خواننده‌های آکادمی‌ها مجوز نگرفته‌اند

به گزارش پایگاه خبری گلونی، حسین نوش‌آبادی در بیستمین نشست خبری خود که روز دوشنبه نهم آذر ماه در سالن جلسات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، گفت: طی روزهای گذشته نام افراد مختلفی در رسانه‌ها برای دریافت مجوز منتشر شده که ما از همین جا خبر دریافت مجوز این فرد یا افراد را تکذیب می‌کنیم و اعلام می‌کنیم که هیچ فرد یا خواننده‌ای که در آکادمی‌های مختلف موسیقی شبکه‌های ماهواره‌ای فعالیت داشته از ما مجوزی دریافت نکرده و نخواهد کرد مگر اینکه مراجع ذی صلاح مجوزهایی در این رابطه را ارائه دهند. به هر ترتیب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه فرهنگی و هنری مرجع اعطای مجوز است و مرجع صلاحیت‌های سیاسی و عمومی افراد بر عهده مراجع دیگر است که باید آن مراجع نسبت به صدور مجوزهای لازم اقدام کنند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر شائبه حضور تعدادی از خوانندگان ایرانی که طی ماه‌های گذشته با شبکه‌های ماهواره‌ای همکاری داشته‌اند، توضیح داد: به هر ترتیب افرادی که در گذشته سابقه همکاری با شبکه‌های مختلف خارجی داشتند قطعا به این راحتی نمی‌توانند مجوز فعالیت در ایران را دریافت کنند، مگر اینکه فعالیت آن‌ها موجه باشد و ضمن جبران عملکرد گذشته ملتزم به رعایت قوانین نظام جمهوری اسلامی ایران قرار بگیرند.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: تمامی هنرمندان عرصه‌های مختلف فرهنگی و هنری باید مراقب باشند تا آثار و محصولات آن‌ها مورد تعرض قرار نگیرد و ناخواسته مشکل درست نکنند. اینکه آثار تعدادی از خوانندگان موسیقی پاپ در شبکه‌های معاند نظام بدون خواسته آن‌ها پخش می‌شود، جرم تلقی نمی‌شود چون بسیاری از این شبکه‌ها بدون اطلاع نسبت به انتشار کارهای آن‌ها اقدام می‌کنند. خطاب ما با کسانی است که عامدانه با شبکه‌های ماهواره‌ای مصاحبه می‌کنند یا محصولاتی را به آن‌ها ارائه می‌دهند. به هر حال با آن دسته از افرادی که با این شبکه‌ها ارتباط برقرار می‌کنند، برخورد قانونی لازم صورت می‌گیرد.

معاون پارلمانی و حقوقی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه این نشست به برگزاری جشنواره بین المللی فیلم فجر اشاره کرد و گفت: خوشبختانه امسال بزرگان سینما در جشنواره حاضرند و حضور پررنگی دارند و این به معنای پرشور بودن فعالیت سینماگران ما در عرصه جشنواره فیلم فجر است. جشنواره فیلم امسال از رونق خوبی برخوردار است که این نشان‌دهنده جهش و تحرک زاید‌الوصف فعالان عرصه سینما است که جشنواره امسال را تبدیل به رویداد فوق‌العاده‌ای کرده است.

وی افزود: نقطه عطف جشنواره امسال حضور بزرگان عرصه سینما است که سالیان قبل به دلایلی منزوی بودند، اما امسال گرد هم آمدند و این یک نشانه خوب برای آینده سینما است. به نظر من سال آینده ما اکران موفقی در بین آثار سینماگران بزرگمان خواهیم داشت.

نوش‌آبادی به ماجرای اکران فیلم سینمایی «رستاخیز» نیز اشاره و اظهار کرد: ما هم مانند شما در انتظار اکران این فیلم سینمایی هستیم. به هر حال هم اکنون توپ در زمین کارگردان و تهیه‌کننده است و آن‌ها هستند که می‌توانند سرنوشت اکران این فیلم را تعیین کنند. البته در این میان وزارت ارشاد تمام تلاش خود را انجام داد. ما خیلی زود‌تر از این‌ها می‌خواستیم تا مشکل اکران عمومی فیلم را با رفع نواقص حل کنیم که تا به امروز انجام نشد.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: اکران این فیلم در داخل از کشور نیازمند همکاری کارگردان و تهیه‌کننده فیلم است. ما همچنان بر این عقیده‌ایم که این فیلم به هیچ عنوان منافاتی با قوانین نظام جمهوری اسلامی ایران ندارد و امیدواریم هر چه زود‌تر مشکل آن نیز مرتفع شود.

معاون حقوقی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به سوالی درباره اقدامات وزارت ارشاد درباره اکران فیلم‌ها و انیمیشن‌های خارجی که با شائبه دانلود غیرقانونی در برخی از پردیس‌های سینمایی اکران شده‌اند، توضیح داد: از نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محصولات خارجی فاقد هولوگرام وجاهت قانونی ندارد و هر اثر هنری اعم از فیلم، انیمیشن و سایر بازی‌هایی که در حوزه کودکان بدون هولوگرام ارائه شود، به طور حتم از نظر نهادهای قانونی جرم محسوب می‌شود و آنهایی که خارج از ضوابط نسبت به کپی غیرقانونی آثار اقدام کنند، مجرم محسوب می‌شوند. به هر صورت ارائه این گونه فیلم‌ها تخلف محسوب شده و در صورت هرگونه گزارش از اماکنی که مبادرت به تولید این آثار می‌کنند، از طریق مراجع قانونی رسیدگی می‌شود.

نوش‌آبادی در بخش پایانی سخنان خود به ماجرای انتخاب مدیر دفتر موسیقی وزارت ارشاد اشاره کرد و گفت: به هر ترتیب تا زمانی که سرپرست در نهادی مشغول به فعالیت است در واقع‌‌ همان کارهای مدیر را انجام می‌دهد و تمام تلاش خود را نیز انجام می‌دهد تا کار‌ها به شکلی مطلوب انجام پذیرد، اما با توجه به پایان یافتن فرصت قانونی حضور سرپرست در دفتر موسیقی وزارت ارشاد ما نسبت به پیگیری‌های لازم در این موضوع طی روزهای آینده اقدامات خود را انجام می‌دهیم.

پایان پیام

کد خبر : 9275 ساعت خبر : 2:12 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=9275
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات