اخبار را به سبک گلونی بخوانید ...

نامه‌ به رئیس جمهور برای نجات زاگرس

به گزارش پایگاه خبری گُلوَنی، جمعی از مسئولان کشور برای نجات زاگرس به رئیس جمهور نامه نوشتند. در این نامه که درباره نجات زاگرس است، امضای رئیس سازمان بارزسی کشور، رئیس سازمان محیط زیست و چندین نماینده مجلس به چشم میخورد.

متن نامه بدین شرح است:

به نام خدا

جناب آقای دکتر حسن روحانی رییس محترم جمهور

با سلام و احترام

بر اساس ماده ۵۴ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، وزارت جهاد کشاورزی موظف است برای رفع تداخل اجرای قوانین موازی بر روی اراضی ملی، دولتی و مستثنیات اشخاص اقدام نماید که در این راستا کارگروه رفع تداخلات در مرکز و استان‌ها تشکیل شده و در حال پیگیری موضوع می‌باشند.

تصمیمات عجیب علیه نجات زاگرس

کارگروه رفع تداخلات مرکز در تاریخ ۱۳/۸/۹۶ تصمیمی عجیب و خطرناک در ارتباط با جنگل‌های زاگرس اتخاذ نموده که آیین نامه اجرایی آن تدوین و طی نامه شماره ۸۵۷۶/۰۲۰ مورخ ۷/۵/۹۷ توسط وزیر محترم جهاد کشاورزی به واحدهای زیر مجموعه ابلاغ شده است، که ماحصل تصمیم کارگروه رفع تداخلات مرکز به این شرح است: در جنگل‌های زاگرس، اراضی که مشمول تعریف جنگل هستند و از طرفی قوانین اصلاحات ارضی نیز در آنها اجرا شده است، حقوق زارعین در اراضی زیرآشکوب جنگل (اراضی کف جنگل) به رسمیت شناخت شده و کشت و بهره‌برداری از این زمین‌ها استمرار می‌یابد و متعاقبا از طریق ادارات ثبت اسناد، سند رسمی نیز به آنها داده خواهد شد و همین اراضی به عنوان اراضی ملی (جنگل‌ها یا اراضی جنگلی) نیز قلمداد می‌گردد، و این تعریف ملاک رفع تداخل در ۶ میلیون هکتار از جنگل‌های زاگرس خواهد بود.

این تصمیم به لحاظ حقوقی و فنی دارای اشکالات عدیده‌ است.

چگونه ممکن است که یک عرصه هم جزء اراضی ملی و انفال باشد و هم ملک اشخاص؟ جنگل به مجموعه عرصه، موجودات خاکزی، پوشش گیاهی کف جنگل، درختچه‌ها و درختان آن اطلاق می‌گردد در صورتی‌که با این تصمیم وزارت جهاد کشاورزی، جنگل صرفا منحصر به درخت سرپا شده است آن هم درختی که در ملک اشخاص قرار دارد!

نجات زاگرس و مقابله با زوال آن

به اعتراف همه محققین و کارشناسان داخلی و خارجی علت اصلی مشکل جنگل‌های زاگرس و زوال جنگل‌های با ارزش بلوط طی چند سال گذشته که بیش از یک میلیون هکتار از این گونه را دچار خشکیدگی کرده، کشت در کف جنگل و ضعیف شدن خاک بوده است که باعث ضعف فیزیولوژیکی درختان گشته و بیماری‌ها و آفات به عنوان عامل ثانویه زمینه خشکیدگی درختان را فراهم کرده است.

این مشکل برای گونه‌های دیگری نیز غیر از بلوط نیز در حال گسترش است. تصمیم کارگروه مرکزی رفع تداخل قطعا باعث تشدید تصرفات و تخریب و تغییر کاربری‌های شدید، از دست دادن عرصه‌های جنگلی و به خطر افتادن حیات جنگل‌های ارزشمند زاگرس و منابع آب و خاک کشور خواهد شد. ضمن اینکه قانونگذار در ماده واحده قانون تعیین تکلیف اراضی اختلافی یا شعب ویژه قضایی که به همین منظور افتتاح و هم اکنون نیز فعال است، راهکارهای لازم را برای احقاق حقوق افرادی که به ملی شدن اراضی خود اعتراض دارند، پیش‌بینی کرده است.

با توجه به مراتب فوق و در راستای جلوگیری از تصمیمات غیر کارشناسی که قطعا کشور را در آینده نزدیک دچار مشکلات عدیده زیست محیطی مخصوصا در استان‌های زاگرسی خواهد کرد، از آن مقام محترم خواهشمندیم تا ضمن رسیدگی به این موضوع، دستور فرمایید وزارت جهاد کشاورزی تصمیمات کارشناسی خود را بر اساس منافع ملی و حفظ منافع نسل آتی اصلاح نماید.

رونوشت:

ناصر سراج رییس محترم سازمان بازرسی کل کشور،

رییس محترم شورای حفظ حقوق بیت المال

عیسی کلانتری رییس محترم سازمان حفاظت محیط زیست

محمد رضا تابش رییس محترم فراکسیون حفظ محیط زیست مجلس شورای اسلامی

احمد علی کیخا ربیس محترم کمیسیون کشاورزی،آب و محیط زیست مجلس شورای اسلامی

پایان پیام

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=107517

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.