۲۵۰۰ اثر از مرتضی ممیز در یک مجموعه به چاپ رسید

۲۵۰۰ اثر از مرتضی ممیز در یک مجموعه به چاپ رسید

کتاب «همۀ تصویرسازی‌های مرتضی ممیز» در دو جلد و به مدیریت هنری ساعد مشکی (هنرمند نقاش) به چاپ رسیده است. در این کتاب ۲۵۰۰ اثر از تصویرسازی‌های زنده‌یاد ممیز گردآوری شده است.

به گزارش گلونی ساعد مشکی، هنرمند نقاش در گفت‌ و گویی با ایسنا درباره این کتاب توضیح داد: کتاب حاصل بیش از سه سال تلاش، گردآوری و آماده‌ سازی است. وقتی تصمیم به گردآوری تصویرسازی‌ها گرفتیم، گمانمان این بود که کتابی با حدود چهارصد تا پانصد صفحه خواهیم داشت. اما هر چه پیش رفتیم حیرتمان از حجم کار مرتضی ممیز بیش‌تر شد. نتیجه کتابی شد با حدود ۲۵۰۰ تصویرسازی و ۱۴۴۰ صفحه در دو جلد.

۲۵۰۰ اثر از مرتضی ممیز در یک مجموعه به چاپ رسید

او ادامه داد: تصویرسازی‌ها در سه بخش سامان یافته‌اند؛ «نشریات»، «کتاب‌ها (کودکان و بزرگ‌سالان)» و «دیگر تصویرسازی‌ها». تاریخ همکاری ممیز با هرکدام از نشریه‌ها را درج کرده‌ایم. اگر ممیز در نشریه‌ای، غیر از تصویرسازی، ریزنقش و سرکلیشه‌ای هم طراحی کرده باشد آن‌ها را هم آورده‌ایم. تصویرسازی‌ها توانایی فوق‌العادۀ مرتضی ممیز  را در بیان محتوای داستان‌ها و موضوع‌ها با استفاده از تنوع تکنیک‌های اجرا، نشان می‌دهند.

این هنرمند نقاش همچنین در پایان سخنان خود درباره زنده‌یاد ممیز، اظهار کرد: مرتضی ممیز (۱۳۱۵-۱۳۸۴) بی‌شک تأثیرگذارترین دیزاینر گرافیک ایران است. حجم کارهای او شگفت‌انگیز و تنوع آثارش باورنکردنی است. او در همۀ زمینه‌های دیزاینِ گرافیک کار کرده، اما تصویرسازی‌هایش از جایگاه خاصی برخوردارند. ممیز تصویرسازی را به‌صورت جدی از ۱۳۳۹ آغاز کرد و تا واپسین سال عمر ادامه داد.

کتاب «همۀ تصویرسازی‌های مرتضی ممیز» در دوجلد، به مدیریت هنری ساعد مشکی، طراحی، آماده‌سازی تصاویر و صفحه‌آرایی فاطمه حاتمی در نشر مشکی در ۵۰۰ نسخه به چاپ رسیده است.

کتاب
کتاب

پایان پیام

کد خبر : 170564 ساعت خبر : 10:09 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=170564
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات