با یک سال بارندگی شرایط تغییر نمی‌کند

از ۴۰ سال قبل هر ایرانی سالانه بیش از ۷۵۰۰ مترمکعب آب تجدیدشونده در اختیار داشت، ولی در زمان حاضر این میزان به کمتر از ۱۴۰۰ مترمکعب کاهش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، مهندس “حمید چیت‌چیان” در آئین پایانی دومین جشنواره فیلم و عکس موبایلی، گزارش یک نگرانی با رویکرد نگاه مردمی به بحران کمبود آب در سالن حجاب، با بیان این مطلب گفت: ضمن اینکه به‌خاطرهر قطره بارانی که می‌بارد به درگاه خداوند شکرگزار هستیم، اما دانستن این نکته نیز ضروری است که با یک سال بارندگی شرایط تغییر نمی‌کند.

وی با بیان این مطلب که آب مسئله حیات انسان‌ها است و مسائل آن مربوط به یک سازمان و وزارتخانه نیست، گفت: آب موضوع حیات و زندگی و بقای تمدن یک ملت بخصوص مردم ایران در این پهنه خاکی است که به شدت مورد توجه است.

چیت‌چیان از آب به عنوان موضوعی که سرنوشت همه ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد یاد کرد و در ادامه اظهار داشت: از ۴۰ سال قبل هر ایرانی سالانه بیش از ۷۵۰۰ مترمکعب آب تجدیدشونده در اختیار داشت، ولی در زمان حاضر این میزان به کمتر از ۱۴۰۰ مترمکعب کاهش یافته و منابع آبی نیز، با افزایش مصرف و میزان سرانه در اختیار هر ایرانی، روز بروز محدودتر می‌شود.

وی با اشاره به نظریه سازمان ملل مبنی بر اینکه تمام انسان‌هایی که در طول سال کمتر از ۱۵۰۰ مترمکعب آب تجدید پذیر در اختیار دارند در مرحله بحران بسر می‌برند، افزود: ما از این وضعیت عبور کرده‌ایم و هم اکنون در مرحله بحران هستیم.

وزیر نیرو با اشاره به بارندگی‌های خوبی که در سال آبی جاری داشتیم، گفت: عده‌ای می گویند که با این میزان بارش نبایستی بحران آب داشته باشیم ولی در پاسخ به آن‌ها باید گفت، ضمن اینکه به‌خاطر هر قطره بارانی که می‌بارد به درگاه خداوند شکرگزار هستیم، اما دانستن این نکته نیز ضروری است که با یک سال بارندگی شرایط تغییر نمی‌کند.

وی با بیان اینکه ما باید قدر نعمت‌های خدایی را بدانیم و در تمام موارد به‌خصوص آب، از اسراف بپرهیزیم، خاطر نشان کرد: آب در فرهنگ ما یک شی مقدس است و تک تک ما از مسئولان، مدیران، کارمندان، هنرمندان، کشاورزان و شهروندان موظف هستیم ضمن مصرف درست آب، از این مایه حیاتی و ارزشمند پاسداری کنیم.

چیت‌چیان با تقدیر از آثار خلق شده توسط هنرمندان در دومین جشنواره فیلم و عکس موبایلی، گزارش یک نگرانی با رویکرد نگاه مردمی به بحران کمبود آب گفت: هنرمندان به این مسئولیت انسانی توجه دارند و با ورود به مقوله آب، با خلاقیت فکری و خلق آثار هنری توانسته‌اند سایر انسان‌ها را با مسئولیت‌های خود آشنا کنند.

پیش از سخنان وزیر نیرو،”سید جواد رضویان” دبیر دومین جشنواره فیلم و عکس موبایلی، گزارش یک نگرانی با رویکرد نگاه مردمی به بحران کمبود آب، در گزارشی تعداد آثار هنری در این جشنواره را ۱۰ هزار عنوان ذکر کرد و افزود: از این بین ۱۰۰ عکس و ۳۰ فیلم به عنوان آثار برگزیده، توسط هیئت داوران انتخاب شدند که مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.

وی اظهار امیدواری کرد، در سال آینده عزم ملی ایجاد شود تا اتفاق خوشایند و تأثیرگذارتری در مبحث آب با جامعیت بیشتری رقم بخورد.

در این مراسم، هنرمندانی همچون رضا کیانیان، داریوش فرهنگ، محمد‌حسین لطیفی، کمال تبریزی، احمدرضا درویش، علیرضا زرین‌دست، آزاده نامداری، امیرکربلایی و سیدجواد رضویان حضور داشتند.

پایان پیام

کد خبر : 20918 ساعت خبر : 1:39 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=20918
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات