هشتگ های روز: وبینارهای گلونی

قدر موسیقی اصیل کشورمان را بدانیم

فریدون شهبازیان، آهنگ‌ساز، گفت: عده‌ای می‌گویند موسیقی سنتی تکراری است؛ اما مگر هر چیزی که مکرر شد ملال‌آور است؟

به گزارش پایگاه خبری گلونی، دوره جدید برنامه «شب آواز ایرانی» که شنبه آخر هر ماه در حوزه هنری برگزار می‌شود و با استقبال گسترده‌ای از سوی اهالی موسیقی و علاقه‌مندان ساز و آواز اصیل ایرانی همراه شده است، با ورود به سال دوم برگزاری، با تغییراتی در اجرا همراه است. یکی از این تغییرات، داوری اجراها برای انتخاب اجرای برگزیده هر ماه و در نهایت رقابت بین گروه‌های منتخب موسیقی در پایان سال است. اعضای داوری «شب آواز ایرانی» را آهنگ‌سازان و موسیقیدان‌های پیش‌کسوت کشورمان تشکیل می‌دهند که عبارت‌اند از فریدون شهبازیان، علی‌اصغر شاه‌زیدی و مظفر شفیعی.

فریدون شهبازیان درباره برگزاری «شب آواز ایرانی» از سوی حوزه هنری بیان کرد: این برنامه بسیار مفید است و خوشحالم که در یکی از نهادهای معتبر هنری کشور، چنین ارزشی برای موسیقی اصیل قائل شده‌اند.

این آهنگ‌ساز همچنین گفت: این اتفاق که در دوره جدید برگزاری، جنبه رقابتی هم به اجراهای هنرمندان اضافه شده اتفاق مثبتی است که می‌توان آن را به فال نیک گرفت؛ زیرا از این طریق هم هنرمندان تلاش می‌کنند آثار بهتری ارائه دهند و هم برای شرکت کنندگان در این برنامه جنبه آموزشی خواهد داشت.

شهبازیان در عین حال افزود: اما آنچه لازم داریم این است که هنرمندان و هنرجویان، جنبه انتقادپذیری بیشتری داشته باشند و به نصایح و توصیه‌های پیش‌کسوتان توجه کنند. جوان‌ها مطمئن باشند آنچه یک استاد در اختیارشان می‌گذارد حاصل سال‌ها تجربه و تحقیق و مطالعه اوست و به جای اینکه از انتقاد دلسوزانه و آموزنده دلخور شوند، آن‌ها را به جان بخرند و به عنوان سرمایه‌ای برای بهبود هنرشان به کار بگیرند.

کم‌رنگ شدن موسیقی اصیل ایرانی

وی درباره کم‌رنگ شدن موسیقی اصیل ایرانی در سال‌های اخیر نیز گفت: این اتفاق مایه تأسف است و فکر می‌کنم بخش مهمی از آن به این برمی گردد که بیشتر از اصل موضوع، به حاشیه‌ها توجه می‌شود. می‌بینیم که در مورد موسیقی اصیل ایرانی هیچ صحبتی نمی‌شود ولی درباره حواشی که انواع موسیقی دیگر دارند در تمام سایت‌ها حرف زده می‌شود. این‌ها باعث می‌شود اصل به کنار رفته و کم‌کم مهجور واقع شود.

شهبازیان تاکید کرد: چند سالی است توجه به موسیقی جوانان با نام موسیقی پاپ شهرت یافته ولی چون فرهنگ موسیقی ما چندان گسترده نیست و تشخیص خوب و بد برایمان دشوار است، اگر به همین منوال ادامه پیدا کند، این موسیقی به جای اینکه موجب تهذیب اخلاقی و تقویت فرهنگی شود، موجب سردرگمی خواهد شد.

وی همچنین افزود: عده‌ای می گویند مردم موسیقی سنتی را پس می‌زنند به دلایلی از جمله اینکه شاید تکراری است. اما مگر هر چیزی که مکرر شد ملال آور است؟ دیوان حافظ تمام عمر با ماست و هر سخن نامکرر آن را مکرر در مکرر می‌خوانیم و لذت می‌بریم. باید بدانیم اگر گاهی ملودی یا موتیف‌های جذاب در موسیقی می‌شنویم برگرفته از موسیقی محلی یا ملی است و باید قدر موسیقی اصیل کشورمان را بدانیم.

فریدون شهبازیان در پایان تاکید کرد: ضمن اینکه از مسئولان می‌خواهم از هنرمندان موسیقی حمایت کنند، به برخی از دوستان هم لازم است بگویم اجازه ندهیم منافع شخصی ما موجب تخریب فرهنگی موسیقی شود.

پایان پیام

کد خبر : 20859 ساعت خبر : ۲:۰۰ ب٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=20859

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.