هشتگ های روز: وبینارهای گلونی

کتاب اسطوره ها و افسانه های شرق نوشته ریچل استورم را بخوانید

کتاب اسطوره ها و افسانه های شرق نوشته ریچل استورم را بخوانید

به گزارش گلونی گفته‌اند كه اسطوره پاسخی است به پرسش‌های بی‌پایان بشری كه می‌خواسته جهان را بشناسد. امروز نیز كه برای بسیاری از آن پرسش‌ها پاسخی یافته‌ایم، هنوز اسطوره‌ها، این جلوه‌های بی‌مانند تخیل، جذاب‌‎اند و خواندنی و بیش از آن فرهنگ‌ساز، چندان كه شاید هرگز نتوان روزی را تصور كرد كه اسطوره از زندگی انسان رخت بسته باشد.

در میان اسطوره‌های جهان، آن‌ها كه شرقی‌اند در نزد خواننده‌ ایرانی آشناتر و به فرهنگ ما مربوط‌ترند.

كتاب اسطوره‌ها و افسانه‌های شرق مجموعه‌ای است شامل اسطوره‌های مصر، میان‌رودان (بین‌‎النهرین)، ایران، هند، چین، ژاپن، و آسیای جنوب‌شرقی.

این مجموعه‌ خواندنی با نظمی الفبایی در سه بخش گرد آمده و برای هر یك از اسطوره‌ها توضیحی موجز و گویا و سودمند بیان شده است.

این كتاب گنجینه‌ای است هم برای پژوهشگران عرصه‌ فرهنگ و هم برای خواننده‌ عادی كه هر روز می‌تواند آن را در دست بگیرد و با یكی از این اسطوره‌ها و خویشاوندان آن آشنا شود.

قسمتی از کتاب

 اسطوره‌های مصر،بین‌النهرین، ایران

خاورمیانه باستان معروف به « گهواره تمدن » زادگاه دین یهود، اسلام و مسیحیت بود، سه دینی که تاثیری بسیار در فرهنگ انسانی گذارده‌اند و طبق سنت از بازماندگان سام، یکی از پسران نوح، سرچشمه گرفته‌اند.

دین زرتشتی احتمالاً نیرومندترین دین زمان خود بود که همچنین در خاورمیانه پدید آمد، درحالی که منطقه پهناورتر آسیای غربی شاهد پیدایی امپراتوری‌های توانمند مصری و حِتّی بود.

این منطقه چه چیزی داشت که چنین دستاوردهای برجسته‌ای یافت؟ دست کم یک پاسخ را در جغرافیای این ناحیه می‌توان داد: در این جا بود که کشت غلات نخستین بار آغاز شد، و به واسطه آن، شیوه‌ای از زندگی سکونت گزیده و متمدن آغاز شد که پیش رفت تا میوه‌های فرهنگی ارزشمندی را به بار نشاند.

کتاب اسطوره ها و افسانه های شرق نوشته ریچل استورم را نشر چشمه با ترجمه ابوالقاسم اسماعیل‌پور به چاپ رسانده است.

نسخه الکترونیک این کتاب را می‌توانید در فیدیبو بخوانید.

پایان پیام

کد خبر : 169304 ساعت خبر : ۱۲:۲۲ ب٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=169304

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.