مفرغ لرستان در کاخ فرح پهلوی

مفرغ لرستان در کاخ فرح پهلوی

مجموعه‌ای نفیس از آثار مفرغی لرستان در دو موزه‌ی جهان‌نما و کاخ اصلی مجموعه نیاوران موجود قرار دارد.

به گزارش پایگاه خبری گلونی مرکز مهم مفرغ‌های لرستان در ایران گنجینه بزرگ قلعه فلک‌الافلاک و موزه ملی ایران است. در موزه‌های مهم دنیا همچون تالاری بزرگ در لوور، شیکاگو، فیلادلفیا، سن پترزبورگ، متروپولیتن و… هم مجموعه‌‌ای از مفرغ‌های لرستان هست اما کاخ نیاوران هم مجموعه‌ای کوچک اما مهم و منحصربه‌فرد از مفرغ دارد.

این مفرغ‌‌ها در  دو موزه‌ی جهان‌نما و کاخ اصلی مجموعه نیاوران موجود قرار دارد و مربوط به کلکسیون شخصی فرح پهلوی بوده است که بعد از انقلاب اسلامی همچنان در همان محل سابق نگهداری می‌شوند. تصاویر این مفرغ‌ را ببینید:

مفرغ لرستان در کاخ فرح پهلوی

برنز یا مِفرَغ (به انگلیسی: Bronze) آلیاژی است از مس و قلع که با آن ابزارهای مختلف و مجسمه را تهیه می‌کنند. برنز قدیمی‌ترین آلیاژی است که انسان آن را تهیه کرده‌است، زیرا در معادن مس معمولاً فلز مس به‌طور طبیعی با قلع به صورت یک آلیاژ طبیعی وجود دارد به همین دلیل معمولاً نخستین ابزارهای مصنوعی فلزی که در قدیم توسط بشر ساخته شده غالباً از برنز است.

عصر برنز پس از عصر مس رخ داده‌است. این تقسیم‌بندی به این جهت است که مصنوعات فلزی این دوره از زندگی بشر، بیشتر ترکیبی از مس و قلع است به‌طوری‌که کاوش‌های دیرین‌شناسی نشان داده، ساکنان ایران از پنج هزار سال قبل از میلاد مسیح نیز آلیاژ برنز را می‌شناخته‌اند و از آن برای ساختن مصنوعات فلزی خود استفاده می‌کرده‌اند. مصنوعات مفرغی که در سایر نقاط دنیا ضمن حفاری‌های گوناگون یافت شده، قدیمی‌تر از این تاریخ نیست. بنابراین می‌توانیم شروع عصر برنز را از پنج هزار سال قبل از میلاد مسیح بدانیم.

پایان پیام

عکاس: علی ساکی

کد خبر : 9116 ساعت خبر : 11:53 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=9116
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات