فوتبال اسپانیا و تغییر اجتماعی آن را در یک کتاب بخوانید

کتاب فوتبال اسپانیا و تغییر اجتماعی تالیف رامون یوپیس بخشی از سری چند قسمتی بررسی فوتبال در اروپا است که به همت انتشارات مک‌میلان منتشر شده است.

پایگاه خبری گلونی؛ سمیه باقری حسن‌کیاده: کتاب فوتبال اسپانیا و تغییر اجتماعی تالیف رامون یوپیس، استاد دانشگاه والنسیا، بخشی از سری چند قسمتی بررسی فوتبال در اروپا است که به همت انتشارات مک‌میلان منتشر شده است.

نویسنده در نه فصل تحلیلی جامعه‌شناسانه از تاثیر فوتبال بر جامعه اسپانیا ارائه داده است.

آن‌چه که در نسخه اینترنتی این کتاب آمده است حکایت از این دارد که فوتبال محبوب‌ترین ورزش در اسپانیا است و جذابیت بالای آن به وضوح در ابعاد اقتصادیش نمایان می‌باشد.

تخمین‌های اخیر نشان داده که تأثیر فوتبال اسپانیا بر تولید در حدود ۴ میلیارد یورو، تقریباً ۱ درصد کل‌ تولید ناخالص ملی (GNP) و در حدود ۱٫۲ درصد تولید ناخالص ملی بخش خدمات، بوده است.

با افزودن سایر آثار غیرمستقیم، مانند دستمزد کارکنان و اضافه‌ رفاه ناخالص عملیاتی، اثر کلی فوتبال اسپانیا بر اقتصاد اسپانیایی تا میزان ۸ میلیارد و ۶۶ میلیون یورو افزایش می‌یابد.

فوتبال اسپانیا نزدیک به ۶۶ هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم برای مردم فراهم آورده است.

فوتبال به عنوان یک ورزش محبوب اجتماعی

اشتغال به ورزش در چند اهه اخیر، رشدی غیرعادی را در جامعه اسپانیایی تجربه کرده است.

فوتبال به عنوان یک ورزش حرفه‌ای، افزایشی غیرمعمول در فعالیت‌های تفریحی جامعه اسپانیایی را شاهد بوده است.

این روندِ رشد از طریق افزایش تعداد پروانه‌های ثبت‌شده توسط فدراسیون سلطنتی فوتبال اسپانیا قابل اثبات است.

از طرف دیگر، یک سنجش جدید مربوط به مرکز مطالعات جامعه‌شناسی (CIS, 2014) اسپانیا نشان می‌دهد که از میان جمعیت بالای ۱۸ سال که به صورت آماتور ورزش می‌کنند، ۱۸ درصد به فوتبال مشغول هستند.

فوتبال اسپانیا به عنوان یک رسم سکولار

هر کسی که با جامعه اسپانیایی آشنا باشد می‌تواند بگوید که فوتبال در اسپانیا فراتر از تنها یک «فعالیت تفریحی» است.

فوتبال، همان‌طور که در بسیاری از موقعیت‌ها به طور برجسته به نمایش در آمده، یک «رسم» است؛ رسم و رسوم توفق و برتری اسپانیایی‌.

فیل بال می‌گوید، اسپانیا کشوری عمیقا مقید به رسومات است که تلاش فراوانی را صرف حفظ سنت‌های دینی، فرهنگی، هنری و اجتماعی می‌کند و این موجب برگزاری تعداد زیادی از جشن‌های بزمی گوناگون در سطوح محلی و منطقه‌ای می‌شود.

فوتبال جایگاهی ممتاز در میان این رسوم بزمی دارد، گرچه که این جشن‌ها بسیار قبل‌تر از ریشه دوانیدن فوتبال در قلمرو اسپانیایی ایجاد شده‌اند.

بر اساس گفته‌های مورخین متعدد، فوتبال در دو دهه اول قرن ۲۰ام در سیاهه رسومات و بزم‌های محلی اسپانیایی وارد شد و در سبک زندگی اسپانیایی‌ها آمیخته شد.

رسانه، به خصوص تلویزیون، مسابقات فوتبال را به رسم و رسومی با میلیون‌ها مشارکت‌کننده تبدیل کرده است.

هر هفته هواداران در خانه‌هایشان یا اماکن عمومی گرد هم می‌آیند و به دنبال قدری احساس و شوق جمعی می‌گردند.

گستره دسترسی وسیع فراهم آمده توسط پخش تلویزیونی، فوتبال را تبدیل به نظام‌بخش زندگی روزمره برای افراد کرده است.

 در تحقیقاتی که بر روی یک جامعه نمونه از اسپانیولی‌های علاقمند به فوتبال انجام شد؛ ۹۵ درصد از افراد آن را موضوع اصلی در گفتگو برای مردم اسپانیایی، ۸۷ درصد آن را راهی برای دوست‌یابی و اُخت شدن در جامعه و ۶۹ درصد نیز آن را به عنوان کمکی برای در هم آمیختن شخصیت‌های فرهنگی و اجتماعی مختلف دانسته‌اند.

فوتبال اسپانیا و تغییر اجتماعی را بخوانید و حریف ایران در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه را بهتر بشناسید.

پایان پیام

کد خبر : 95148 ساعت خبر : ۱۰:۰۶ ب٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=95148

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.