مرمت آسیب های قلعه فلک الافلاک با استفاده از تکنولوژی نوین یک شرکت خارجی

مرمت آسیب های قلعه فلک الافلاک با استفاده از تکنولوژی نوین یک شرکت خارجی

به گزارش پایگاه خبری گلونی و به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان لرستان، سید امین قاسمی از مرمت آسیب های قلعه فلک الافلاک با استفاده از تکونولوژی نوین یک شرکت خارجی خبر داد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان لرستان در این خصوص گفت: با توجه به زلزله اخیر در لرستان، ترک‌ها و آسیبهایی به این قلعه فلک الافلاک وارد شده که تحت عنوان پروژه مرمت اضطراری در دستور این اداره کل قرار گرفته حداکثر تا یک ماه آینده بحث مرمت و مقام سازی قلعه فلک الافلاک به اتمام خواهد رسید.

سید امین قاسمی اظهار داشت: ترمیم آسیب‌های وارده این بنای ارزشمند را باید جدی گرفت چراکه اگر مرمت نشوند در صورت تکرار پس‌لرزه‌های بعدی ترک خوردگی‌ها عمیق‌تر و خطر بیشتری این بنای ارزشمند را تهدید خواهد کرد.

مرمت آسیب های قلعه فلک الافلاک

مرمت آسیب های قلعه فلک الافلاک با استفاده از تکنولوژی نوین یک شرکت خارجی
مرمت آسیب های قلعه فلک الافلاک با استفاده از تکنولوژی نوین یک شرکت خارجی

او با بیان اینکه شرکت نمایندگی استاتیکال به صورت تخصصی پروژه مرمت قلعه فلک الافلاک را عهده خواهد داشت افزود: این عملیات به نحوی انجام خواهد شد که ترمیم ترک خوردگی‌ها با کمترین دخل و تصرف در سازه بنا اتفاق خواهد افتاد اجرای این پروژه هیچ گونه آسیب جانبی و تغییری برای بنای ایجاد نمی‌کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان با اشاره به اینکه در پی وقوع این زلزله قسمتی از موزه نیز آسیب دیده، وسایل آن جمع آوری و به گنجینه انتقال داده شده گفت: مرمت و بازسازی این موزه، راهرو و دو سالن و همچنین نمازخانه در این فصل از مرمت اضطراری قلعه فلک الافلاک انجام می‌شود.

مدیر فنی نمایندگی شرکت استاتیکال جهانی کشور جمهوری چک در ایران نیز پس از بازدید بنای قلعه فلک الافلاک و ترکها و آسیبهای ناشی از زلزله اخیر بیان کرد: سازه این بنا به دلایل ناشی از قدمت، رانش تپه و در نهایت زلزله اخیرا ترک‌هایی دارد که با استفاده از میله‌های فولادی که خواص شاخص آن ضد زنگ و با فرم خاص مارپیچی است و با ملاتی مخصوص به نام گروت در نقاط آسیب دیده ترمیم خواهد شد.

حسین جعفر بکلو عنوان داشت: شرکت مهام بنای افق که به صورت انحصاری، نمایندگی استاتیکال جهانی کشور چک در ایران را دارد به صورت تخصصی کار مقام‌سازی بناهای تاریخی را انجام می‌دهد.

پایان پیام

کد خبر : 163163 ساعت خبر : ۳:۵۷ ب٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=163163

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.