اخبار را به سبک گلونی بخوانید ...

نامزدهای نهایی نوبل ادبیات ۲۰۱۸ اعلام شدند

آکادمی جایگزین نوبل ادبیات در کشور سوئد اسامی نویسندگان نامزدهای نهایی دریافت جایزه نوبل ادبیات امسال را معرفی کرد.

به گزارش پایگاه خبری گُلوَنی  به نقل از بوک ریوت، به خاطر حاشیه‌های ایجاد شده در آکادمی سوئدی جایزه نوبل در جریان رسوایی‌های جنسی کارمندانش، این آکادمی اعلام کرده بود که امسال برنامه‌ای برای اعطای جایزه سالیانه ادبیات نخواهد داشت.

در پی اعلام این خبر گروهی از اهالی فرهنگ کشور سوئد و در راس آنها کتاب‌داران سوئدی تصمیم گرفتند امسال جایزه‌ای جایگزین برای آن در نظر بگیرند.

آکادمی جایگزین نوبل ادبیات در کشور سوئد اسامی نویسندگان نامزدهای نهایی دریافت جایزه نوبل ادبیات امسال را معرفی کرد.

آکادمی جدید نوبل چندی پیش اسامی چهل و هفت نفر از نویسندگان را به عنوان نامزدهای اولیه دریافت نوبل ادبیات اعلام کرده بود.

آکادمی جایگزین در خبری جدید اسامی چهار نویسنده را به عنوان نامزدهای نهایی دریافت نوبل ادبیات اعلام کرده است.

فینالیست‌های اعلام شده برای کسب جایزه ادبیات ۲۰۱۸ شامل هاروکی موراکامی از ژاپن، کیم توی از کانادا، ماریس کونده از فرانسه و نیل گایمن از انگلیس هستند.

هیئت داوران جایزه ادبیات جایگزین اعلام کرده است برنده نهایی در تاریخ ۱۲ اکتبر (۲۰ مهر) اعلام و طی مراسمی در نهم دسامبر (۱۸ آذر) جایزه به نفر برگزیده اعطاء خواهد شد.

جایزهٔ نوبل ادبیات یکی از پنج جایزهٔ نوبل است و هر سال به نویسنده‌ای داده می‌شود که به گفتهٔ آلفرد نوبل، برجسته‌ترین اثر با گرایش آرمان‌خواهانه را نوشته باشد.

منظور از «اثر» معمولاً مجموعه کارهای نویسنده است، اگرچه گاه در متن مربوط به جایزه از آثار مشخص نیز نام برده شده‌است.

بر اساس وصیت‌نامهٔ آلفرد نوبل، جایزه هر سال باید به کسی اعطا شود که «در حوزهٔ ادبیات، برجسته‌ترین مجموعه‌آثار را در جهتی آرمانی یا ایدئال» خلق کرده‌باشد.

آکادمی سوئد برنده را تعیین می‌کند و در اوایل اکتبر هر سال آن را اعلام می‌دارد.

پایان پیام.

لینک کوتاه: https://golvani.ir/?p=99929

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.