کرونا ویروس و همه آن چه که باید درباره پیشگیری از آن بدانید

کرونا ویروس و همه آن چه که باید درباره پیشگیری از آن بدانید

آشنایی با التهاب ریوی ناشی از ابتلا به کوئید ۱۹

نمای کلی ویروس

سازمان بهداشت جهانی از این ویروس به‌عنوان ۲۰۱۹-nCov یاد کرده است که در آن n به معنی جدید و Cov به معنی ویروس تاجی است.

به طور کلی این ویروس نیز شبیه سندروم حاد تنفسی که سارس (SARS) نامیده می‌شود است، اما به هیچ وجه یکسان نیستند.

منشأ آلودگی

منشأ و منبع آلودگی که تاکنون مشاهده شده است، عمدتا بیماران ابتلا به ویروس کوئید ۱۹ هستند، اما لازم است بدانید که فرد ناقل بدون علامت بیماری نیز می‌تواند منبع عفونت باشد.

راه‌های انتقال

این ویروس می‌تواند از شخصی به شخص دیگر منتقل شود، شیوع از طریق ترشحات مجرای تنفس و تماس (با سطوح و یا فرد با فرد) از مهمترین عوامل انتقال ویروس‌اند. همچنین انتقال از راه ذرات هوا نیز یکی دیگر از راه‌های انتقال این ویروس است.

افراد مستعد

این ویروس به‌طور کلی در تجمعات به راحتی منتقل می‌شود. عوارض ابتلا به این بیماری در افراد مسن و مبتلایان به بیماری‌های مزمن شدیدتر است. کودکان و نوزادان نیز در خطر ابتلا هستند.

دوره نهفتگی کرونا ویروس

از ۱ تا ۱۴ روز، بیشتر ۳ تا ۷ روز.

علائم بیماری کرونا ویروس

این بیماری عمدتا با تب، خستگی و سرفه خشک بروز می‌یابد. تعداد کمی از بیماران نیز علائمی مانند گرفتگی بینی، آبریزش بینی و اسهال دارند. همچنین در برخی از بیماران فقط تب و خستگی خفیف (و غیره) بروز پیدا می‌کند. بیمارانی که این بیماری در آن‌ها شدت می‌یابد، پس از گذشت یک هفته دچار مشکل تنفسی می‌شوند.

درمان

داروهای موثر در حال تولید هستند، ولی تاکنون روش موثری برای مقابله ویروس تایید نشده است.

پیش آگهی

پیش آگهی شمار زیادی از بیماران خوب است و شرایط تعداد کمی از ایشان بحرانی می‌شوند. به‌طور کلی پیش آگهی این بیماری برای افراد مسن و افرادی که پیش‌زمینه بیماری دارند، خوب نیست. در کودکان نیز علایم این بیماری کمتر است.

نکات کلیدی در پیشگیری فردی

هدف و اهمیت قرنطینه خانگی چیست؟

هدف از قرنطینه خانگی، قرنطینه جسمی و فیزیکی، ممانعت از توقف و رفت آمد. بیمار در جامعه، جلوگیری از بروز مبتلایان نسل دوم و سوم است.

مادامی که شمار زیادی ناقل بدون عوارض یا بیمار بالقوه وجود داشته باشد، قرنطینه خانگی به‌عنوان یک انتخاب مهم، می‌تواند راه‌حل مشکلی باشد که نهادهای درمانی نمی‌توانند آن را حل کنند.

در صورت بروز هر عوارضی، باید برای تشخیص و درمان به بیمارستان مراجعه کرد.

در این مدت می‌توانید از فعالیت در رسانه‌های اجتماعی، پخت و پز، کتاب خواندن، نوشیدن چای و سایر فعالیت‌های غنی‌کننده اوقات فراغت استفاده کنید تا کوئید ۱۹ توانایی گسترش خود را از دست داده و از بین برود.

چه افرادی لازم است که در قرنطینه خانگی بمانند؟

 • افرادی که طی ۱۴ روز گذشته، سابقه مسافرت یا اقامت در ووهن و یا شهرهای آلوده را داشته‌اند و یا در مناطقی که بیماران محلی ممکن است به آن‌جا رفته باشند، حضور داشته‌اند.
 • افرادی که طی ۱۴ روز گذشته، با افراد مشکوک به این بیماری ارتباط نزدیک داشته‌اند. اگر افراد فوق، علائم مشکوک در مورد ابتلا به کوئید ۱۹ را نشان دادند، باید خود را در خانه قرنطینه کرده و در صورت بروز علائم مشکوک، به پزشک مراجعه کنند.

چگونگی قرنطینه در خانه

محیط قرنطینه کرونا ویروس

کرونا ویروس و همه آن چه که باید درباره پیشگیری از آن بدانید

 • فرد قرنطینه‌شده باید در اتاق جداگانه و با تهویه مناسب زندگی کند. از تهویه مناسب مناطق مشترک منزل مانند آشپزخانه، حمام و غیره اطمینان حاصل شود (باز بودن پنجره‌ها).
 • اعضای خانواده باید در اتاق مجزا زندگی کنند. اگر شرایط انجام این کار وجود ندارد، باید فاصله بیش از یک متر را با فرد قرنطینه شده حفظ کنند.
 • محدوده فعالیت فرد قرنطینه شده و محدوده مشترک با سایر اعضای خانواده با بیمار را باید به حداقل رسانده، به ویژه از صرف غذا کنار فرد خودداری شود.
 • نباید لوازمی همچون مسواک، حوله، کارد و چنگال، سرویس بهداشتی، ملافه و… با فرد قرنطینه‌شده به اشتراک گذاشته شود.
 • از ملاقات فرد قرنطینه‌شده پرهیز شود.

مراقبت (پرستار بیمار)

کرونا ویروس و همه آن چه که باید درباره پیشگیری از آن بدانید

 • تعیین یک فرد سالم و فاقد بیماری مزمن برای پرستاری از فرد قرنطینه‌شده.
 • پرستار باید هنگام حضور در اتاق خود قرنطینه شده ماسک بزند.
 • پرستار پس از تماس مستقیم با فرد قرنطینه‌شده یا ورود به اتاق قرنطینه، صرف غذا، بعد از استفاده از سرویس بهداشتی و…) اگر آلودگی قابل مشاهده‌ای روی دست‌ها وجود داشت، حتما با آب و صابون شسته شود.

ویروس‌زدایی

کرونا ویروس و همه آن چه که باید درباره پیشگیری از آن بدانید

هر روز با استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده حاوی کلر لوازم اتاق خواب و روشور دستشویی را ضدعفونی کنید.

 • برای جلوگیری از آلودگی سایر البسه، لباس و رختخواب فرد قرنطینه‌شده را با آب گرم ۶۰ تا ۹۰ درجه سانتیگراد و مواد شوینده خانگی به صورت جداگانه بشویید.
 • برای انجام این کار حتما از دستکش استفاده شود و قبل و بعد از آن دست‌ها به خوبی شسته شود.

ترشحات و فضولات

کرونا ویروس و همه آن چه که باید درباره پیشگیری از آن بدانید

ترشحات تنفسی: هنگام عطسه و سرفه، همه افراد باید از ماسک پزشکی یا دستمال کاغذی یا آستین لباس خود برای پوشاندن دهان و بینی استفاده کنند. بعد از عطسه و سرفه دست‌های خود را بشویید. دستمالی که مستقیما جلوی دهان و بینی گرفته شده را دور بیندازید یا اگر قابل شست‌وشو می‌باشد، باید به خوبی شسته شود.

 • فضولات: هنگام تماس با دهان، ترشحات تنفسی، ادرار یا مدفوع فرد فرنطینه‌شده باید از دستکش یکبار مصرف استفاده شود. فضولات فرد قرنطینه شده باید در کیسه‌ای جداگانه گذاشته درب کیسه را گره زده و به سطل زباله جداگانه انداخته شود و هنگام کشیدن سیفون و شستشوی سرویس بهداشتی درب آن را حتما ببندیم.
 • اشیاء آلوده: لوازم آلوده شده مانند دستکش، دستمال کاغذی و ماسک‌ها باید در اتاق بیمار جمع شوند، علامت‌گذاری شده و جداگانه دور ریخته شوند.
 • ظروف غذاخوری: ظروف غذاخوری فرد قرنطینه‌شده باید علامت‌گذاری شود. نیازی به دور ریختن ظروف مورد استفاده او نیست. کافیست بعد از استفاده با آب و مواد شوینده شسته شود.

استانداردهای خروج از قرنطینه کرونا ویروس

 • اگر بعد از ۱۴ روز علائمی از بیماری در فرد قرنطینه‌شده مشاهده نشد، فرد می‌تواند منطقه فرنطینه را ترک کند.
 • در صورت وجود علائم مرتبط با بیماری باید به پزشک مراجعه کند.

چه زمانی باید از ماسک استفاده شود؟

کرونا ویروس و همه آن چه که باید درباره پیشگیری از آن بدانید

استفاده از ماسک: توصیه می‌شود هنگام ملاقات با مردم، رفتن به یک مکان عمومی، ورود به مکان‌های شلوغ یا سرپوشیده، استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی و غیره، ماسک بپوشید.

استفاده نکردن از ماسک: در مکان‌های شخصی یا فردی می‌توان از ماسک استفاده نکرد.

 از چه ماسکی باید استفاده شود؟

 • برای عموم مردم (به‌جز کادر پزشکی و کادر درگیر با بحران) توصیه می‌شود ماسک پزشکی یکبار مصرف استفاده کنند.
 • برای کارمندان در مکان‌های پرجمعیت مانند بیمارستان‌ها، فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های قطار، متروها، اتوبوس‌های عمومی، هواپیماها، قطارها، سوپر مارکت‌ها، رستوران‌ها و غیره و همچنین اعضای ارگان‌هایی همچون پلیس، نیروهای امنیتی، پیک‌ها و… همین‌طور افرادی که در خانه دارای بیمار قرنطینه‌شده هستند، توصیه می‌شود از ماسک‌های جراحی پزشکی یا ماسک‌های محافظ ذرات مطابق با استانداردهای KN95/N95 و بالاتر استفاده کنند.

ماسک‌های کاغذی، ماسک‌های کربن فعال، ماسک‌های پنبه‌ای و ماسک‌های اسفنجی برای استفاده این افراد توصیه نمی‌شوند.

استفاده درست از ماسک چگونه است؟

استفاده درست از ماسک‌های یکبار مصرف پزشکی / ماسک‌های پزشکی به شرح زیر است:

۱- گیره ماسک روی بینی قرار گرفته و لایه‌های ماسک به بیرون یا به سمت پایین تا می‌شوند.

۲- لایه‌های تا شده را برای پوشاندن دهان، بینی، فک بالا و پایین باز می‌شوند.

۳- نوک دو انگشت خود را در امتداد نوار فلزی پل بینی از وسط به طرفین و به آرامی به سمت داخل فشار دهید تا جایی که نزدیک به پل بینی شود.

۴- ماسک را به صورت صحیح مرتب کنید تا ناحیه اطراف ماسک کاملا به صورت بچسبد.

ماسک پزشکی استاندارد ۳ لایه دارد؛ لایه بیرونی دارای لایه مسدودکننده آب برای جلوگیری از ورود قطرات به ماسک است؛ لایه میانی دارای یک لایه فیلتر است؛ از لایه داخلی در نزدیکی بینی و دهان برای جذب رطوبت استفاده می‌شود.

آیا می‌توان از ماسک فیلتردار استفاده نمود؟

بله؛ عامه مردم می‌توانند از ماسک فیلتردار استفاده کنند، چرا که زدن این نوع ماسک می‌تواند از استفاده‌کننده آن محافظت کند.

خیر؛ افراد مضنون یا مبتلایان به این بیماری نباید از ماسک فیلتردار استفاده کنند، به این دلیل که فیلتر نمی‌تواند از پخش قطرات تنفسی به سمت بیرون جلوگیری کند.

به چه مدت می‌توان از ماسک استفاده کرد؟

آیا حتما باید از ماسک یکبار مصرف استفاده شود؟

در رابطه با عموم مردم، در شرایطی که با فرد مبتلا یا مشکوک به بیماری تماسی نداشته‌اید، می‌توان با توجه به میزان پاکیزگی ماسک مدت زمان مصرف را به اندازه مناسب افزایش داد و با در نظر گرفتن شرایط از آن دوباره استفاده کرد. حتما باید به استفاده شخصی از ماسک توجه شود و پیش از ماسک‌زدن نیز بر اساس قواعد دست‌ها شسته شده و در هنگام استفاده نیز از تماس با سطح داخلی ماسک خودداری گردد.

هر زمانی که ماسک به وسیله قطرات سرفه یا عطسه یا دیگر اشیای آلوده، آلوده شد یا هنگامی که ماسک دچار تغییر شکل، آسیب یا بوی خاص گردید، حتما باید به سرعت ماسک تعویض گردد.

ماسکی که چند بار مصرف شده را چگونه نگهداری کنیم؟

کرونا ویروس و همه آن چه که باید درباره پیشگیری از آن بدانید

اگر نیاز به استفاده چندباره از ماسک هست، می‌توان آن را در محل پاکیزه، خشک و دارای تهویه هوای مطبوع آویزان کرد یا در پاکت کاغذی تمیز که امکان عبور هوا را دارد، قرار دارد.

لازم است که ماسک به‌طور جداگانه نگهداری شود، از تماس آن‌ها با یکدیگر اجتناب گردد و استفاده‌کننده هر ماسک مشخص باشد. ماسک محافظتی استاندارد مصرف پزشکی را نمی‌توان شست و همچنین از مایع ضدعفونی‌کننده یا حرارت‌دهی و دیگر روش‌ها نیز نمی‌توان استفاده کرد. در ارتباط با سایر ماسک‌های غیرپزشکی مطابق دفترچه راهنمای ماسک عمل شود.

چگونه ماسک مصرف‌شده را دور بیندازیم؟

ماسک مورد استفاده توسط افراد عادی، ریسک پخش کردن ویروس کرونای جدید را ندارد، بعد از استفاده آن را داخل کیسه پلاستیکی گذاشته، درب کیسه را بسته و بر اساس دستورات دسته‌بندی زباله‌های زیستی عمل شود.

ماسک استفاده شده توسط افراد مشکوک به بیماری و پرسنل مراقبت و پرستاری از آنان، مانند زباله‌های بیمارستانی جمع‌آوری و رسیدگی شود. پس از دور انداختن ماسک، دست‌ها باید شسته بود.

افراد باردار و کودکان چگونه ماسک انتخاب کنند؟

 • بانوان باردار در پوشیدن ماسک محافظتی باید با در نظر گرفتن و توجه به شرایط خود، محصولی که از راحتی نسبی برخوردار باشد را انتخاب کنند.
 • کودکانی که در مرحله رشد و نمو هستند و شکل صورتشان کوچک است، باید از ماسک محافظتی کودکان استفاده کنند.

سالمندان و بیمارانی که با ماسک زدن احساس ناراحتی می‌کنند، چه کنند؟

سالمندان و افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی، ریوی و سایر بیماری‌های مزمن، پس از ماسک زدن ممکن است احساس ناراحتی کنند، حتی ممکن است بیماری قبلی شدت پذیرد، این افراد باید از پزشک متخصص راهنمایی بگیرند.

دستکش

در زندگی روزمره آیا نیاز به پوشیدن دستکش می‌باشد؟

کرونا ویروس و همه آن چه که باید درباره پیشگیری از آن بدانید

لازم نیست: عموم مردم در زندگی روزانه فقط کافیست تا به‌طور مرتب دست‌ها را بشویند.

لازم است: پرسنل پرستاری و درمان، افراد دارای تماس نزدیک، پرسنل امور حمل و نقل و دیگر کارکنان محل‌های پر رفت و آمد و شلوغ، بایستی به منظور کاهش ریسک انتقال از طریق تماس از دستکش استفاده کنند. اما استفاده از دستکش جایگزین بهداشت دست‌ها نمی‌شود و همچنان باید دست‌ها را به‌طور مرتب شست.

کرونا ویروس و همه آن چه که باید درباره پیشگیری از آن بدانید

عینک محافظ

در زندگی روزمره آیا نیاز به زدن عینک محافظ می‌باشد؟

خیر. در زندگی و کار عادی، رسیدگی به بهداشت دست‌ها کافیست. اگر دستان مرتبا شسته شوند و خصوصا چشمان با دستان آلوده لمس نداشته باشند، نیازی به زدن عینک محافظ نمی‌باشد.

میکروب‌زدایی

روش‌های ضدعفونی و ویروس‌زدایی کدامند؟

بر اساس «طرح تشخیص و درمان ذات الریه ناشی از کوئید ۱۹ (نسخه پنجم آزمایشی)» [منتشرشده در چین]، ویروس نسبت به اشعه ماوراء بنفش و گرما حساس است. ۳۰ دقیقه دمای ۵۶ درجه سانتیگراد، دی اتیل اتر، اتانول (الکل) ۷۵ درصد، مواد ضدعفونی‌کننده دارای کلر، پراستیک اسید و کلروفوم و سایر حلال‌های چربی همگی می‌توانند به‌طور موثر ویروس را نابود کنند، کلرهگزیدین نمی‌تواند به‌طور موثر ویروس را غیرفعال کند.

به دلیل این‌که در حال حاضر تاثیرگذاری روش‌های ضدعفونی دیگر نسبت به غیرفعال‌سازی ویروس کرونای جدید مشخص نشده، روش‌های دیگر ضدعفونی برای استفاده در ویروس‌زدایی ویروس کرونای جدید توصیه نمی‌شود.

روش‌های ضدعفونی قابل اجرا در خانه کدامند؟

ضدعفونی پوست؛ پوست را می‌توان با مالیدن الکل روی آن یا غوطه‌ورکردن پوست در الکل، ضدعفونی کرد.

ضدعفونی محیط خانه؛ می‌توان با استفاده از الکل ضدعفونی یا مواد ضدعفونی‌کننده دارای کلر سطوح اشیا را پاک کرد.

باید به ماده موثر مواد ضدعفونی‌کننده و شیوه استفاده بی‌خطر از آن توجه شود:

۱- الکل ماده‌ای قابل اشتعال است. برای ضدعفونی، الکل را در مساحت زیاد اسپری نکنید، در غیر این صورت غلظت اتانول در هوا ممکن است باعث آتش‌سوزی شود.

۲- در هنگام استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده حاوی کلر، به نسبت‌های رقیق‌سازی و غیره توجه کنید، به‌خصوص از مخلوط‌کردن با سایر ضدعفونی‌کننده‌ها خودداری کنید، زیرا ممکن است مقدار زیادی گاز سمی تولید کند. برای جلوگیری از این امر، مطابق با دفترچه راهنمای محصول از آن استفاده کنید.

مواد مقاوم در برابر حرارت: این وسایل را می‌توان با جوشاندن به مدت ۱۵ دقیقه ضدعفونی کرد.

شستن دست

چه زمانی دست‌های خود را بشوییم؟

پس از بازگشت از یک مکان عمومی، پس از لمس لوازم عمومی، پس از عطسه و سرفه، پس از درآوردن ماسک، قبل و بعد از خوردن غذا، پس از لمس اشیای آلوده.

با چه موادی دست خود را بشوییم؟

با مایع دستشویی، آب جاری و صابون، یا مایع‌های ضدعفونی‌کننده دست حاوی الکل.

دست‌ها را چگونه باید شست؟

کرونا ویروس و همه آن چه که باید درباره پیشگیری از آن بدانید

۱- دست‌ها زیر جریان آب خیس شود.

۲- مقدار مناسب مایع دستشویی یا صابون را به صورت یکسان به کف، پشت، انگشتان و قسمت داخلی آن مالیده شود.

۳- دست‌ها با دقت به مدت ۱۵ ثانیه به صورت زیر به هم مالیده شود.

 • مالیدن کف دست‌ها و زیر انگشتن دو دست به یکدیگر.
 • مالیدن کف یک دست روی پشت دست دیگر.
 • کف دست‌ها را به صورتی که انگشتان دست از میان یکدیگر رد شوند، به هم بمالید.
 • انگشتان یکی از دست‌ها را به داخل جمع کرده، پشت انگشت‌ها را به داخل دست دیگر بمالید.
 • مالش درگشی شست یا دست در کف دست دیگر و بالعکس.
 • مالش مدور و رفت و برگشتی با انگشتان بسته یک دست روی کف دست دیگر و بالعکس.

۴- دست‌ها را زیر آب شستشو دهید.

۵- دست‌ها را با دستمال یا حوله تمیز پاک کنید.

آداب سرفه

در هنگام سرفه یا عطسه، با آرنج یا دستمال جلو بینی و دهان خود را بپوشانید. هرگز با دست جلوی دهان و بینی خود را نگیرید.

سرفه و عطسه می‌تواند ویروس‌های زیادی را آزاد کند. در صورتی که سریعا دست‌ها شسته نشود، باعث آلودگی مکان‌هایی مانند دستگیره درها، دکمه‌های آسانسور، نرده و صندلی‌ها و اشیای دیگر خواهد شد. در این زمان، اگر کسی این قسمت‌های آلوده را لمس کرده و دستان خود را نشوید، با تماس دست آلوده با دهان، چشم‌ها و بینی و…، ویروس از طریق دست‌ها پخش خواهد شد.

اما با پوشاندن صورت و بینی با استفاده از آرنج، ویروس روی سطح لباس پوشیده می‌شود و سطح اعضای بدن را آلوده نمی‌کند. در نتیجه اکیدا پیشنهاد می‌شود به آداب سرفه‌کردن توجه شود. در عین حال، تا قبل از شستن دست نباید سایر اعضای بدن خود را لمس کنید. به‌ویژه دهان، چشم، بینی و دیگر عضوهای دارای مخاط.

انتقال از راه مدفوع

آیا کوئید ۱۹ می‌تواند از طریق مدفوع منتقل شود؟

کرونا ویروس و همه آن چه که باید درباره پیشگیری از آن بدانید

در حال حاضر، وجود اسید نوکلئید ویروس در مدفوع فرد مبتلا به کوئید ۱۹ مثبت اعلام شده، اما این امر برابر با انتقال از طریق مدفوع نیست. موشکافی بیش از حد این مساله مفید نبود و باعث ترس عمومی است. در حال حاضر انتقال از ذرات معلق در هوا و سیستم گوارش و غیره واضح‌تر است، بهتر است برای احتیاط بیشتر طبق دستور عمل زیر عمل شود:

۱- قبل از خوردن غذا و پس از اجابت مزاج، به صورت استاندارد دست‌هایتان را بشویید.

۲- پس از ورود به دستشویی و قبل از کشیدن سیفون، درب آن را ببندید.

هنگام سوار آسانسورشدن لازم است ماسک بزنیم؟

زدن دکمه آسانسور خطرناک است؟

جریان هوا در آسانسورهای کابین‌دار بسیار کم است، پیشنهاد می‌شود که هنگام سوارشدن به آسانسور ماسک زده شود. ممکن است دکمه‌های آسانسور به ویروس آلوده باشد، با لمس آن احتمال ابتلا به ویروس وجود دارد؛ هنگام لمس دکمه آسانسور بهتر است که مستقیما از انگشت دست استفاده نشود. اگر با انگشت دکمه آسانسور را لمس کردید، از لمس دیگر اعضای بدن خودداری کرده و به محض پیاده‌شدن از آسانسور دست‌هایتان را بشویید.

دفعات استفاده از آسانسور را کاهش داده، برای تردد بین طبقات تا حد ممکن از پله استفاده شود، اما در مناطقی که بیماری شیوع زیادی ندارد و خطر ابتلا پایین است، نباید آنچنان مضطرب بود، باید ماسک زد و فوری دست‌ها را شست.

دستگاه تهویه هوا

تهویه هوا را روشن کنیم یا نه؟

کرونا ویروس و همه آن چه که باید درباره پیشگیری از آن بدانید

با روشن‌کردن تهویه هوای مرکزی، احتمال انتقال بیماری وجود دارد، در نتیجه در زمان شیوع، نباید از تهویه مرکزی استفاده کرد یا استفاده از آن را کاهش داد، هنگامی که می‌خواهید از تهویه هوا استفاده کنید، باید به موارد زیر توجه کنید:

۱- همزمان از پنکه و فن تهویه استفاده شود.

۲- لازم است تهویه هوا ضدعفونی شود، باید تک تک اجزا ضدعفونی شوند.

۳- در بازه زمانی معین پنجره را باز کنید تا هوای داخل اتاق جریان داشته باشد.

حیوان خانگی

آیا ممکن است حیوانات خانگی ویروس کوئید ۱۹ را انتقال دهند؟

در حال حاضر هیچ مدرکی مبنی بر مبتلاشدن گربه، سگ یا سایر حیوانات خانگی به این ویروس نیست، اما بعد تماس با حیوانات، شستن دست با استفاده از صابون و آب می‌تواند به طرز قابل توجهی باکتری‌های قابل انتقال از حیوانات به انسان را کاهش دهد، از جمله اشریشیا کلی و سالمونلا. انواع حیوانات خانگی بسیار زیاد است، اما در حال حاضر که سر منشأ و میزبان این ویروس مشخص نیست، پیشنهاد می‌شود حیواناتی که معلوم نیست از کجا آمده‌اند، خصوصا حیوانات وحشی را به‌عنوان حیوان خانگی نگهداری نکنید.

چگونگی ضد عفونی حیوانات خانگی پس از بازگشت به خانه

نیاز به ضدعفونی مخصوصی نیست، نظارت روزانه و مراقب پزشکی منظم کفایت می‌کند.

بازی حیوانات خانگی بیرون از خانه مجاز است؟

مجاز است.

اگر حیوان، سابقه تماس با موارد مشکوک به ابتلا را داشته باشد، آیا باید آن را قرنطینه کرد؟

در دوره شیوع، پیشنهاد می‌شود حیوان قرنطینه و آزمایش شود.

مرتبطین نزدیک

چه کسانی مرتبطین نزدیک هستند؟

کرونا ویروس و همه آن چه که باید درباره پیشگیری از آن بدانید

مرتبطین نزدیک، به افرادی اشاره دارد که سابقه تماس در یکی از اشکال زیر را با افراد مشکوک به بیماری یا بیماران داشته‌اند.

۱- اقامت، تحصیل، کار یا دیگر انواع تماس نزدیک یا اقامت و کار در واحد یا یک ساختمان

۲- پرسنل درمانی، پرستاری، ملاقات‌کنندگان، اعضای خانواده و دیگر افرادی که تماس نزدیک با بیمار داشته‌اند، افرادی که در فضای بسته بیمار را ملاقات کرده یا توقف داشته‌اند، هم‌اتاقی‌ها و همراهان ایشان.

۳- افرادی که در یک وسیله نقلیه عمومی سوار شده باشند یا تماس نزدیک داشته باشند، شامل همراهان، مراقبت‌کنندگان از بیمار در وسیله نقلیه، دیگر مسافران و خدمه‌ای که پس از بررسی امکان تماس نزدیک ایشان با بیمار یا افراد مشکوک به بیماری مشخص شود.

۴- دیگر افرادی که پس از بررسی توسط بازرسان میدانی به‌عنوان مرتبطین نزدیک ارزیابی شوند.

چگونه متوجه شویم فرد مرتبط نزدیک هستیم یا خیر؟

پس از تعیین مرتبطین نزدیک و آنالیز خطر ابتلا، با توجه به شرایط بالینی فرد مرتبط نزدیک، شیوه تماس به بیمار، شیوه‌های پیشگیری اتخاذ شود و هنگام تماس همچنین با توجه به میزان سطح تماس با آلودگی بیمار و دیگر موارد، با در نظر گرفتن تمام موارد ارزیابی انجام شود.

به همین جهت، تعیین فرد مرتبط نزدیک با بیمار باید توسط افراد متخصص انجام شود، مردم فقط اطلاعات واقعی را ارائه خواهند داد. علاوه بر دوستان، خویشان و همکاران بیمار، اغلب افرادی که با وی سوار یک وسیله نقلیه بوده‌اند نیز شامل این موضوع هستند، به همین جهت باید به نگهداری اطلاعات شماره قطار یا هواپیما، اتوبوس یا… توجه کنیم. باید به اطلاعیه‌های عمومی درباره وسایل نقلیه‌ای که بیماران استفاده کرده‌اند توجه کرد، در صورت استفاده همزمان از یک وسیله نقلیه، باید گزارش داده و در منزل قرنطینه شد.

شیوه‌های پیشگیری از ابتلا به کوئید ۱۹ در شرایط مختلف

اقامت در منزل

در منزل چگونه از کوئید ۱۹ کرونا ویروس جلوگیری کنیم؟

 • استراحت منظم، ورزش به میزان کافی، خواب کافی.
 • با رعایت عادات بهداشتی خوب می‌توان سلامتی را تضمین کرد: مداومت در شستشوی دست، با دست کثیف چشم‌ها، بینی و دهان را لمس نکنید؛ هنگام سرفه و عطسه با دستمال جلوی بینی و دهان را بگیرید.
 • عدم استفاده مشترک حوله توسط اعضای خانواده؛ حفظ پاکیزگی مبلمان منزل.
 • هنگام اسکان در منزل به تهویه و جریان هوا توجه شود، حفظ بهداشت محل زندگی.
 • هنگام کشیدن سیفون و استفاده از دستشویی درب آن را ببندید.
 • ذخیره دماسنج، ماسک پزشکی یا ماسک KN95/N95 و مواد ضدعفونی آماده کنید.
 • تا حد ممکن فعالیت‌های خارج منزل را محدود کنید.
 • تا حد ممکن از تماس نزدیک با بیماران با علائم تنفسی (مانند تب، سرفه یا عطسه و…) پرهیز کنید.
 • تا حد ممکن از هرگونه تجمع پرهیز شود، از حضور در فضا یا مکان شلوغ پرهیز شود.
 • از تماس با حیوانات وحشی و دام و حیوانات اهلی پرهیز کنید.
 • به علائمی مانند تب، سرفه و… به صورت ویژه توجه کنید.

خوردن دمنوش‌ها، ریشه وسمه یا بخور سرکه می‌توان از ابتلای ویروس کوئید ۱۹ جلوگیری کند؟

دمنوش‌ها و ریشه وسمه تاثیری بر ویروس کوئید ۱۹ نداشته و بخور سرکه نیز شیوه زدودن کوئید ۱۹ نیست.

اقدامات احتیاطی برای رژیم غذایی چیست؟

کرونا ویروس و همه آن چه که باید درباره پیشگیری از آن بدانید

 • عدم استعمال گوشت فاسد حیوانات و فرآورده‌های تولیدشده از آن.
 • گوشت پرندگان تازه را از منابع رسمی خریداری کنید و تخم مرغ، شیر و مرغ را کاملا بپزید.
 • استفاده از تخته‌های برش و ابزار برش جداگانه برای مواد غذایی خام و پخته‌شده و شستشوی دست هنگام کارکردن با هر کدام از آن.
 • گوشت را حتی در مناطق شیوع بیماری پس از پخت کامل می‌توان میل کرد.
 • به رژیم غذایی و تغذیه متعادل توجه کنید.

آیا محصولات خریداری‌شده از سوپرمارکت نیاز به ضدعفونی دارند؟

لازم نیست. فقط بلافاصله دستان خود را بشویید. لمس اشیای آلوده‌شده به ویروس کروئید ۱۹ ممکن است باعث سرایت بیماری به داخل بدن شود. همچنین اگر تماسی [بین دست] با چشم، دهان و بینی ایجاد شود، ممکن است باعث انتقال غیرمستقیم ویروس شود. از آن‌جا که زمان زنده ماندن ویروس کوئید ۱۹ در خارج از بدن زمان کوتاهی است، احتمال آلوده‌کردن اقلام توسط بیماران بسیار کم است، پس نیازی به نگرانی بیش از حد نیست.

آیا غذای بیرون سالم و ایمن است؟ آیا به ضدعفونی احتیاج دارد؟

به‌طور کلی غذای آماده بی‌خطر است، اما باید یک فروشگاه معتبر انتخاب و خرید کنید. تنها از این طریق می‌توان اطمینان حاصل کرد که خوردن گوشت طبق اصول بهداشت و قرنطینه بوده، علاوه بر آن به روش سالم تهیه شده است.

در ضمن اگر نگران خطر تماس و یا سرایت ویروس در حین تحویل غذا از پیک هستید، می‌توانید از او بخواهید که بسته را پشت در بگذارد و سپس خودتان بسته را بردارید. حتما پس از بازکردن بسته، دستان خود را بشویید، سپس غذا را میل کنید.

چگونگی برخورد با بسته ارسالی از وو هَن و مناطق شیوع بیماری

ویروس کوئید ۱۹ مدت زمان کوتاهی خارج از بدن می‌تواند زنده بماند. بنابراین اگر بسته‌ای از این مناطق آلوده به دست شما برسد، احتمال وجود این ویروس بر روی سطح آن بسیار کم است و می‌توان با اطمینان خاطر بسته را تحویل گرفت. اگر همچنان نگران آلودگی بسته و سطوح آن هستید، می‌تواند ابتدا بسته را باز کرده، سپس بسته‌بندی آن را دور انداخته و دستان خود را بشویید. حتما قبل از تماس دستان خود با دهان و بینی و چشم‌ها، دست‌ها را بشویید.

آیا حمام آب گرم و تعریق می‌تواند باعث از بین رفتن ویروس کوئید ۱۹ شود؟

ویروس کوئید ۱۹ در دمای ۵۶ درجه سانتیگراد پس از ۳۰ دقیقه از بین خواهد رفت. هنگام استحمام و تعریق امکان رسیدن به این درجه حرارت و چنین مدت زمانی وجود ندارد. همچنین این دمای آب برای استحمام بیش از حد زیاد است. استحمام در این دما به مدت طولانی برای بدن مضر است و ممکن است سبب ایجاد مشکلاتی از قبیل سرگیجه، تپش قلب، ضعف و در مواردی بی‌هوشی فرد شود. با این وجود، استحمام عادی و منظم می‌تواند خطر بیماری را کاهش دهد.

آیا روشن‌کردن کولر در خانه بی‌خطر است؟

دستگاه‌های تهویه هوای مستقل در منازل باعث به جریان افتادن هوا یا انتشار ویروس در خانه و اتاق‌های آن نمی‌شوند. با این وجود، لازم است به‌طور مرتب پنجره‌ها را باز کنید تا از گردش هوای داخل خانه اطمینان حاصل کنید؛ همچنین فیلترهای دستگاه تهویه هوا را به‌طور مرتب تعویض و یا تمیز کنید.

مشاهده بیمار در مجتمع مسکونی

کرونا ویروس و همه آن چه که باید درباره پیشگیری از آن بدانید

آیا امکان وجود ویروس روی وسایل عمومی مانند نرده راه‌پله و سایر تجهیزات مجتمع وجود دارد؟

این ویروس ممکن است بر سطوح این وسایل عمومی وجود داشته باشد، از این رو از تماس با این وسایل خودداری کنید و همچنین از تماس دست آلوده با بینی و دهان خود جلوگیری کنید و از مالش چشمان خود بپرهیزید، در صورت تماس در اسرع وقت دست و صورت خود را بشویید.

مسئولان باید تمیز و ضدعفونی‌کردن اماکن و وسایل عمومی را در اولویت قرار دهند.

آیا استفاده از آسانسور سبب ابتلا به بیماری می‌شود؟

مسئوان مجتمع باید تمیز و ضدعفونی کردن اماکن عمومی را در رأس کار خود قرار دهند.

آیا زباله تولیدشده توسط بیماران سبب سرایت بیماری می‌شود؟

احتمال آن بسیار کم است، هرچند توصیه می‌شود ابتدا دستان خود را بشویید و هنگام بیرون ریختن زباله مراقب آلاینده‌های مشکوک باشید. همچنین در صورت الزوم از دستکش یکبار مصرف استفاده کنید.

بیرون رفتن

مواردی که هنگام بیرون رفتن باید به آن توجه شود، کدام است؟

 • در مکان‌های عمومی، مخصوصا جاهایی که تراکم جمعیت وجود دارد، باید از ماسک استفاده شود.
 • در صورت امکان، پیاده، با دوچرخه یا وسیله نقلیه شخصی بیرون بروید.
 • از تماس با افرادی که علائم تب یا سرفه دارند پرهیز شود، در صورت برخورد فاصله یک متری رعایت شود.
 • هنگام سرفه و عطسه، با استفاده از دستمال یا آرنج صورت و بینی را بپوشانید.
 • تماس با وسایل را در اماکن عمومی کاهش دهید.
 • از تماس دست آلوده با بینی و دهان و همچنین مالش چشم پرهیز کنید.
 • مداومت در شستشوی دست‌ها، می‌توانید از ضدعفونی‌کننده‌های دست حاوی الکل و پدهای الکلی ضدعفونی‌کننده استفاده کنید.
 • به هنگام شیوع بیماری، تا حد امکان از شرکت در هرگونه تجمع پرهیز کنید.

هنگام خروج از خانه باید به چه چیزهایی توجه کنیم؟

کرونا ویروس و همه آن چه که باید درباره پیشگیری از آن بدانید

لباس‌های رویی خود را به صورت عادی درآورده = آن را در ورودی منزل آویزان کنید (یا در محلی که تهویه هوا به خوبی صورت می‌گیرد) = ماسک را بردارید = دست‌های خود را بشویید = زمان استحمام خود را از قبل خواب به بعد از ورود به منزل تغییر دهید. اگر این کارها را انجام دهید، احتمال ابتلا به کرونا ویروس جدید کم خواهد شد.

توصیه می‌شود لباس‌های بیرونی را در مکانی خاص در ورودی منزل آویزان کنید و آن‌ها را با لباس‌های تمیز در یک جا قرار ندهید. اگر با شخصی بیمار برخورد نداشتید، احتمال وجود آلودگی ویروس بر روی سطح لباس شما کم است؛ با این وجود احتمال دارد مقدار زیادی گرد و غبار روی لباس شما باشد، پس توصیه نمی‌شود آن‌ها را به اتاق خواب ببرید.

چگونگی انجام اقدامات حفاظتی هنگام ورزش در خارج از منزل

هنگام شیوع بیماری سعی کنید از رفتن به فضاهای سرپوشیده پرتردد، از جمله سالن‌های ورزشی خودداری کنید.

از فعالیت‌های خارج از منزل و رفتن به مکان‌های شلوغ جلوگیری کنید. برخی از فعالیت‌های بدنسازی را می‌توان در خانه انجام داد، مانند ایروبیک، یوگا و غیره.

هنگام استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در شهر باید به چه مواردی توجه کرد؟

به پوشیدن ماسک توجه ویژه‌ای داشته باید، بعد از لمس مکان‌های عمومی و وسایل دیگر، دست‌های خود را بشویید.

هنگام سوارشدن چند نفر در یک خودرو چگونه باید از خود مراقبت کرد؟

افراد حاضر در ماشین باید ماسک گذاشته، مکالمات را کاهش دهند، به آداب سرفه‌کردن توجه کنند و پنجره‌ها را تا حد امکان جهت تهویه هوا باز بگذارند.

اگر شخصی مشکوک به بیماری باشد، فضای داخلی خودرو باید بعد از پیاده‌شدن آن شخص کاملا ضدعفونی شود.

هنگام پرواز با هواپیما و یا استفاده از قطار باید به چه نکاتی توجه کرد؟

هنگام ورود یا خروج از ایستگاه حتما با کارکنانی که دمای بدن افراد را اندازه‌گیری می‌کنند، همکاری کنید. وعده‌های غذایی را کاهش دهید، سعی کنید از برداشتن ماسک خودداری کنید؛ از تماس مکرر دست‌ها با دهان، بینی و چشم‌های خود پرهیز کنید؛ هنگام عطسه یا سرفه کردن، بینی و دهان خود را با دستمال کاغذی یا استین لباس خود بپوشانید. در راه، فاصله ایمنی از دیگران را حفظ کنید و به سلامتی مسافران اطرافتان توجه جدی داشته باشید.

اگر شرایط غیرعادی پیش آمد، در صورت امکان صندلی خود را تغییر دهید و موضوع را به کارکنان گزارش دهید. تا حد امکان از راهروهای شلوغ دوری کنید، رفت و آمد در کوپه‌ها و واگن‌ها را تا حد امکان کاهش دهید، از استفاده از آبخوری‌های عمومی خودداری کنید، سعی کنید همراه خود آب بیاورید و یا بطری آب خریداری کنید.

به شماره پرواز خود و اطلاعات سفر قطارتان توجه کنید، به اطلاعات عمومی در مورد بیمارانی که از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنند، توجه کنید، اگر بیماران در همان وسایل حمل و نقل قرار دارند، باید گزارش شوند و در خانه قرنطینه گردند.

بازگشت به محل کار

در مناطقی که بیماری شیوع ندارد، کارکنان می‌توانند بلافاصله مشغول به کار شوند؟ نیاز است به چه چیزهایی توجه کنند؟

 • در صورت عدم تماس با فرد بیمار و نداشتن علائم مربوط به بیماری، کارکنان می‌توانند طبق مقررات ملی و سازمانی به موقع به کار خود بازگردند.
 • در صورت تماس با افراد بیمار و یا بروز علائم مربوط به بیماری، لطفا آن را گزارش دهید و خود را در خانه قرنطینه کنید، در صورت لزوم برای معاینه به بیمارستان مراجعه کنید. تصمیم بگیرید با توجه به شرایط فعلی و راهنمایی افراد متخصص آیا مشغول به کار شوید یا خیر.

 کارکنانی که ۲ هفته گذشته سابقه سفر و اقامت در مناطق شیوع بیماری را دارند، چگونه به کار خود بازگردند؟

 • هرچه زودتر در کمیته محلی و یا دهیاری محل سکونت خود ثبت وضعیت کرده، فعالیت‌های برون شهری را کاهش دهید، مخصوصا از فعالیت در مکان‌های عمومی پرتردد پرهیز کنید.
 • به مدت ۱۴ روز پس از ترک منطقه شیوع، شرایط سلامتی خود را تحت نظر بگیرید. دو بار در روز دمای بدن خود را اندازه‌گیری کنید، به علائم تنفسی مانند سرفه، خلط، سفتی در قفسه سینه، تنگی نفس و غیره توجه کنید، در صورت امکان به تنهایی یا در یک اتاق تک نفره با تهویه مناسب زندگی کنید و تماس نزدیک با اعضای خانواده را کاهش دهید.
 • در صورت وجود علائم مشکوک (از جمله تب، سرفه، گلو درد، سفتی در قفسه سینه، تنگی نفس، بی‌اشتهایی، خستگی، بی‌حالی، حالت تهوع و استفراغ، سردرد، اسهال، تپش قلب، ورم ملتحمه، درد عضلانی خفیف در ناحیه اندام‌ها و کمر و یا غیره) فورا بر اساس شرایط خود به پزشک مراجعه کنید.

محل کار

هنگام رد و بدل کردن مدارک چه نکاتی را رعایت کنیم؟

هنگام رد و بدل‌کردن مدارک و فایل‌های اداری ماسک بزنید، بهتر است پس از آن دست‌های خود را بشویید.

آیا موبایل، تلفن ثابت و کیبورد کامپیوتر باید ضدعفونی شوند؟

لوازم و تجهیزات اداری باید به صورت دوره‌ای ضدعفونی شوند. می‌توان با کشیدن یک پنبه آغشته به الکل بر روی گوشی موبایل، تلفن ثابت، کیبورد کامپیوتر و غیره آن‌ها را ضدعفونی کرد.

هنگامی که چند نفر در یک دفتر با هم کار می‌کنند، چه اقداماتی برای پیشگیری لازم است؟

 • از پاکیزگی و نظافت محل کار اطمینان حاصل کنید. هوای اتاق باید مداوم در جریان باشد.
 • بهتر است که هنگام رفت و آمد در فضاهای مشاع اداره، اگر از امن بودن فضا برای انتقال ویروس اطمینان ندارید، از ماسک استفاده کنید.
 • در دوره شیوع، از سیستم تهویه هوای مرکزی استفاده نکنید و یا استفاده از آن را کاهش دهید. هنگام ضرورت در استفاده از سیستم تهویه هوا، همزمان یک هواکش روشن کنید. لوازم و سیستم تهویه هوا باید به صورت دوره‌ای شسته شوند.
 • هر روز به‌طور مرتب در و پنجره‌ها را باز کنید تا هوا به جریان بیفتد و تهویه شود.
 • مرتب با مایع ضدعفونی‌کننده دستگیره در، لوازم و تجهیزات اداره را ضدعفونی کنید.
 • به پاکیزگی دستان خود توجه بیشتری داشته باشید. در تمامی اماکن باید شیر آب، مایع دستشویی و دستمال توالت تعبیه شود. خود را به شستن مداوم دست‌هایتان عادت دهید.
 • اگر علائمی مانند تب، ضعف، سرفه خشک، درد سینه و غیره در شخصی تشخیص داده شد، آن شخص باید به صورت موقت از حضور در محل کار خودداری و برای دریافت درمان‌های لازم اقدام کند.

هنگام شرکت در جلسات باید ماسک بزنیم؟

 • از شروع تا پایان جلسه از ماسک استفاده کنید.
 • هنگام گفت‌وگو فاصله خود را با مخاطب رعایت کنید.
 • پنجره‌ها را باز نگه دارید تا جریان هوا حفظ شود.
 • تعداد جلسات گروهی را کاهش دهید.
 • زمان جلسات را کنترل کنید.

آیا می‌توان در محیط اداری از سیستم تهویه هوای مرکزی استفاده کرد؟

در صورت استفاده، آیا نیاز به ضدعفونی‌شدن دارد؟

کرونا ویروس و همه آن چه که باید درباره پیشگیری از آن بدانید

 • در و پنجره‌ها بایستی باز شده تا جریان هوای اتاق حفظ شود.
 • از سیستم تهویه هوای مرکزی استفاده نکنید و یا استفاده از آن را کاهش دهید. در صورت ضرورت، استفاده از سیستم تهویه هوا، همزمان یک هواکش روشن کنید.
 • سیستم تهویه باید به صورت دوره‌ای نظافت و ضدعفونی شود.

در سفر کاری، پذیرش و همراهی بازدیدکنندگان به چه مواردی توجه کنیم؟

 • تمام افراد باید ماسک بزنند.
 • دمای بدن بازدیدکننده باید مورد بررسی قرار گیرد، سابقه سفر یا اقامت وی در ووهَن و مناطق آلوده، تماس ایشان با بیماران یا افراد مشکوک به بیماری کوئید ۱۹ مشخص شود، همچنین وجود یا عدم وجود علائم مانند تب، سرفه و ناراحتی تنفسی بررسی شود.
 • وسیله نقلیه با استفاده از الکل یا دیگر مواد ضدعفونی‌کننده حاوی کلر یا پراستیک اسید و غیره ضدعفونی شود.

محیط عمومی

الزامات پیشگیری در مکان‌های خرید چیست؟

از خوردن حیوانات وحشی اجتناب شود.

از تماس با گوشت خام، حیوانات ولگرد، زباله، فاضلاب اجتناب شود. در صورت تماس، دست‌ها به سرعت شسته شوند.

الزامات پیشگیری در هتل و رستوران چیست؟

از دورهمی برای غذا خوردن اجتناب شود، تا حد امکان هر نفر در میز جداگانه و با وسایل پذیرایی جداگانه به صرف غذا بپردازد.

مراجعه برای درمان

در صورت ظهور عوارضی شبیه به بیماری کروئید ۱۹ چه زمانی نیاز به درمان است؟

در ابتدا، هرگاه در شرایط قرنطینه در منزل، عوارضی شبیه به کروئید ۱۹ ظاهر شود، به سرعت گزارش داده شده و به پزشک مراجعه شود.

در صورتی که نیازی به قرنطینه در خانه نباشد، پیشنهاد می‌شود فرد طبق روند زیر به ارزیابی شرایط خویش بپردازد.

۱- تب پایین‌تر از ۳۸ درجه سانتیگراد، همچنین تنگی نفس، سنگینی نفس و دیگر علائم.

۲- سن فرد زیر ۶۰ و بالای ۵ سال باشد.

۳- خانم‌های غیر باردار، افرادی که دچار بیماری مزمن (بیماری‌های ریوی، بیماری‌های قلب و عروق، نارسایی کلیه، بیماری‌های سیستم ایمنی و…) و چاقی نباشد.

در صورتی که فرد شامل موارد فوق باشد، پیشنهاد می‌شود در منزل استراحت کرده و شرایط خویش را تحت نظر قرار دهد. مایعات زیاد مصرف کند، در عین حال می‌تواند از داروهای سرماخوردگی که عوارض را کمتر می‌کنند، استفاده کند.

در عین حال، از ماسک استفاده کند، بر شستن دست‌ها و تهویه هوای اتاق و دیگر اقدامات مداومت کرده و اقدامات حفاظتی از خویش و خانواده به خوبی انجام دهد.

پیشنهاد می‌شود فرد در صورت وقوع موارد زیر سریعا برای درمان اقدام کند.

۱- با استراحت یک تا دو روزه در منزل شرایط بیماری بهبود نیابد.

۲- اخیرا با افرادی که مبتلا به تب یا سرفه بودند، تماس داشته یا به اماکنی شلوغ مانند بیمارستان، بازار، بازارهای محلی رفت و آمد داشته یا با حیوانات وحشی تماس داشته باشد.

۳- افراد سالخورده، بانوان باردار، افراد چاق، افراد دچار بیماری مزمن ریوی یا قلب و عروق، کبد، کلیه و ارگان‌های داخلی، افراد با سیستم ایمنی ضعیف.

هنگام مراجعه برای درمان به چه مواردی باید توجه کرد؟

در مسیر رفت و برگشت از بیمارستان

 • زدن ماسک، هنگام سرفه‌کردن با استفاده از دستمال یا آستین پیراهن جلوی دهان و بینی خود را بگیرید. از قرار دادن دست مقابل بینی و دهان پرهیز شود.
 • از مترو، اتوبوس و وسایل نقلیه عمومی پرهیز شود. از حضور در اماکن پرازدحام پرهیز شود.
 • کاربران وسایل نقلیه عمومی باید آن را ضدعفونی کنند.

هنگام مراجعه برای درمان

 • داوطلبان سابقه اقامت یا رفت و آمد در مناطق و شهرهای آلوده، سابقه تماس با بیماران یا افراد مشکوک به کوئید ۱۹ و همچنین افرادی و گروه‌هایی که پس از بیماری با آن‌ها تماس داشته‌اید را اعلام کنید. با پزشکان برای انجام بررسی‌های مربوطه همکاری کنید.
 • در صورتی که فرد مشکوک به ابتلا به کروئید ۱۹ هستید، مستقیما برای درمان به بخش تب مراجعه کرده و همچنین رفت و آمد خود را در بیمارستان و دیگر مناطق کاهش دهید.
 • در صورتی که برای درمان دیگر موارد مجبور به حضور در بیمارستان هستید، حتما از نزدیک‌شدن به بخش تب و اورژانس پرهیز کنید. از تماس با بیماران دارای علائم تب و سرفه دوری کرده و در صورت برخورد حتما فاصله بیش از یک متری رعایت شود.
 • پس از اتمام درمان یا مراجعه، در محیط زدم نزده و سریع به منزل برگردید.

زنان باردار می‌توانند به صورت عادی معاینه شوند؟

زنان باردار پس از رعایت موارد پیشگیری از ابتلا می‌توانند برای معاینه بارداری به بیمارستان مراجعه کنند.

در صورت ظهور علائم تب، سرفه، سنگینی قفسه سینه، شرایط خود را به سرعت به پزشک زایمان گزارش دهند.

کودکان می‌توانند هنگام شیوع بیماری واکسن بزنند؟

والدین می‌توانند بر اساس شرایط شیوع بیماری کرونا ویروس در محل زندگی، با مرکز کنترل بیماری یا درمانگاه مربوطه تماس حاصل کرده و از امکان واکسیناسیون پرس و جو کنند. برخی از واکسن‌ها را می‌توان به تاخیر انداخت. پیشنهاد می‌شود از اعلامیه‌های مرکز کنترل بیماری و درمانگاه‌های هر منطقه تبعیت شود.

پایان پیام

کد خبر : 149505 ساعت خبر : ۹:۵۳ ب٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=149505

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.