گلونی

طالبان: زنان نباید ورزش کنند چون برایشان ضروری نیست!

طالبان: زنان نباید ورزش کنند چون برایشان ضروری نیست!

طالبان: زنان نباید ورزش کنند چون برایشان ضروری نیست!

طالبان: زنان نباید ورزش کنند چون برایشان ضروری نیست!

به گزارش گلونی از زمان دوباره به قدرت رسیدن طالبان هر روز، برگ تازه‌ای از عدم تغییر تفکر و رویه رفتاری این فرقه که حالا با عنوان پرطمطراق امارت اسلامی را یدک می‌کشد رو می‌شود.

هر روز محدودیت‌های تازه‌ای مطرح می‌شود که نشان می‌دهد وعده‌های فریبنده سران طالب و خوشبینی عده‌ای به تغییر چهره این فرقه، خیال باطلی بوده است.

گروه طالبان در تازه‌ترین محدودیت‌سازی خود، ورزش بانوان را هدف قرار داده است.

این محدودیت‌ها به نقل از احمدالله واثق، عضو کمیته فرهنگی طالبان زنان را از انجام ورزش‌هایی که ممکن است «بدن‌هایشان مشخص شود»، محروم می‌کند.

واثق گفته که ورزش دیگر مساله مهمی برای زنان نیست!

زنان نباید ورزش کنند

این عضو کمیته فرهنگی طالبان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مقامات جدید افغانستان به زنان اجازه ورزش کریکت را خواهند داد یا نه، نیز گفت: «تصور نمی‌کنم به زنان اجازه داده شود کریکت بازی کنند زیرا آن برای زنان ضروری نیست.

در کریکت در وضعیتی قرار می‌گیرند که صورت‌ها یا بدن‌هایشان پوشیده نباشد. اسلام اجازه رویت زن در چنین وضعیتی را نمی‌دهد.»

علاوه بر رویت زن در هنگام ورزش طالبان از انتشار فیلم‌هایی از زنان در حین بازی نیز ابراز نگرانی کرده است.

واثق در ادامه افزوده است: «اسلام و امارت اسلامی به زنان اجازه نمی‌دهند کریکت یا هر نوع ورزش دیگری را انجام دهند زیرا ممکن است بدن‌هایشان پیدا شود. اسلام به زنان اجازه می‌دهد طبق نیازهایشان از خانه خارج شوند اما ورزش نیاز ضروری نیست.»

شنیدن چنین اظهارات و اعمال محدودیت در ساده‌ترین فعالیت روزمره مردم به ویژه بانوان نشان می‌دهد که دلیل هجوم مردم کابل به فرودگاه‌ها و مرزهای مختلف ببعد از به قدرت رسیدن طالبان چیست.

مردم افغانستان پیشینه قدرت یافتن طالبان را زیسته‌اند بنابراین نمی‌توانند به سادگی تغییر رویه در نگاه آن‌ها را باور کنند و آنطور که معلوم است حق دارند.

تظاهرات زنان در دشت برچی و درگیری مردم با طالبان

پایان پیام

خرید از سایت‌های معتبر با کد تخفیف گلونی
کلیک کنید

خروج از نسخه موبایل