ثبت تصویر جدید از پلنگ ایرانی در خرم‌آباد

ثبت تصویر جدید از پلنگ ایرانی در خرم‌آباد

به گزارش پایگاه خبری گلونی و به نقل از ایسنا/لرستان مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان از ثبت تصویر جدید یک قلاده پلنگ ایرانی در منطقه حفاظت شده سفیدکوه خرم‌آباد خبر داد.

مهرداد فتحی بیرانوند اظهار کرد: اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان به منظور کنترل و پایش حیات وحش، گونه‌های با ارزش و در معرض خطر انقراض، اقدام به نصب دوربین تله‌ای در مناطق تحت مدیریت و آزاد استان کرده که در این راستا برای چندمین بار، موفق به ثبت تصویر پلنگ ایرانی در منطقه حفاظت شده سفید کوه خرم‌آباد شد.

 وی با اشاره به اقدامات حفاظتی مطلوب مانند احداث دیده‌بانی و پاسگاه محیط بانی در ارتفاعات و برگزاری کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی حفاظت از حیات وحش و نیز تلاش و جدیت محیط‌بانان منطقه و نقش آن‌ها در افزایش ضریب امنیت منطقه حفاظت شده سفید کوه خرم‌آباد، از این منطقه به عنوان زیستگاه مناسب پلنگ ایرانی در  لرستان نام برد و افزود: امیدواریم با توجه به وضعیت مطلوب حفاظتی منطقه و جمعیت ایده‌آل کل، بز و گراز در این منطقه تصاویر بیشتری از حضور این گربه‌سان در خطر انقراض در منطقه ثبت شود.

فتحی گفت: ثبت تصاویر در سال جاری و رؤیت مستقیم گونه و مشاهده نمایه‌های مختلف حضور از جمله ردپا، آثار طعمه‌خواری و قلمرو طلبی در نواحی متفاوت منطقه، شاخصی از پویایی جمعیت و اهمیت بالای منطقه حفاظت شده سفید کوه خرم‌آباد در حمایت و پایداری انواع گربه‌سانان به ویژه پلنگ ایرانی است.

به گزارش ایسنا، پلنگ ایرانی یکی از بزرگ‌ترین زیرگونه‌ها است که بومی غرب آسیا محسوب می‌شود و در فهرست سرخ اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت (IUCN ) در طبقه جانوران در معرض خطر انقراض قرار دارد.

اندازه‌ و رنگ پوشش بدن پلنگ ایرانی در مناطق مختلف و در گستره پراکنش پلنگ در ایران، تفاوت قابل توجهی با یکدیگر دارد.

طول بدن پلنگ‌ها بطورکلی به ۱۶۰ و گاهی هم به ۱۸۰ سانتی‌متر می‌رسد و طول دُم آنها ۱۱۰ سانتی‌ متر است. وزن پلنگ ایرانی تا ۹۰ کیلوگرم است و ارتفاع آن تا شانه به ۷۵ سانتی‌متر می‌رسد.

حضور این گونه ارزشمند در اکوسیستم حاکی از وضعیت خوب و امنیت زیستگاه است.

پایان پیام

کد خبر : 142714 ساعت خبر : ۱۱:۰۱ ب٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=142714

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.