۸ فوتی در ارتفاعات برفی تهران

چندین مفقودی در ۲۴ ساعت گذشته

۸ فوتی در ارتفاعات برفی تهران

به گزارش گلونی روز ۵ دی روزی تلخ برای کوهنوردی و دوست‌داران صعودهای زمستانه بود.

درگیر شدن گروه‌های کوهنوردی در نقاط مختلف کوه توچال تا این لحظه باعث مرگ ۸ تن شده است.

رییس امداد و نجات فدراسیون کوهنوردی از فوت ۸ نفر در ۲۴ ساعت گذشته در ارتفاعات تهران و مفقودی چندین تن دیگر در توچال و قلعه دختر آهار خبر داد.

حمید مساعدیان، رییس امداد و نجات فدراسیون کوهنوردی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره اتفاقات ناشی از بهمن و بوران در ارتفاعات تهران گفت: روز گذشته نفرات زیادی در توچال و کلکچال گیر افتادند که امروز تیم امداد و نجات به آنان دسترسی پیدا کرد.

متاسفانه دو جنازه در دارآباد و یک مفقودی در آهار وجود دارد.

تیم های امداد و نجات در آهار به صورت زمینی برای جستجوی فردی که گرفتار بهمن شده عازم شدند، چرا که اگر بالگرد در منطقه حضور پیدا کند ممکن است دوباره بهمن رخ دهد.

او افزود: در توچال و کلکچال امداد بالگردی داشتیم. در توچال فوتی نداشتیم و تنها چند نفر مفقود شدند که برخی از آنان پیدا شدند. متاسفانه هنوز هم چند نفری در توچال مفقود هستند که باید تکلیف آنان مشخص شود.

رییس امداد و نجات فدراسیون کوهنوردی در خصوص آمار کلی اتفاقات روز گذشته گفت: در ۲۴ ساعت گذشته حدود ۸ فوتی در ارتفاعات مختلف تهران داشتیم.

به نظر می آید هنوز هم چندین نفر مفقود هستند و آمار مستند و دقیقی نداریم، چرا که بسیاری از خانواده‌ها با ما تماس گرفته و اعلام کرده‌اند که اعضای خانواده آنها به خانه برنگشتند اما ما باید افراد فوت شده را تشخیص هویت کنیم و بعد آمار مفقودی را اعلام کنیم.

مساعدیان ادامه داد: تا حدود ۳ صبح در توچال امداد رسانی شد اما احتمال دارد که چند نفر در توچال هنوز مفقود شده باشند. برخی جنازه‌ها هنوز از ارتفاعات به پایین منتقل نشده‌اند.

۸ فوتی در ارتفاعات برفی تهران

هم چنین کمال برمکی مدیرعامل باشگاه کوهنوردی تهران که همراه ۲۱ کوهنورد این باشگاه عازم قلعه دختر در آهار بودند درباره آخرین وضعیت دکتر فاطمی که در این صعود همچنان مفقود است به ایسنا گفت: ۲۱ کوهنورد عازم قلعه دختر در آهار شدیم که در مسیر رفت حادثه بهمن رخ می‌دهد. متاسفانه دکتر فاطمی تنها کوهنوردی است که زیر برف گرفتار و هم چنان مفقود است.

تیم های امداد و نجات عازم ارتفاعات هستند تا بتوانند از این کوهنورد اطلاعاتی را کسب کنند.

به گزارش ایسنا، سید مصطفی فاطمی دندانپزشک و متخصص پروتزهای دندانی است که در اوایل دهه ۸۰ شمسی سردبیر ایسنا بود و در سال‌های اخیر با عضویت در باشگاه کوهنوردی تهران صعودهای زیادی انجام داده بود. صخره‌نوردی و اسکی نیز از علایق شخصی ایشان است.

پایان عملیات جستجو در ارتفاعات تهران

تعداد جان باختگان به ۱۲ تن رسید

رییس فدراسیون کوهنوردی در ۷ دی با حضور در منطقه دارآباد تهران، گفت:

با پیدا شدن پیکر دو کوهنورد دیگر در منطقه دارآباد، تعداد جان باختگان حادثه روز جمعه در ارتفاعات تهران به ۱۲ نفر رسید.

پیکر هشت نفر در کلکچال، یک نفر در آهار و یک نفر در توچال تا امروز پیدا شد و با توجه به پیدا شدن همه افرادی که اعلام مفقودی شده بودند، فعلا عملیات امداد و نجات به پایان رسیده است.

پایان پیام

کد خبر : 195129 ساعت خبر : 1:22 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=195129
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات