اخبار را به سبک گلونی بخوانید ...

ما پیروز شدیم و رویای سردشت تحقق می‌یابد!

ما پیروز شدیم و رویای سردشت تحقق می‌یابد!

به گزارش پایگاه خبری گلونی محمد درویش کارشناس محیط زیست در صفحه شخصی خود نوشت: ۱۷مرداد ۱۳۹۸ گفتیم که می‌خواهیم یگان مردمی حفاظت از جنگل‌های سردشت را به ظرفیت ۳۰ دوچرخه برقی کوهستان با باتری تقویت‌شده شکل دهیم.

هدف ما این بود که اجازه ندهیم جوانان علاقه‌مند و دلسوزی که برای خاموش‌کردن آتش به صورت داوطلبانه با موتورسیکلت به منطقه می‌روند، در معرض خطر سوختگی و انفجار موتورسیکلت‌ها قرار گیرند.

ما پیروز شدیم

در عین حال، کاربست دوچرخه‌ها، هم به آمادگی بدنی داوطلبین حفاظت از جنگل‌ها کمک می‌کند و هم آلودگی صوتی در زیستگاه‌های جنگلی را می‌کاهد و امنیت زیستی برای زیستمندان فراهم می‌سازد.

در عین حال ابن یگان داوطلب می‌تواند به مجرد مشاهده آتش یا هر تخلف دیگری چون قاچاق چوب یا کشف کوره‌های زغال‌گیری یا شکار غیرمجاز مراتب را سریعاً به نیروی انتظامی، پلیس ۱۱۰ و یا شماره تلفن‌های ۱۵۴۰ و ۱۵۰۴ گزارش دهند.

مطابق تقسیم کاری که انجام دادیم از مبلغ ۲۴۰ میلیون تومان برای خرید دوچرخه‌ها، قرار شد با رایزنی‌هایی که انجام گرفت ۸۰ میلیون تومان – ۱۰ دوچرخه – توسط شهرداری‌ها، شوراهای شهر و افراد خیر در شهرهای کاشان، اصفهان، کرج، تبریز، قزوین، کازرون و اراک تامین شود.

همچنین هزینه تجهیز یگان و تامین کوله‌پشتی‌های مجهز به پمپ آب دستی پاششی و تن‌پوش‌های ضدحریق را با کمک و همراهی دوست بزرگوارم، دکتر فریبرز غیبی، مدیرکل مرکز جنگل‌های خارج از شمال پیگیری کردم و ایشان قول دادند تا از طریق سازمان متبوع‌شان فراهم شود.

قرار شد باقیمانده هزینه، یعنی پول لازم برای خرید ۲۰ دستگاه دوچرخه برقی کوهستان به ارزش ۱۶۰ میلیون تومان از طریق فراخوان مردمی فراهم شود که خوشبختانه با مشارکت ۹۱۲۱ نفر از هموطنان عزیزم، این مبلغ امروز – ۱۴شهریور ۱۳۹۸ – یعنی در کمتر از یک ماه فراهم شد که از این رقم حدود ۲۶ میلیون تومان توسط هموطنان خارج از کشور پرداخت شد.

از این رو، شنبه آینده با آقای دکتر قرآنی در پژوهشکده دانشگاه صنعتی شریف برای عقد قرارداد و خرید دوچرخه‌ها اقدام خواهم کرد.

گفتنی است آن‌که از بین مبلغی که قراربود شهرهای یادشده در بند دوم تهیه کنند، فقط کاشان به تعهد خود عمل کرده و هزینه یک‌دستگاه دوچرخه با مساعدت یک پزشک سبزاندیش و خانواده‌اش پرداخت شد.

شهرهای اصفهان و کرج هم هریک فقط ۳ میلیون تومان پرداخت کردند و دیگر شهرهای داوطلب – اراک، کازرون، قزوین و تبریز – اعلام کردند که توانایی پرداخت به رغم تلاشی که کردند، ندارند.

خوشبختانه تاکنون توانسته‌ام در عوض ۳ دستگاه دوچرخه توسط گنبدکاووس – بنیادبسکی – و یک دستگاه توسط شورای شهر تهران – آرش میلانی – تهیه و جایگزین کنم.

بنابراین در این بخش هنوز با کسری ۴۲ میلیون تومان روبرو هستیم که امیدوارم تا آماده‌ شدن بقیه تجهیزات و دوچرخه‌ها، این مبلغ هم فراهم شود.

تجهیز این یگان شاید در بدترین شرایط حیات اقتصادی مردم ایران اتفاق افتاد؛ در دوره‌ای که خبرهای متعدد مبنی بر اختلاس، فساد و فرار، اعتماد ملی و روح همبستگی را به شدت خراش داده بود.

با این وجود این مردم پاک نهاد و سبزاندیش نشان دادند که در هرشرایطی طبیعت وطن را فراموش نمی‌کنند.

انتخاب هموطنان شریف و جان‌برکف کرد در سردشت در این میان، آشکارا نشان‌دهنده و ثابت‌کننده یک واقعیت ارزشمندتر و مهم‌تر است؛ اینکه فارغ از قومیت و مذهب و نژاد و… ما همه ایرانی هستیم و برای حفاظت و اعتلای میهن اتحاد داریم.

امیدوارم تحقق رویای سردشت منجر به تکثیر این همدلی ملی برای ایجاد یگان‌های مردمی حفاظت از سرمایه‌های طبیعی و رویشگاه‌های جنگلی کشور در جای‌جای وطن به ویژه زاگرس و هیرکانی شود.

وقتی در پاقلات، دیزباد بالا، الگِن و سردشت چنین اتفاقی رخ داده، چرا در الشتر، نورآباد، پاوه، ایلام، لالی، لردگان، تنگراه، چوبر و… رخ ندهد؟

اینک توپ در زمین بنیاد توسعه صلح و مهربانی سردشت است.

رئوف آذری عزیز و یارانش باید با نشان دادن کارایی این یگان مردمی که دعای خیر بیش از ۹ هزار ایرانی در سراسر جهان بدرقه راه‌تان است، انگیزه و امید رویش دوباره در طبیعت وطنی که دوستش داریم، بیافرینند تا دیگر منتظر هیچ اسب‌سوار با اسب سفیدی نمانیم تا در هیبت یک قهرمان بیاید و مشکلات‌مان را حل کند؛ قهرمان خودِ ماییم و از خودمان شروع می‌کنیم.

ما پیروز شدیم

پایان پیام

کد خبر : 134114

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=134114

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.