افزایش شدت وزش باد برای جمعه و شنبه پیش بینی می‌شود

افزایش شدت وزش باد برای جمعه و شنبه پیش بینی می‌شود

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ، احتمال افزایش وزش باد و بارندگی در استان‌های کشور داد.

به گزارش گلونی  هشدار نارنجی به این معناست که احتمال تأثیرات منفی ناشی از هوای مخرب بیشتر است و می‌تواند برنامه زندگی را مختل کند.

به این معنا که احتمال تأخیر در سفرهای زمینی و هوایی، بسته شدن راه‌ها، قطع برق و خطر احتمالی برای جان و مال مردم وجود دارد. افراد باید در مورد تغییر برنامه‌های‌ خود و اقدام برای محافظت از خود و اموال بیندیشند.

در این شرایط ممکن است نیاز باشد افراد تأثیر منفی وضع هوا بر خانواده و اطرافیان خود را بررسی کرده و قبل از وقوع پدیده مخاطره‌آمیز اقداماتی برای کم کردن اثرات منفی آن انجام دهند.

افزایش شدت وزش باد

توصیف سامانه اول: تقویت سامانه بارشی

زمان شروع: بعدازظهر جمعه ۱۳۹۹/۱۲/۲۲

زمان پایان: اواخر وقت شنبه ۱۳۹۹/۱۲/۲۳

نوع مخاطره: بارش برف و باران، کاهش دما و یخبندان، رخداد مه، کاهش دید، در مناطق کوهستانی کولاک برف

منطقه اثر:

جمعه ۱۳۹۹/۱۲/۲۲ : شرق گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی، البرز، تهران، نیمه شمالی سمنان، شمال مرکزی نیمه شرقی لرستان، شمال و شمال شرق خوزستان، چهارمحال و بختیاری، شمال کهگیلویه و بویراحمد، نیمه شمالی فارس، غرب اصفهان.

شنبه ۱۳۹۹/۱۲/۲۳ : خراسان رضوی، خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان جنوبی و ارتفاعات گلستان اثر مخاطره: آب گرفتگی معابر، با لاآمدن آب رودخانه ها، سیلاب، اختلال در تردد، کاهش دید، کولاک در گردنه های برفگیر و کوهستانی، احتمال رخداد بهمن در مناطق مستعد، تاخیر یا لغو پروازها.

توصیه: بازگشایی آبراه ها، انجام اقدامات مدیریتی رودخانه و سیلاب، خودداری از سفرهای برون شهری بویژه در مناطق کوهستانی، آمادگی ماشین‌آلات برف روبی و نمک‌پاشی، تجهیز خودروها به امکانات ایمنی و گرمایشی، جلوگیری از صعود کوهنوردان، پرهیز از انجام پروازهای هواپیماهای سبک و هلیکوپتر و سایر اقدامات پیشگیرانه، آمادگی دستگاه‌های اجرایی خدمت رسان مانند شهرداریها و غیره

سامانه دوم

توصیف سامانه دوم: افزایش شیو فشاری

زمان شروع: بعدازظهر جمعه ۱۳۹۹/۱۲/۲۲

زمان پایان: اواخر وقت شنبه ۱۳۹۹/۱۲/۲۳

نوع مخاطره: وزش باد شدید تا خیلی شدید (سرعت متوسط بین ۶۰ تا ۱۲۰ کیلومتر برساعت)، وزش باد لحظه‌ای شدید موقت با سرعت بیش از ۱۲۰کیلومتر بر ساعت به صورت نقطه‌ای و محلی به ویژه در استان‌های کرمان، اصفهان، فارس، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان و شرایط وزش باد شدید تا خیلی شدید برای دامنه‌های جنوبی البرز تا اوایل روز شنبه برقرار است.

منطقه اثر:

جمعه ۱۳۹۹/۱۲/۲۲ : شرق مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، قزوین، البرز، تهران، سمنان، مرکزی، قم، چهارمحال‌وبختیاری، اصفهان، فارس، یزد، خوزستان، بوشهر، کرمان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی.

شنبه ۱۳۹۹/۱۲/۲۳ : شرق مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، قزوین، قم، البرز، تهران، سمنان، خراسان جنوبی، کرمان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، شمال و شرق اصفهان، شرق یزد.

اثر مخاطره: اختلال در تردد جاده‌ای به سبب کاهش دید، احتمال بروز خسارت به تاسیسات شهری و روستایی، احتمال خیزش و توفان گردوخاک و کاهش دید و کیفیت هوا، آسیب به سازه‌های موقت و گلخانه‌ها، تابلوها بنرهای تبلیغاتی، آسیب به دکل‌های برق، سقوط اجسام از ارتفاع به‌ویژه در کارگاه‌های ساختمانی، احتمال شکستن درختان فرسوده، کولاک برف در گردنه های برفگیر و کوهستان.

توصیه: محکم کردن سازه‌های موقت، تابلوهای تبلیغاتی، احتیاط در عبور از مجاورت ساختمان‌های نیمه کاره، تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارات ناشی از وزش باد شدید، لغو فعالیت‌های کوهنوردی، لغو پرواز هواپیماهای سبک و گلایدرها، انجام اقدامات مقتضی برای حفاظت از تاسیسات و محصولات کشاورزی بویژه در جنوب کشور و سایر اقدامات پیشگیرانه.

هواشناسی شنبه
هواشناسی شنبه

پایان پیام

کد خبر : 212323 ساعت خبر : 10:42 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=212323
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات