱۰۰ آشیانه ساختند

معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: «پرستوهای دریایی تیره در غرب تالاب انزلی ۱۰۰ آشیانه ساختند.»

به گزارش گلونی به نقل از روابط عمومی و امور رسانه حفاظت محیط زیست گیلان تورج صادقی افزود: «این تعداد آشیانه را بیش از ۱۰۰۰ قطعه پرستوی دریایی تیره در چندین کلونی بزرگ درست کردند.»

وی با بیان اینکه این گونه پرنده به صورت کلونی در غرب تالاب بندر انزلی زاد آوری دارند اظهار کرد: «عمق مناسب آب، پوشش گیاهی مطلوب و زنجیره غذایی کامل باعث به وجود آمدن بستری مناسب برای لانه گزینی این پرنده‌ها شده است.»

صادقی اضافه کرد: «حلقه گذاری جوجه‌های گونه پرستوهای یادشده توسط کارشناسان انجام می‌شود.»

پرستو دریایی تیره با (نام علمی: Chlidonias hybridus) گونه‌ای پرستوی دریایی از تیره کاکائیان است. این پرستوی دریایی پرنده‌ای پرجنب و جوش است که برای به دست آوردن غذا شیرجه رفته و آن را می‌قاپد.

این پرنده اغلب در آب‌های داخلی زندگی می‌کند و در زمستان‌ها نیز گاه به صورت گذری در کرانه‌های دریاها دیده می‌شود و بر علف‌های شناور روی آب در تالاب‌ها آشیانه می‌سازد.

تالاب انزلی یکی از زیست ‌بوم‌های ارزشمند جهان است که از سال ۱۳۵۴ (۱۹۷۵میلادی) در کنوانسیون بین‌المللی رامسر به ثبت رسید.گیلان دارای بیش از ۳۰ هزار هکتار پهنه تالابی است که افزون بر ۲۴ هزار هکتار آن، ۸۰ درصد در قالب سه تالاب (انزلی، امیرکلایه و بوجاق) تحت عنوان کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده است؛ این پهنه‌ها زیستگاه بیش از ۳۰۰ گونه پرنده به خصوص پرندگان مهاجرند که هر ساله به تعداد هزاران قطعه بخشی از چرخه زندگی خود را در این استان سپری می‌کنند.

پایان پیام

کد خبر : 283535 ساعت خبر : 11:42 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=283535
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات