اورامان در کردستان یکی از زیباترین مناطق گردشگری ایران با معماری خاص است

اورامان در کردستان یکی از زیباترین مناطق گردشگری ایران با معماری خاص است

به گزارش پایگاه خبری گلونی اورامان یکی از زیباترین مناطق گردشگری ایران در کردستان است. منطقه‌ای کوهستانی و زیبا  که با تجمیع چند روستای اطراف به شهر تبدیل شده و در شهرستان سروآباد استان کردستان قرار دارد.

فاصله سروآباد تا سنندج، مرکز استان ۹۳ کیلومتر است و با نزدیک‌ترین شهر یعنی مریوان ۷۵ کیلومتر فاصله دارد.  اورامان در جنوب شرقی مریوان قرار دارد و به وسیله جاده خاکی به آن وصل می‌شود. این جاده از دامنه کوه‌های سرسبز و زیبا می‌گذرد و می‌توانید از مسیر و زیبایی‌های راه هم لذت ببرید.

معماری خاص و پلکانی اورامان مانند ماسوله در استان گیلان است و بسیار جذاب است. در این نوع معماری سقف هر خانه، حیاط خانه طبقه بالا می‌شود. به اورامان هورامان، اورامان تخت و اورامانات هم می‌گویند.

در اورامان فروشگاه‌هایی است که هنر دست مردان و زنان این منطقه از گلیم و شال دست‌بافت تا کلاش یا همان گیوه و انواع ظروف دست‌ساز را به فروش می‌رسانند.

 مردم این منطقه سرسبز و زیبا در همین ارتفاعات به شغل کشاورزی مشغول هستند.

 مردمی که با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند. شهر اورامان از نظر گردشگری معروف است و هرساله مسافران زیادی را جذب می‌کند، ولی مردم این منطقه با کمبود امکانات مواجه هستند و بسیاری از روستاهای اطراف، مدرسه، خانه بهداشت و امکانات مناسب ندارند.

در بعضی از روستاها دانش‌آموزان فقط می‌توانند تا کلاس سوم ابتدایی درس بخوانند و برای ادامه تحصیل در کلاس چهارم باید به روستا و بخشی دیگر بروند، که این مسأله در منطقه‌ای کوهستانی با زمستان‌هایی سخت و طاقت‌فرسا بسیار مشکل است.

منطقه‌ای که در بهار و تابستان پر از گردشگر و مسافر می‌شود در فصل سختی و سرما نباید فراموش شود. فصلی که مردمان اورامان می‌مانند با کوهی از مشکلات.

اورامان هورامان یا اورامان تخت نیاز به رسیدگی بیشتر مسئولان دارد تا مردم منطقه با امکانات مناسب بتوانند در آرامش روزگار بگذرانند و زندگی کنند.

پایان پیام

کد خبر : 141264 ساعت خبر : 12:28 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=141264
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات