اخبار را به سبک گلونی بخوانید ...

چهل منبر در لرستان برگزار شد

در روز تاسوعا مراسم چهل منبر در لرستان برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری گُلوَنی، چهل منبر آیینی است که در روز نهم محرم که مصادف است با تاسوعا خرم‌آبادی‌ها به جا می‌آوردند.

صبح روز تاسوعا زنان و دختران به قصد برآورده شدن حاجاتشان به یکی از محله‌های قدیمی شهر می‌روند و در چهل سقاخانه شمع روشن می‌کنند.

این چهل منبر بازگشتی است به چهل منزلی که کاروان اسرای کاروان در آن متوقف شده‌اند.

محله باغ دختران خرم‌آباد در کنار پل گَپ خرم‌آباد هر سال میزبان این عزاداران است.

چهل منبر در لرستان

این چهل سقاخانه منازل شخصی ساکنان این محله هستند.

آنها در خانه‌های خود را باز می‌کنند و در جلو در خانه و یا در حیاط با ایجاد مکان کوچکی برای روشن کردن شمع از عزاداران میزبانی می کنند.

زنان خرم‌آبادی با لباس مشکی،‌ چادر و نقاب سیاه، روبند و بی‌کفش از خانه بیرون می‌آیند که باز هم نمادی از وضعیت اسیران دشت کربلا است.

زنان با تهیه چهل شمع بدون اینکه با کسی صحبت کنند، از این خانه به آن خانه رفته و شمع‌های خود را در چهل سقاخانه روشن می‌کنند.

البته در این میان مردانی هم هستند که این آیین را با همین روش و شمایلی زنانه به جا می‌آورند.

آنها هم با پای برهنه و نقاب روی صورت به این چهل منبر می‌روند و شمع روشن می‌کنند.

سیدفرید قاسمی در مورد چهل منبر می‌گوید: «در گذشته بیشتر روضه‌های زنانه در جای‌جاى شهر برپا بود اما بیشتر زنان مسیر خود را به شکلی تنظیم می‌کردند که چهلمین منزلگاه‌شان روضه‌های زنانه کوی باغ‌دختران باشد. پس از عزاداری در منزلگاه چهلم به نیت برآورده شدن حاجت خود یک استکان یا نعلبکی یا لیوان و یا یک حبه قند، گرو برمی‌دارند و نیت می‌کنند چنانچه در محرم آینده حاجت‌شان برآورده شد ۶ تا ۱۸ برابر آنچه برداشته‌اند در روز تاسوعای آینده برای صاحب آن خانه هدیه بیاورند.»

عکس‌های الهه چگنی‌نژاد از چهل منبر در خرم آباد

پایان پیام

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=101325

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.