مسجد وکیل شیراز با سنگ‌هایی که به دستور کریم خان از مراغه آورده شد

مسجد وکیل شیراز با سنگ‌هایی که به دستور کریم خان از مراغه آورده شد

به گزارش پایگاه خبری گلونی شیراز پر از جذابیت‌های تاریخی و فرهنگی است. شهری که همیشه آباد و پررونق بوده است.

بافت تاریخی مرکز شهر که اغلب متعلق به دوره زندیه است چندین بنای زیبا و شگفت‌آور را در خود جای داده است که مسجد وکیل از جمله آن‌ها است.

مسجد زیبای وکیل در غرب بازار سنتی قرار دارد.

گزارش تصویری راضیه حسینی از مسجد وکیل شیراز

این مسجد از دو شبستان شمالی و جنوبی تشکیل شده که شبستان جنوبی آن با وجود ۴۸ ستون سنگی مارپیچ و معماری بسیار زیبایی که دارد، هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند.

از دیگر جاذبه‌های این مسجد منبری متشکل از ۱۴ پله‌ی یکسان و از جنس مرمر است که سنگ آن به دستور کریم خان از مراغه آورده شده است.

گفتنی است پله‌ها از یک سنگ کامل تراشیده و ساخته شده که کار خیلی سخت و دشواری است.

مساحت این شبستان در حدود ۵ هزار متر مربع است و منبر چهارده پله‌ای یکپارچه از سنگ مرمر از زیبائی‌های قسمت شبستان می‌باشد.

گویند به فرمان کریم خان این سنگ از مراغه به شیراز آورده شد.

در سمت شمال مسجد طاق بلند و مهمی ساخته شده که به طاق مروارید معروف است و در دور این طاق با قلم درشت و خط ثلث عالی یکی از سوره‌های قرآن به صورت هلالی نوشته شده‌ است.

خطوط کتیبه‌ها که به خط ثلث و نسخ و نستعلیق نوشته شده، در نوع خود بی‌نظیر بوده، به خصوص خطوط ثلث کتیبه‌های طاق‌های بزرگ و محراب آن که با قلم درشت نوشته شده است.

این مسجد بر طبق بافت معماری سنتی این مرز و بوم در یک مجموعه اجتماعی قرار گرفته است.

به عنوان مثال، کاشی‌های پیشانی طاق‌ها و جرزها، مخصوصا کاشی‌های هفت رنگ سه طاق بزرگ که با رنگ‌های جالبی ساخته شده و روی آن‌ها گل‌های قشنگ و خطوط اسلیمی و ترنج‌های زیبا بر روی زمینه‌های گوناگون نقش بسته، نشان دهنده این موضوع است.

طرح لچکی‌های بالای طاق‌نماها نیز با طرح‌هایی ترسیم شده که هر کدام از دیگری زیباتر و جالب‌تر است و شاهکار هنر نقاشی و کاشی‌کاری است.

این مسجد تاریخی و زیبا سالانه بازدیدکنندگان زیادی را میزبانی می‌کند.

پایان پیام

کد خبر : 133661 ساعت خبر : ۱۰:۱۴ ق٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=133661

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.