خانه تاریخی آخوند ابو خرم آباد در زلزله لرستان ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال خسارت دید

خانه تاریخی آخوند ابو خرم آباد در زلزله لرستان ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال خسارت دید

به گزارش پایگاه خبری گلونی و به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان؛ سید امین قاسمی از خسارت ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریالی زلزله به خانه تاریخی آخوند ابو خرم آباد خبر داد.

خسارت خانه تاریخی آخوند ابو خرم آباد

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان لرستان گفت: در پی زلزله ۱۷ اردیبهشت ماه سالجاری متاسفانه بنای تاریخی فرهنگی آخوند ابو خرم آباد دچار آسیب شد که بر اساس برآورد اولیه ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار به منظور مرمت اضطراری و رفع خطر آن نیاز است.

قاسمی با بیان اینکه بلافاصله پس از وقوع این زمین لرزه بررسی‌های لازم در خصوص آسیب‌های وارد شده به این بنا صورت گرفت افزود: تاکنون اعتباری برای مرمت این بنا اختصاص نیافته اما به محض تخصیص اعتبار نسبت به مرمت اضطراری آن اقدامات لازم انجام خواهد شد.

او در خصوص قدمت و اجزای این بنای فرهنگی، تاریخی تشریح کرد: خانه آخوند ابو مربوط به اواسط دوره قاجار و متعلق به قاضی محل، میرزا محسن قاضی بوده که در ضلع غربی قلعه فلک افلاک، خیابان دوازده برجی واقع شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان لرستان با اشاره به اینکه این بنا دارای دو بخش شمالی و جنوبی است که بخش شمالی آن در دو طبقه احداث شده و دارای دو ورودی به مهمانخانه‌ها و سالن‌های بزرگ است بیان داشت: خانه آخوند ابو از جمله خانه‌های نیم درونگرا دارای دو بخش زمستان‌ نشین و تابستان نشین می‌باشد که بخش زمستانه در دو اشکوب (طبقه) احداث شده و دارای اتاق‌های سه دری و بخش شاه نشین پنج دری است.

لازم به ذکر است این بنای تاریخی ۲۲ شهریور ۱۳۷۸ به شماره ۲۴۳۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

پایان پیام

کد خبر : 163455 ساعت خبر : ۹:۱۷ ب٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=163455

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.