موسیقی نواحی زاگرس‌ نشین غلط است از این عبارت جعلی استفاده نکنید

موسیقی نواحی زاگرس‌ نشین غلط است از این عبارت جعلی استفاده نکنید

به گزارش پایگاه خبری گلونی، چند سالی می‌شود که در سراسر کشور جشنواره‌هایی برای موسیقی نواحی برپا می‌شود که در آنها گروه‌های موسیقی از استان‌ها و قومیت‌های مختلف در قالب مسابقه یا جشنواره حضور می‌یابند.

هر قوم و حتی جزیی‌تر، هر استان و شهری ممکن است موسیقی ویژه‌ خود را داشته باشد و قطعا هر نوع موسیقی نامی برای خود دارد.

اما گاهی در رسانه‌ها و یا به‌وسیله برگزارکنندگان جشنواره‌ها، نام‌هایی بر اینگونه موسیقی گذاشته می‌شود که به‌هیچ‌وجه کارایی ندارد.

موسیقی نواحی زاگرس‌نشین یکی از این نام‌هاست. این نام جعلی و ساختگی است و با واقعیات موسیقی این نواحی سازگار نیست.

موسیقی نواحی زاگرس‌ نشین غلط است از این عبارت جعلی استفاده نکنید

همانطور که بیان شد هر ناحیه‌ای موسیقی و نام ویژه‌ی خود را دارد و ساختن یک نام ترکیبی که بتواند همه انواع موسیقی را که از نظر دیرینگی، اجرا، ساختار و مشخصات دیگر موسیقایی تفاوت‌های زیادی با هم دارند، زیرمجموعه خود کند، کاملا اشتباه است.

به‌طور مثال موسیقی لری، کردی و آذری از هر لحاظ تفاوت‌های فراوانی با هم دارند. حتی اگر ریزتر به آن بنگریم یک موسیقی غنی و کهنی چون موسیقی لری در زیرمجموعه خود شاخه‌ها و انواع موسیقی را پرورش داده است که شباهت‌های اندکی با هم دارند.

در زاگرس آشوری‌ها، لرها، عرب‌ها، ترک‌ها، کردها، فارس‌ها، قشقایی‌ها و… زندگی می‌کنند که فرهنگ و موسیقی‌شان با هم متفاوت است.

از یوی دیگر یک‌کاسه‌کردن و به یک نام خواندن همه انواع موسیقی ناحیه زاگرس، می‌تواند عواقبی پیش‌بینی شده و نشده‌ای هم داشته باشد.

این نام‌ها دست سودجویان و مغرضان را باز می‌گذارد تا برنامه‌های خود را پیش برند.

همین اکنون هم که خط‌کشی‌ها مشخص است و نام‌ها متمایز، برخی سعی در دزدی فرهنگی و تصاحب موسیقی برخی نواحی دیگر دارند.

پس لارم است که باز هم یادآوری شود هر موسیقی که متعلق به قوم و یا منطقه خاصی است باید با نام و مشخصات ویژه خود معرفی و شناخته شود و از ساختن ترکیب‌های بی‌پایه و اساس پرهیز کنیم.

پایان پیام

کد خبر : 112056 ساعت خبر : 9:30 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=112056
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات