توصیه عضو کمیته علمی ستاد کرونا برای ایام محرم

توصیه عضو کمیته علمی ستاد کرونا برای ایام محرم

عضو کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا با بیان اینکه مسوولیت اجتماعی‌مان در این شرایط ایجاب می‌کند که به فکر جان خودمان و هموطنان‌مان باشیم، گفت: در شرایط کنونی بدترین چیز که می‌تواند منجر به افزایش بیشتر بیماری کووید_۱۹ شود، تجمع است آن هم در محیط سرپوشیده.

به گزارش گلونی دکتر مینو محرز در گفت‌و‌گو با ایسنا، با اشاره به مسوولیت اجتماعی مردم در برابر عدم انتشار گسترده‌تر ویروس کرونا در عزاداری‌های ماه محرم، گفت: باید توجه کرد که قدرت سرایت و ابتلای این ویروس، بسیار افزایش یافته است.

توصیه عضو کمیته علمی ستاد کرونا برای ایام محرم

این پیک جدید تعداد بیشتری را مبتلا می‌کند. بنابراین در شرایط کنونی بدترین چیز که می‌تواند منجر به افزایش بیشتر بیماری کووید_۱۹ شود، تجمع است.

وی با بیان اینکه اگر در جایی تجمع باشد، امکان ابتلا وجود دارد، افزود: حتی اگر مردم با ماسک‌ هم در مدت طولانی در فضای بسته قرار گیرند، باز هم امکان ابتلا وجود دارد.

بنابراین هر تجمعی در فضای بسته خطرساز است. فاصله فیزیکی که قطعا باید رعایت شود، اما تکیه‌ها و حسینیه‌ها در فضای بسته قرار دارند، در مراسم عزاداری هم مردم‌ نزدیک به هم می‌نشینند.

در عین حال مردم با هیجاناتی که در مراسم پیدا می‌کنند، دیگر نمی‌توانند ماسک را به مدت طولانی بزنند.

وی تاکید کرد: بنابراین مراسم عزاداری چند اصل پیشگیری را ندارد؛ یکی تجمع است، یکی اینکه فاصله گذاری رعایت نمی‌شود و یکی هم اینکه از ماسک استفاده نمی‌کنند.

حال شاید برخی بپرسند که اگر ماسک بزنیم و فاصله گذاری را رعایت کنیم، چه؟ اگر ماسک بزنیم، فاصله یک و نیم متری را رعایت کنیم، درب و پنجره‌ها باز باشد، ریسک‌کاهش می‌یابد، اما آیا واقعا می‌توان این پروتکل را با دقت رعایت کرد؟ در عین حال همین راهکارها هم در مدت طولانی اثر ندارند.

محرز با بیان اینکه اصل پیشگیری عدم تجمع است، گفت: هر کجا که تجمع باشد، خطر ابتلا به کرونا وجود دارد.

در عین حال خطر فقط برای کسانی که در مراسم‌ حضور پیدا کرده‌اند که نیست، بلکه در خانواده و اجتماع هم‌ افراد دیگر را مبتلا می‌کنند و یک موج شدیدی از کووید ایجاد می‌شود.

در حال حاضر واقعا پزشکان و پرستاران خسته شدند. مردم باید به فکر جان‌خودشان، عزیزان شان و هموطنان‌شان باشند. بنابراین در این موقعیت مسوولیت اجتماعی داریم و باید موارد را رعایت کنیم.

وی با اشاره به طرح «هر خانه یک حسینیه»، تاکید کرد: مردم می‌توانند در خانه خودشان و از طریق رسانه‌ها عزاداری کنند.

‌ البته نه اینکه عده زیادی در یک‌ خانه جمع شوند که در این صورت بیماری در کلونی‌های کوچک تر منتشر می‌شود، بلکه هر خانواده خودش در خانه خودش از طریق رسانه‌ها عزاداری کنند.

محرز درباره نحوه پخش نذورات ماه محرم نیز گفت: به نظر من حتی خرج و نذری دادن هم به دلیل ایجاد صف‌های طولانی به نوعی تجمع بوده و خطرناک است.

توصیه می‌کنم که افرادی که تمایل به نذری دادن دارند، به صورت مواد غذایی خام و خشک بوده و خودشان این مواد را در خانه مستمندان برسانند.

به هر حال در شرایطی که وضعیت اقتصادی مناسب نیست، سعی کنند نذورات شان را به دست کسانی برسانند که نیاز دارند.

پایان پیام

کد خبر : 170289 ساعت خبر : 12:10 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=170289
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات