اخبار را به سبک گلونی بخوانید ...

نقش بلوط در زندگی لرها + فیلم

نقش بلوط در زندگی لرها

به گزارش پایگاه خبری گُلوَنی، بلوط برای لرها حکم بخشی از فرهنگ آن‌ها را دارد. طبیعتی که لرها در آن زندگی می‌کنند پر از درخت‌های بلوط است، هرکسی خاطراتی دارد از چیدن، خوردن، نان‌های آرد بلوط و داروهای گیاهی که با این میوه تهیه شده است.

درخت بلوط که به لحاظ مراقبت و نگهداری درخت بی‌آزاری است در بسیاری از داستان‌ها و حتی ترانه‌های محلی هم از آن نام‌ برده شده است. هنوز هم بلوط با آن کلاهک کوچک زیبایش بخشی از تزیین خانه‌هایی است که دکوراسیون سنتی دارند.

نان‌هایی که از آرد بلوط تهیه می‌شوند طرفداران زیادی دارد و مصرف کنندگان آن‌ها فقط لرها نیستند.

قدیم‌ترها از بلوط و یا نهال آن برای پیشکش هم استفاده می‌کردند. بسیاری از زن‌های روستایی از همین درخت‌های بلوط که در زبان لری “دار بلی” نامیده می‌شود کسب درآمد می‌کنند. نحوه کاشت و مراقبت آن پیوسته توسط افراد مسن به جوان‌ترها آموزش داده می‌شود تا مبادا در گذر زمان به فراموشی سپرده شود.

در ادام تکه‌ای از مستند «بلوط» که روایتی جامعه‌شناسانه از زندگی  عشایر لُر با محوریت بلوط را ببنید. این فیلم در کهگیلویه و بویراحمد به سال ۱۹۶۰ میلادی تولید شده است:

نقش بلوط در زندگی لرها

بلوط نام گونه‌ای از درختان همیشه سبز است که دارای برگ ریز است.

درخت بلوط درختی تنومند است که گاها طول آن تا ۴٠ متر هم می‌رسد.

میوه این درخت مانند فندق است که قبلاً از آن به عنوان غذا استفاده می‌کردند و حتی آن را دم کرده و یا با گندم مخلوط می‌کردند و از آن نان درست  می‌کردند.

در ایران جنگل‌های بلوط بخش قابل توجهی از جنگل‌ها را شامل می‌شوند.

طبق اعلام فائو ۵۵درصد از ١٢میلیون هکتار جنگل ایران را جنگل‌های بلوط تشکیل می‌دهند.

جنگل‌های بلوط زاگرس که در ١١استان کشور ۴٠درصد از جنگل ایران را شامل می‌شوند که  به گفته اکثر کارشناسان ریه‌های کشور هستند و نقش مهمی در محیط زیست فلات ایران و جلوگیری از بحران‌های این زمینه را ایفا می‌کنند.

اهمیت این جنگل‌ها بر هیچ کس پوشیده نیست اما متاسفانه در حال حاضر جنگل‌های زاگرس حال و روز خوبی ندارند و از طرف سازمان‌های ذیربط هم اقدامات درستی صورت نمی‌گیرد.

خشکسالی و ریزگردها دو عاملی است که جنگل‌های بلوط زاگرس را تهدید می‌کند.

البته چرای بی‌رویه و قطع این درختان نیز از عواملی است که باعث زوال بلوط خواهد شد.

در هر صورت برای حفاظت و احیای ریه تنفسی کشور یعنی جنگل‌های بلوط زاگرس نیاز به یک تصمیم اساسی و عزمی راسخ خواهیم داشت چرا که درصورت بی‌توجهی دود این مسئله به چشم خودمان خواهد رفت و باید هزینه‌های سنگینی را بابت این بی‌توجهی پرداخت کنیم .

پایان پیام

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=55211

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.